Skip to content

KORONAWIRUS -BIEŻĄCE FAKTY- Objawy, przyczyna, diagnoza, komplikacje…

Czas czytania artykułu: 3 minut

Koronawirus pojawia się w nagłówkach gazet, telewizji i innych mediach na całym świecie ze względu na niespotykaną szybkość przenoszenia.

Od samego początku w Wuhan w Chinach w grudniu 2019 r. po kraje tak odległe, jak Stany Zjednoczone czy Polska. Wirus (oficjalnie nazwany SARS-CoV-2) dotknął setki tysięcy osób, a liczba jego ofiar przekracza 4000.

Choroba spowodowana zakażeniem SARS-CoV-2 nazywa się COVID-19, co oznacza koronawirusa 19.

Pomimo globalnej paniki, prawdopodobnie nie zachorujesz na SARS-CoV-2, chyba że skontaktujesz się z kimś, kto jest nosicielem,

Zebrałem kilka faktów, które na pewno powinieneś wiedzieć o tym wirusie.

Jakie są objawy koronawirusa?

Lekarze codziennie uczą się nowych rzeczy na temat tego wirusa. Jak dotąd wiemy, że COVID-19 może początkowo nie powodować żadnych objawów.

Możesz być nosicielem od 2 dni do 14 dni zanim zauważysz objawy.

Niektóre typowe objawy, które zostały konkretnie powiązane z COVID-19, obejmują:

 • duszności
 • kaszel, który staje się coraz bardziej dotkliwe w miarę upływu czasu
 • gorączka, która stopniowo powoduje wzrost temperatury

Pełna lista objawów jest wciąż badana.

Koronawirus a grypa

Koronawirus 2019 jest znacznie bardziej zabójczy niż grypa. Co oznacza, że statystycznie większy odsetek chorujących umiera.

Do chwili obecnej (w okresie styczeń-luty 2020) w Polsce z powodu grypy zmarły 33 osoby. Przy 1,4 milionie zachorowań, co stanowi niewielki odsetek 0,00002%.

Natomiast w Chinach umieralność na COVID-19 wynosi około 3% wszystkich zachorowań.

Aktualizacja: Na całym świecie do piątku rano (13.03.2020) odnotowano ponad 135 tys. zakażeń oraz prawie 5 tys. zgonów – wynika z danych WHO- czyli 3,7%.

Oto kilka typowych objawów grypy :

 • kaszel
 • katar lub zatkany nos
 • kichanie
 • ból gardła
 • gorączka
 • ból głowy
 • zmęczenie
 • dreszcze
 • bóle

Co powoduje koronawirusa?

Koronawirusy są odzwierzęce. Oznacza to, że najpierw rozwijają się u zwierząt, a następnie u ludzi.

Aby wirus przeniósł się ze zwierzęcia na człowieka, osoba musi mieć bliski kontakt ze zwierzęciem przenoszącym infekcję.

Koronawirusy mogą być przenoszone między ludźmi poprzez drogę kropelkową. To techniczna nazwa mokrych wydzielin, które poruszają się w powietrzu podczas kaszlu lub kichania.

Materiał wirusowy znajduje się w tych kropelkach może być wdychany do dróg oddechowych (tchawicy i płuc), gdzie wirus może doprowadzić do infekcji.

Koronawirus 2019 nie został ostatecznie powiązany z konkretnym zwierzęciem. Naukowcy uważają, że wirus mógł zostać przeniesiony z nietoperzy na inne zwierzę a następnie na ludzi. Ta transmisja prawdopodobnie miała miejsce na rynku niezabezpieczonej żywności w Wuhan w Chinach.

Kto jest narażony na podwyższone ryzyko?

Jesteś narażony na ryzyko zarażenia się SARS-CoV-2, jeśli zetkniesz się z kimś, kto jest nosicielem, szczególnie jeśli byłeś narażony na ślinę lub przebywałeś blisko takiej osoby, gdy kaszlała lub kichała.

