Jak rozpocząć odchudzanie? 5 najważniejszych kroków

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Każdy z nas chce cieszyć się szczupłą, idealnie wyglądającą sylwetką. Niestety, nie każdy może osiągnąć to bez wysiłku. Często życie w biegu, nieodpowiednia dieta oraz brak ruchu sprawiają, że pojawiają się nadprogramowe kilogramy. Jeśli zależy nam na tym, by się ich pozbyć musimy zdecydować się na odchudzanie. Aby było skuteczne dobrze jest się do niego przygotować. Przedstawimy 5 najważniejszych kroków, dzięki którym twoje szanse na schudnięcie znacznie wzrosną.

Określ swój cel

Zanim podejmiesz się odchudzania zastanów się ile kilogramów chcesz zrzucić. Określenie celu jest bardzo ważne dla odpowiedniej motywacji. Pamiętaj, aby wyznaczać sobie realne cele. Jeśli masz do zgubienia naprawdę dużo, podziel proces swojego odchudzania na etapy np. po 5 kg. Dzięki temu nie zniechęcisz się tak szybko.

Daj sobie czas na zrealizowanie go

Wiesz już ile chcesz schudnąć. Jeśli kiedykolwiek odchudzałeś się masz też pewnie świadomość, że jest to proces, który nie powinien być zbyt szybki i intensywny – w przeciwnym razie szybko dopadnie cię efekt jojo. Pamiętaj, że najbezpieczniej gubić ok 1 kg tygodniowo. Dlatego też wyznacz sobie czas, w jakim zamierzasz osiągnąć oczekiwane efekty. Niech jest on nieco dłuższy niż liczba kilogramów, którą chcesz zgubić. Przykładowo, jeśli chcesz zgubić 5 kg daj sobie na to 6-7 tygodni.

Skorzystaj z nowoczesnych narzędzi

Aby schudnąć musisz wiedzieć jakie jest twoje zapotrzebowanie kaloryczne oraz jaki deficyt kaloryczny zapewni ci zdrowe chudnięcie bez efektu jojo. Czy możesz dowiedzieć się tego samodzielnie? Okazuje się, że tak. Z pomocą przychodzi ci bowiem internet. A konkretnie praktyczne narzędzie, jakim jest kalkulator odchudzania, z którego skorzystać możesz zupełnie za darmo. Kalkulator odchudzania to nic innego jak formularz, w którym podajesz informacje o swojej płci, wieku, wadze, wzroście oraz rodzaju codziennej pracy i aktywności. Kalkulator oblicza twoje zapotrzebowanie kaloryczne oraz wskazany deficyt.

Znajdź idealną dietę dla siebie

Kolejnym krokiem jest poszukiwanie diety. Pamiętaj, że nie powinna być ona zbyt restrykcyjna i eliminacyjna. Przede wszystkim dlatego, że mając wiele wyrzeczeń o wiele trudniej zachować odpowiednią motywację. Problemem jest również to, że wszystkie diety eliminacyjne nie pozwalają dostarczyć organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin.

Zmień myślenie o odchudzaniu

Przystępując do odchudzania nastaw się do niego jako do procesu zmiany swoich nawyków żywieniowych. Nie skupiaj się na tym, z jakich rzeczy musisz rezygnować, nie nastawiaj się negatywnie. Dzięki temu dieta stanie się po prostu normalnym elementem codzienności. Pomoże ci to również utrzymać wysoką motywację do działania.

Podsumowując, choć odchudzanie może wydawać ci się bardzo trudnym lub wręcz niemożliwym wyzwaniem, tak naprawdę jeśli dobrze się zorganizujesz jesteś w stanie osiągnąć sukces. Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą ci zaplanować odchudzanie, które nie będzie pasmem wyrzeczeń a jednocześnie przyniesie oczekiwane efekty.

Artykuł powstał we współpracy z FitRepublic.pl.