Cukier – 7 MITÓW, które często słyszysz

CZAS CZYTANIA: 4 minuty

Chociaż wszyscy możemy się zgodzić, że cukier nie jest całkowicie zdrowym produktem, istnieje wiele dezinformacji o tym, jak ten słodki składnik wpływa na naszą dietę (jeśli w ogóle).

Na przykład, czy niektóre rodzaje cukru są zdrowsze od innych?
Czy wyeliminowanie cukru wpłynie na szybką utratę wagi, złagodzenie trądziku, powstrzymanie wahań nastroju lub innych problemów zdrowotnych?
Okazuje się, że odpowiedzi mogą nie być takie proste, jak myślisz.

Oto spojrzenie na siedem zagadnień związanych z cukrem:

1. Cukier to zło!!!cukier trzcinowy różnice biały

Prawdopodobnie słyszeliście wielokrotnie, że powinniśmy spożywać mniej cukru. Ale eksperci tak naprawdę sugerują, aby konsumować mniej „dodanego” cukru. Ten dodatkowy cukier w jedzeniu sprawia, że dania smakują bardziej słodko (np. dodatek brązowego cukru czy też miodu w ciastkach).

Dodany cukier różni się od cukru występującego naturalnie w niektórych produktach, takich jak owoce czy mleko. Po pierwsze, produkty zawierające naturalny cukier mają dodatkowo w pakiecie witaminy, minerały i składniki odżywcze, które pomagają zrównoważyć niektóre negatywne aspekty zawartości cukru.

Przykładowo, owoce zawierają błonnik, który powoduje, że nasz organizm wchłania cukier w wolniejszym tempie.

Więc nie przejmuj się takimi produktami jak owoce czy zwykły nabiał (jak mleko czy niesłodzony jogurt). Produkty, na które należy uważać to desery, słodycze, napoje lub mocno przetworzone produkty spożywcze.

2. Minimalnie przetworzone lub naturalne cukry są dla ciebie zdrowsze

To prawda, że minimalnie przetworzone substancje słodzące, takie jak miód czy syrop klonowy, zawierają więcej składników odżywczych niż wysoko przetworzone, takie jak cukier biały. Ale ilość tych składników odżywczych jest niewielka, więc prawdopodobnie nie będą one miały wymiernego wpływu na twoje zdrowie. Dla twojego ciała źródła cukru są bez znaczenia.

Co więcej, te naturalne substancje słodzące nie są jakoś specjalnie „traktowane” w twoim ciele. Przewód pokarmowy rozkłada wszystkie źródła cukru na cukry proste zwane monosacharydami. Twój organizm nie ma pojęcia, czy pochodzą ono z cukru stołowego, miodu czy nektaru z agawy. Po prostu widzi molekuły cukru monosacharydowego. I wszystkie te cukry dostarczają 4 kcal na gram, więc mają taki sam wpływ na masę twojego ciała.

3. Powinieneś całkowicie usunąć cukier ze swojej diety!

Nie musisz całkowicie eliminować cukru ze swojego życia. Organizacje zajmujące się zdrowiem mają różne zalecenia dotyczące ilości cukru, który powinniśmy ograniczyć w ciągu dnia. Ale wszyscy zgadzają się, że jest miejsce na odrobinę cukru w ​​zdrowej diecie.

W wytycznych dietetycznych dla Amerykanów zaleca się, aby osoba dorosła spożywała dziennie poniżej 50 gramów dodanego cukru (ok. 10 łyżeczek).
WHO za to zaleca, aby, ilość spożywanego cukru nie przekraczała 10% dziennego zapotrzebowania na energię, czyli przy 2000 kcal u osoby dorosłej to 200 kcal z cukru (50 g cukru).

To nie oznacza, że nie możesz w ogóle spożywać żadnego cukru. Chodzi bardziej o …. – zgadliście – UMIAR!!!.

4. Nie da się uniknąć cukru

75 procent Amerykanów spożywa więcej cukru, niż powinno, zgodnie z amerykańskimi zaleceniami żywieniowymi.
Nie jesteś pewien, czy ty też jesteś jedną z tych osób? Istnieje bardzo wiele aplikacji na telefon, które po wprowadzeniu potraw, jakie spożywasz, wyliczają, ile cukru zawierają.
Jeśli przesadzasz ze spożyciem, redukcja nie musi być dla ciebie bolesna. Zamiast całkowicie odrzucać swoje ulubione słodycze, spróbuj ograniczyć porcje. W końcu w połowie gałki lodów jest o połowę mniej cukru.

