Metody leczenia osteoporozy

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Według statystyk w Polsce z osteoporozą boryka się ponad 2 miliony ludzi. Niestety, jest to podstępna choroba, która latami potrafi rozwijać się, nie dając żadnych objawów. Dopiero liczne złamania sprawiają, że pacjent trafia do lekarza. Choroba jest wówczas w zaawansowanym stadium. Mimo to można z nią wygrać. Bardzo ważne jest zastosowanie się do zaleceń lekarskich.

Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza to choroba mineralna kości. Prowadzi ona do ubytku masy kostnej oraz osłabienia struktury przestrzennej kości. W efekcie są one bardziej podatne na złamania. Oprócz tego obserwuje się obniżenie wzrostu oraz powstanie tzw. garbu starczego. Pacjenci często skarżą się na bóle kręgosłupa. Schorzenie w 80 procent przypadków ma charakter pierwotny. Zdarza się jednak, że osteoporoza jest następstwem pewnych chorób np. reumatoidalnego zapalenia stawów, szpiczaka, alkoholizmu czy zaburzeń hormonalnych. Wśród czynników ryzyka wymienia się: płeć żeńską, zaawansowany wiek, rasę białą i żółtą, obciążenia genetyczne, niską masę ciała, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, nieprawidłową dietę, siedzący tryb życia, celiakię lub inne choroby, które ograniczają wchłanianie składników odżywczych, menopauzę, długotrwałe unieruchomienie. Więcej informacji na temat schorzenia można przeczytać na stronie https://calperos.pl/blog/sg/osteoporoza-przyczyny-objawy-i-sposoby-leczenia/.

Jakie są metody leczenia osteoporozy?

Leczenie osteoporozy jest wielokierunkowe. Pacjent przyjmuje leki zmniejszające ryzyko złamań kości. Są one zawsze dobierane indywidualnie, w zależności od płci, wieku oraz innych czynników. Mogą one pobudzać komórki tworzące kości tj. osteoblasty do aktywności lub hamować
osteoklasty, czyli komórki posiadające zdolność rozpuszczania i resorpcji tkanki kostnej. Do tego zaleca się suplementację wapniem, który stanowi główny budulec kości. Często przepisywanym lekiem jest Calperos Osteo, który zawiera wapń w formie zjonizowanej, czyli najlepiej przyswajalnej przez ludzki organizm (więcej na https://calperos.pl/marka-calperos/calperos-lek-bez-recepty/). Zaleca się także suplementację witaminy D, która zwiększa przyswajalność wapnia. Ważne, aby pacjent zmieniał swoje nawyki żywieniowe, stawiając na zdrową i zbilansowaną dietę.

Leczenie osteoporozy wymusza rezygnację z używek. Zabronione jest sięganie po papierosy i alkohol, które przyśpieszają utratę tkanki kostnej. Należy także ograniczyć spożycie kawy i soli (do 6 g dziennie), napoi z kwasem fosforowym, tłuszczów zwierzęcych. Niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. Nawet zwykłe spacerowanie może przyśpieszać proces wzrostu nowej tkanki kostnej. Zaleca się również ćwiczenia na budowanie siły mięśniowej oraz zwiększanie ruchomości w stawach. Zdarza się, że pacjent doświadcza wielu dolegliwości bólowych. Można je łagodzić poprzez farmakoterapię. Pomocna jest również fizjoterapia np. masaż, fango czy elektroterapia.

Życie po osteoporozie

Osteoporoza to chora najczęściej wynikająca z procesów starzenia się organizmu. Leczenie pozwala na zatrzymanie jej rozwoju, a nawet jej cofnięcie, trzeba jednak mieć się na baczności. Bardzo ważna jest profilaktyka. Należy utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe, spożywać produkty bogate w wapń, magnes, białko i potas. Wskazana jest suplementacja witaminy D, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Nie powinno się wracać do starych nałogów. Dobrze jest dbać o regularną aktywność fizyczną. Należy także regularnie sprawdzać stan gęstości kości. Pomaga w tym badanie o nazwie densytometria. Jest to rodzaj badania rentgenowskiego, pozwalające na wykrycie wszelkich nieprawidłowości związanych z masą kostną. To z kolei pozwala na wdrożenie adekwatnych działań.

Osteoporoza to podstępna choroba. Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na nią. Niestety, różne niezdrowe nawyki mogą przyśpieszać jej rozwój. Choć można zatrzymać chorobę, bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej zacząć dbać o profilaktykę. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna i brak nałogów to najlepsza broń przeciw osteoporozie.