Diacetyl w popcornie maślanym, czy nam zagraża?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Związki diacetylowe tworzą zapach i aromat maślany wielu produktów. Są to naturalne produkty uboczne fermentacji i znajdują się w wielu produktach mleczarskich, takich jak masło, ser, mleko. Znaleźć je można również w chlebie, kawie, brandy i rumie. Naturalnie występują także w piwie podczas procesu fermentacji, natomiast zbyt duże ich stężenie (maślany zapach) może świadczyć o nieprawidłowym procesie warzenia piwa. Diacetyl również stosowany jest jako składnik sztucznego aromatu masła w popcornie, słodyczach (krówki mleczne), wypiekach (croissanty) i mieszankach ciast.

Czy istnieją znaczące zagrożenia dla zdrowia?

W spożywaniu nie. Obecnie diacetyl klasyfikuje się jako bezpieczny do konsumpcji, dlatego nie zakazane jest jego stosowania w żywności.

Nie ma żadnych dowodów na zagrożenie zdrowia wynikające ze spożywania popcornu maślanego lub innego produktu zawierającego diacetyl w domu.

Co ze skutkami wdychania oparów diacetylu?

Obawy związane z wdychaniem oparów diacetylu wynikają z problemów związanych z bezpieczeństwem pracowników w fabrykach, a nie ze spożywaniem aromatyzowanych produktów spożywczych, do których dodawany jest diacetyl.

Zainteresowanie możliwymi skutkami wdychania diacetylu powstało po raz pierwszy pod koniec lat 90. XX wieku, gdy u pracowników w fabryce popcornu mikrofalowego rozwinęły się problemy z oddychaniem.

Od tamtego czasu badania nad osobami pracującymi w fabrykach z diacetylem oraz na zwierzętach laboratoryjnych sugerują, że częste wdychanie wysokich stężeń diacetylu z powietrza może wiązać się z wyjątkowo rzadkim stanem chorobowym płuc znanym jako zapalenie oskrzelików.

Czy od wdychania aromatyzowanych produktów można mieć problemy?

Dr Cecile Rose, specjalista ds. Płuc w National Jewish Medical and Research Center w Denver zdiagnozowało w 2007 roku przypadek mężczyzny, który latami spożywał co najmniej 2 opakowania popcornu maślanego z mikrofalówki dziennie i za każdym razem inhalował się aromatem popcornu poprzez wkładanie twarzy do torebki.

Skutkiem czego nabawił się choroby płuc i jest jedynym zdiagnozowanym poza pracownikami fabryk pacjentem, który odczuł skutki oparów diacetylu w warunkach domowych.

Obecne badania wskazują, że mogą istnieć potencjalne zagrożenia dla zdrowia osób, które są przez dłuższy czas narażone na wysokie stężenia pary diacetylu.

Jak osoby pracujące w pomieszczeniach, w których wytwarza się lub stosuje pewne środki aromatyczne zawierające diacetyl (np. pracownicy punktów gastronomicznych w kinach).

Obawy te jednak nie dotyczą przeciętnej osoby spożywającej produkty zawierające diacetyl.

źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4499850/
http://www.nbcnews.com/id/20611053
https://health.howstuffworks.com/diseases-conditions/respiratory/popcorn-lung.htm