Mąka orkiszowa – prozdrowotne zboże św. Hildegardy

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Dieta św. Hildegardy robi ostatnio prawdziwą furorę. Wiele osób twierdzi, że dzięki wskazaniom mniszki z Bingen udało im się wrócić do zdrowia po długich zmaganiach z groźnymi chorobami. Jednym z filarów Hildegardowego stylu życia jest zdrowa dieta, która opiera się na orkiszu. Dlaczego właśnie to zboże zostało docenione przez świętą? Jakie ma właściwości? W czym tkwi sekret jego dobroczynnego działania? Sprawdź co warto wiedzieć o mące orkiszowej. 

Najzdrowsza mąka orkiszowa

Orkisz znany jest od wielu tysięcy lat. Wspomniano o nim nawet w Biblii. Św. Hildegarda twierdziła, że orkisz powinien wchodzić w skład każdego posiłku człowieka. Zaliczyła go do trzech produktów spożywczych w pełni przyswajanych pod każdą postacią przez ludzki organizm. Podkreślała, że jest to zboże odżywcze i łagodne, czyli łatwo strawne. Ma właściwości wzmacniające organizm i silnie rozgrzewające. Mąka orkiszowa powinna więc na stałe zagościć w kuchni Polaków. Niestety, wraz z modą na orkisz rozprzestrzeniały się też jego zmanipulowane odmiany, które zawierają domieszkę pszenicy. Producenci chętnie sprzedają tego rodzaju skrzyżowany orkisz, ponieważ uzyskują większe plony. Dla nas takie zboże nie przynosi jednak oczekiwanego pożytku. Właściwości prozdrowotne mają jedynie pradawne odmiany, czyli: Oberkulmer Rotkorn, Frankenkorn, Schwabenkorn, Steiners Roter Tiroler, Ostro. Takie odmiany znajdziesz przede wszystkim w Internecie, w dobrych sklepach z żywnością hildegardową, czyli np. tutaj: https://www.sklephildegarda.pl/pl/c/Orkisz/94

Mąka orkiszowa – właściwości

Wielu naukowców na świecie badało w ostatnich latach skład i właściwości orkiszu. Współczesna nauka potwierdziła intuicje św. Hildegardy – orkisz to najzdrowsze dla człowieka zboże. Zawiera wysokowartościowe białko w postaci ośmiu aminokwasów, nienasycone kwasy tłuszczowe, węglowodany, witaminy z grupy B, a także witaminy: A, C, D, E, K, błonnik i szereg mikro- oraz makroelementów: wapń, miedź, żelazo, mangan, cynk, krzem czy potas. Szczególnie cennym składnikiem orkiszu jest rodanid. Pobudza do działania układ odpornościowy, więc często nazywa się go „naturalnym antybiotykiem”. Ma też właściwości antynowotworowe i zapobiega anemii. Tak bogaty skład sprawia, że orkisz reguluje poziom glukozy, usuwa toksyny z organizmu, rozgrzewa, reguluje pH, wzmacnia włosy i paznokcie, przyczynia się do poprawy stanu cery, usprawnia pracę mózgu i ma dobry wpływ na układ trawienny – a to jedynie kilka najważniejszych z wielu leczniczych właściwości zboża św. Hildegardy.

Mąka orkiszowa jasna

Mąka orkiszowa jasna ma uniwersalne zastosowanie, zwłaszcza typ 650. Nadaje się do robienia klusków, placuszków, makaronów, ciasteczek, rogalików i ciast. Przyrządzisz z niej naleśniki, pizzę, chleby i bułeczki. Po wyrobieniu ciasto jest pulchne i aksamitne w dotyku. W sklepach hildegardowych można znaleźć też niższe typy mąki m.in. 405. Ten typ jest jeszcze bardziej oczyszczony, a więc i delikatniejszy, dlatego zaleca się używać go do pieczenia biszkoptów. Należy jednak pamiętać, że niższy numer mąki to także mniejsza ilość cennych składników odżywczych. Zasadniczo biała mąka orkiszowa nie różni się w smaku od mąki pszennej, więc ulubione potrawy będą smakować tak samo dobrze, a jednocześnie zyskamy więcej korzyści dla zdrowia. 

Mąka orkiszowa pełnoziarnista

Mąka orkiszowa pełnoziarnista ma ciemniejszy kolor, ponieważ wytwarza się ją z całych ziaren. Oznacza to, że posiada większą zawartość składników odżywczych niż mąki oczyszczone.  Z takiej mąki przyrządzisz smaczny, zdrowy chleb, ale wówczas najlepiej łączyć ją z niższymi typami, dzięki czemu wypiek będzie delikatniejszy. Mąkę orkiszową pełnoziarnistą możesz wykorzystać również do pieczenia podpłomyków orkiszowych z cebulą, do zrobienia pełnoziarnistego makaronu, bułeczek i tart.

Regularne spożywanie orkiszu zapewnia nam wiele korzyści. Mikro- i makroelementy zawarte w tym zbożu pomagają zachować młody wygląd, dobre zdrowie i lepsze samopoczucie. Warto włączyć produkty orkiszowe do swojej codziennej diety.