Pamiętaj, że produkty takie jak chleb, jogurt smakowy, płatki śniadaniowe, a nawet ketchup mogą zawierać więcej cukru, niż można się spodziewać. Zwróć więc uwagę na etykiety z wartościami odżywczymi i szukaj alternatywy w postaci produktów zastępczych, które pomogą Ci utrzymać dzienny limit cukru.

5. Cukier powoduje, że jesteś chorycukier ma datę termin przydatności

Być może słyszałeś, że jedzenie cukru spowoduje choroby serca, Alzheimera lub raka. Ale spożywanie cukru z umiarem nie będzie skracać twoich lat życia. W badaniu American Journal of Clinical Nutrition, w którym wzięło udział ponad 350 000 dorosłych przez ponad dekadę, stwierdzono, że dodatkowe spożycie cukru nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zgonu.

Podczas gdy umiarkowana ilość cukru nie wydaje się szkodliwa, spożycie zbyt dużej ilości może narazić cię na ryzyko przybrania na wadze.

Nadmiar wszystkich kalorii w naszej diecie, w tym w cukru, przyczynia się do przybierania na wadze, co może prowadzić do otyłości i możliwości wystąpienia przewlekłych chorób.

6. Cukier to narkotyk i prowadzi do uzależnienia

Porównanie cukru do substancji odurzających jest bardzo wielkim uproszczaniem. Eksperci wiedzą, że jedzenie cukru stymuluje szlaki w mózgu, które są związane z uczuciem przyjemności i nagrody. Zachodzące na siebie ścieżki mogą wywołać skutki podobne do używania takich substancji, ale to nie czyni ich uzależniającymi jak narkotyki.
Jedzenie słodkich rzeczy powoduje szybki wzrost i następnie spadek poziomu cukru we krwi, może to spowodować zmęczenie i ból głowy. To często sprawia, że ​​ludzie szukają „słodkości”, aby ustabilizować poziom cukru we krwi, co pomaga im poczuć się lepiej.

Porównanie cukru i narkotyków jest nadal przedmiotem debaty. Niedawna analiza European Journal of Nutrition znalazła niewiele dowodów na poparcie idei, że cukier rzeczywiście ma właściwości uzależniające, podobne do narkotyków. Scientific American zauważył również, że zmiana naszych nawyków żywnościowych może pomóc złagodzić te pragnienia.

Unikając dodawania cukrów w domu do wypieków, deserów lub jogurtów, podczas przygotowania może spowodować ograniczenie zachcianek na słodycze.

7. Przejście na dietę niskocukrową lub bez cukru pomoże ci schudnąć

Oczywiście, ograniczenie spożycia cukru może pomóc w osiągnięciu celów odchudzania. Ale tylko wtedy, gdy pamiętasz również o całkowitej ilości spożywanych kalorii. Bardzo łatwo jest zamienić słodkie produkty na inne, które w rzeczywistości dostarczają więcej kalorii, co może prowadzić do zwiększenia masy ciała. Dodatkowo dieta o niskiej lub zerowej zawartości cukru nie może zagwarantować utraty wagi.

Innymi słowy, spożycie 600 kcal kanapki zamiast miseczki słodkich płatkach o 300 kcal nie spowoduje, że z powrotem wciśniesz się do swoich obcisłych dżinsów, nawet jeśli kanapka ma znacznie mniejszą zawartość cukru.
Co pomoże? Wybieraj niesłodzone wersje potraw, które normalnie spożywasz, jak jogurt naturalny zamiast owocowego.

A jeśli nie możesz znaleźć dobrego zamiennika? Stopniowo zmniejszaj ilość cukru dodawaną do pokarmów, takich jak płatki owsiane, kawa lub koktajle owocowe.

Cukier nie jest zdrowym pokarmem, ale nie jest też trucizną. Podczas gdy większość z nas może spożyć go mniej, całkiem bezpiecznie jest mieć go choć trochę. Więc śmiało ciesz się okazjonalnym słodkim poczęstunkiem-bez poczucia winy.