SPIS TREŚCI
Aparaty ortodontyczne teoretycznie nie ograniczają jadłospisu noszących je pacjentów, jednak w stałych modelach istnieje ryzyko uszkodzenia delikatnych elementów aparatu przez niektóre pokarmy. Czego dokładnie należy unikać podczas leczenia? Czy wszystkie modele aparatów wymagają ograniczeń pokarmowych? Niezupełnie – istnieją także i takie, przy których można jeść wszystko, na co tylko ma się ochotę.
Wiele zależy od wybranego modelu aparatu
Mówiąc o aparatach ortodontycznych, najczęściej ma się na myśli tradycyjne modele z metalowymi lub ceramicznymi zamkami montowanymi na stałe na powierzchni zębów. To najpopularniejsze, ale wcale nie jedyne dostępne rozwiązanie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową tak proste hasło jak na przykład aparat ortodontyczny Kraków, żeby przekonać się, że wybór modeli aparatów prostujących jest znacznie większy.
Warto wiedzieć, że ograniczenia w jadłospisie wiążą się głównie z ryzykiem uszkodzenia aparatu podczas gryzienia i żucia. Zależnie od wybranego modelu aparatu i jego budowy ograniczenia te mogą się różnić.
Zasada działania różnych modeli aparatów ortodontycznych zwykle pozostaje taka sama – przez kontrolowany i stały nacisk wywierany na zęby powoli je przesuwają i ustawiają we właściwej pozycji. Aparaty mogą różnić się jednak budową, materiałem wykonania i rodzajem. Wyróżnia się modele stałe oraz ruchome, zdejmowane przez pacjenta.
Nakładki prostujące zdejmuje się przed jedzeniem
Nie wszystkie aparaty ortodontyczne ograniczają pacjentów w kwestii jedzenia – niektóre z nich zupełnie nie ingerują w jadłospis. Świetnym przykładem są ruchome nakładki prostujące od DR SMILE, które zdejmuje się przed jedzeniem. Dzięki temu podczas leczenia można jeść wszystko, na co tylko ma się ochotę bez:
- ryzyka uszkodzenia, rozregulowania czy przebarwienia aparatu;
- utrudnień czy dyskomfortu przy przeżuwaniu;
- fragmentów pokarmów przedostających się do elementów aparatu.
Co więcej, nakładki prostujące nie utrudniają także dokładnej higieny zębów, ponieważ zdejmuje się je również przed myciem zębów. Nie bez powodu są one uznawane za jedne z najwygodniejszych modeli na rynku, a to wciąż nie wszystkie zalety. Wśród największych warto wspomnieć o krótkim czasie leczenia, kontakcie z lekarzem przez aplikację i darmową wizytę wstępną, po której otrzymuje się plan leczenia wraz z pełnym kosztorysem.
Jakich pokarmów unikać, nosząc stały aparat ortodontyczny?
Tradycyjne aparaty stałe posiadają zamki montowane na powierzchni zębów i łuk, długi metalowy drucik przechodzący przez wszystkie zamki, zwykle utrzymywany na swoim miejscu przez gumowe ligatury. Takich aparatów nie sposób zdjąć, a ich budowa sprawia, że spożywanie niektórych pokarmów może stwarzać ryzyko uszkodzenia.
Czego należy unikać, nosząc stały aparat ortodontyczny? Są to przede wszystkim:
- twarde produkty, takie jak całe jabłka, orzechy albo surowa marchew;
- produkty ciągnące się, takie jak guma do żucia, cukierki karmelki albo krówki.
Nosząc aparat ligaturowy, czyli model, w którym łuk utrzymywany jest przez małe gumki w różnych kolorach, warto unikać także pokarmów, które mogą je przebarwiać. Wymienia się wśród nich takie owoce jak czarna porzeczka, wiśnie, maliny czy jagody, warzywa takie jak buraki, a nawet kawę i czarną herbatę. Przebarwienia są widoczne szczególnie na ligaturach w jasnych kolorach, które z drugiej strony są polecane ze względu na to, że estetycznie wyglądają na tle białych zębów.