Prawidłowe czyszczenie zębów

Prawidłowe czyszczenie zębów

Czas czytania artykułu: 2 minut

Właściwa higiena to podstawa dbania o zęby. Nie chodzi tylko o to, by czyścić je regularnie, ale też o to, by robić to dokładnie – jedynie w ten sposób możemy skutecznie zminimalizować ryzyko próchnicy, paradontozy, kamienia nazębnego i innych chorób zębów oraz przyzębia. Do czyszczenia posłużą nam przede wszystkim dwa akcesoria: nić dentystyczna i szczoteczka (manualna lub elektryczna).

Jak dobrze czyścić zęby na co dzień?

Prawidłowe czyszczenie zębów składa się z czterech kroków. Pierwszy to oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych. Musimy odciąć wystarczająco długi kawałek nici dentystycznej (ok. 45 cm), nawinąć jej końce na środkowe lub wskazujące palce obu dłoni, a następnie włożyć ją pomiędzy zęby i przesuwać delikatnie ruchem zygzakowatym. Po nitkowaniu przychodzi czas na mycie zębów szczoteczką. Jeśli posiadamy szczoteczkę manualną, musimy trzymać ją pod kątem 45° i wykonywać nią ruchy okrężne lub wymiatające od dziąsła do korony zęba. Jeśli natomiast nasza szczoteczka jest elektryczna, wystarczy, że będziemy nią przesuwać po zębach pod tym samym kątem, ona sama wykona okrężne ruchy i to z prędkością kilkudziesięciu tysięcy na minutę. Pamiętajmy, że w obu przypadkach należy zaczynać mycie od zewnętrznej i wewnętrznej strony górnych zębów, na końcu przechodząc do strony zewnętrznej i wewnętrznej zębów dolnych. Po umyciu zębów pozostaje jeszcze wyczyszczenie języka (można to zrobić szczoteczką lub skrobaczką) oraz wypłukanie jamy ustnej przy użyciu dowolnego dostępnego w aptece lub drogerii płynu do płukania ust. Takie czyszczenie zębów należy wykonywać trzy razy dziennie, czyli po każdym posiłku.

A jak wygląda czyszczenie zębów u stomatologa?

Czyszczenie zębów u stomatologa wygląda zupełnie inaczej, ponieważ polega na ich wybielaniu, czyli usuwaniu przebarwień powstałych na skutek gromadzenia się osadu po kawie, herbacie czy papierosach. Robi się to przy użyciu specjalistycznego sprzętu, jakim jest lampa Beyond Polus. Najpierw stomatolog nakłada na zęby żel wybielający, a następnie naświetla go lampą, która aktywuje proces utleniania w strukturze zęba i w ten sposób rozjaśnia jego szkliwo. Taki zabieg trwa około godziny, jest całkowicie bezbolesny i co ważne, służy zarówno celom higienicznym, jak i estetycznym – dzięki niemu nasze zęby lśnią czystością, a do tego możemy się pochwalić śnieżnobiałym uśmiechem. Sprawdź na Declinic.pl.

Podobne artykuły