Starsi mężczyźni wydają się szczególnie podatni na wirusa. Styczniowy raport Światowego Organizacji Zdrowia (WHO) odkrył, że średni wiek osób z dodatnim wynikiem na koronawirusa wynosił około 45 lat, a ponad dwie trzecie tych osób to mężczyźni.

Jak diagnozuje się koronawirus?

COVID-19 można zdiagnozować podobnie jak inne stany spowodowane infekcjami wirusowymi: przy użyciu próbki krwi, śliny lub tkanki.

Technik laboratoryjny pobierze próbkę krwi za pomocą igły lub użyje bawełnianego wacika, aby pobrać niewielką próbkę śliny lub wydzieliny z nosa lub tylnej części gardła.

Próbka jest następnie wysyłana do ośrodka testującego w celu potwierdzenia obecności materiału wirusowego lub przeciwciał, które reagują na wirusa.

Koronawirus a komplikacje

Najpoważniejszym powikłaniem zakażenia SARS-CoV-2 jest rodzaj zapalenia płuc, które nazywa się nowatorskim zapaleniem płuc zakażonych koronawirusem w 2019 r. (NCIP).

Badanie 138 osób przyjętych do szpitali w Wuhan w Chinach, z NCIP stwierdziło, że 26% przyjętych miało poważne powikłania i wymagało leczenia na oddziale intensywnej terapii (OIOM).

Około 4,3 procent osób przyjętych na OIOM zmarło z powodu tego rodzaju zapalenia płuc.

Jak dotąd NCIP jest jedyną komplikacją związaną konkretnie z koronawirusem 2019.

Naukowcy zauważyli inne następujące komplikacje u osób, zakażonych COVID-19:

 • zespół ostrej niewydolności oddechowej
 • arytmia
 • silny ból mięśni
 • zmęczenie
 • uszkodzenie serca lub zawał serca

Jak zapobiegać koronawirusowi?

Najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się infekcji jest unikanie lub ograniczanie kontaktu z ludźmi, którzy wykazują objawy COVID-19 lub infekcję dróg oddechowych.

Następną najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest przestrzeganie zasad higieny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów.

 • Często myj ręce przez co najmniej 30 sekund ciepłą wodą z mydłem.
 • Nie dotykaj twarzy, oczu, nosa ani ust, gdy masz brudne ręce.
 • Nie wychodź, jeśli źle się czujesz lub masz objawy przeziębienia lub grypy.
 • Zachowaj 1-1,5 metra odległości od każdego, kto kaszle lub kicha.
 • Za każdym razem, gdy kichasz lub kaszlesz, zakryj usta łokciem.
 • Natychmiast wyrzuć wszystkie używane chusteczki.
 • Wyczyść wszystkie często dotykane przedmioty. Przecieraj środkiem dezynfekującym telefony, komputery, przybory kuchenne, naczynia i klamki.

Maski na twarz, czy ich potrzebujemy?

Zwykła chirurgiczna maska na twarz nie jest zaprojektowana, aby powstrzymywać cząsteczki wirusa, dlatego jest mało prawdopodobne, aby zapewniała znaczącą ochronę przed infekcją koronawirusem.

Maska jest przydatna, jeśli jesteś chory i chcesz zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby na innych.

Ale jeśli czujesz się chory, najlepiej nie wychodzić do miejsc publicznych i pozostać w domu, jeśli jest taka możliwość.

Jaka jest prognoza na przyszłość

Przede wszystkim nie panikuj. Nie musisz nosić maski ani poddawać się kwarantannie, chyba że zostanie potwierdzone, że masz wynik pozytywny na SARS-CoV-2.

Przestrzeganie prostych wskazówek dotyczących higieny może zapobiec rozwojowi tego i innych wirusów .

Koronawirus wydaje się przerażający, gdy słyszysz wiadomości o nowych zgonach, kwarantannach i zakazach podróżowania.

Natomiast jest znacznie mniej dotkliwy i rozpowszechniony niż groźniejsze stany zakaźne, takie jak grypa.

Zachowaj spokój i postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza, jeśli zdiagnozowano u ciebie COVID-19, abyś mógł wyzdrowieć i zapobiec jego rozprzestrzenianiu się.