California, nigiri, hosomaki i futomaki, czyli najpopularniejsze rodzaje sushi, które możesz zjeść w domu

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Sushi to danie powszechnie uważane za prawdziwy rarytas. Nieustannie zyskuje ono popularność na całym świecie, choć to właśnie w Japonii stało się nieodłącznym elementem tamtejszej kultury. Odmian sushi jest mnóstwo, co przekłada się na prawdziwe bogactwo smaków. Można ich spróbować zarówno w restauracjach, jak i w domowym zaciszu. Najzmyślniejsze kombinacje składników i różne sposoby podania — to wszystko zachwyci nawet osoby, dla których sushi wciąż stanowi tajemnicę.

Potęga smaku w 3 składnikach

Podstawą sushi są ryż, ryba i wodorosty. Całość wzbogacona jest jednak wieloma innymi składnikami. Niektóre rodzaje sushi to wyłącznie połączenie wodorostów i warzyw. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z poznawaniem tych wszystkich smaków, mogą się czuć odrobinę zagubione, dlatego warto powiedzieć sobie więcej o najpopularniejszych rodzajach sushi.

Zacznijmy od początku. Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów sushi, jest nigri. Mowa o ręcznie formowanych porcjach ryżu z umieszczonym na górze kawałkiem ryby. Czasami rybę zastępuje też kalmar lub ośmiornica. Całość podaje się z cienką warstwą wasabi. Jedną z odmian nigri, jest tzw. unagi, czyli nigiri z węgorzem. Jest to świetna propozycja na sushi do domu, która z pewnością urozmaici rodzinny obiad lub będzie stanowić przekąskę podczas imprezy. Bardzo smaczną propozycją jest również maki. Chodzi o rolkę ryżu, która zawinięta jest w wodorosty nori i pokrojona na małe kawałki. W środku mogą znajdować się dodatki, takie jak piklowana tykwa oraz elementy główne w postaci ryb, owoców morza itd.

Najmniejszym ze wszystkich rodzajów sushi są hosomaki. Wypełnienie takiej rolki stanowią ryby oraz warzywa. Odmianą hosomaków są kappa maki, czyli hosomaki z ogórkiem. Z kolei futomaki to bogata w przynajmniej cztery składniki (ryby i warzywa) wersja hosomaków.

Inne polecane rodzaje sushi do domu

Na domowy obiad warto zamówić uramaki. To zupełnie inny rodzaj sushi, w którym ryż znajduje się na zewnątrz, a wodorosty i dodatki w środku. Najczęściej warstwa zewnętrzna jest posypana sezamem. W uramakach bardzo często znajdziemy paluszki krabowe lub awokado i ogórek — wersję tę nazywamy California maki. Bardzo smaczne są także Tempura maki, czyli maki otoczone tempurą, a następnie smażone na gorącym oleju.

Tempura, czyli specjalne japońskie ciasto jest składnikiem, który nie każdemu smakuje. Alternatywą mogą być więc Temaki, czyli sushi z prasowanych nori, zawierające ryż i dodatki w postaci warzyw, japońskiego omletu, owoców morza itd. Wyjątkowe są również Oyakomaki, czyli kulki ryżowe, które owinięte są surową rybą. Popularnością cieszą się też Sashimi, czyli sushi bez ryżu — są to przyprawione kawałki ryby serwowane z warzywami (czasami sashimi zawija się w papier ryżowy).

Rodzajów sushi jest znacznie więcej. Każdy ma swój unikatowy i niepowtarzalny smak, dlatego warto spróbować wszystkich. Kawałki sushi podaje się z sosem sojowym i wasabi. Nie może też zabraknąć imbiru, który doskonale oczyszcza podniebienia, uwrażliwiając kubki smakowe.

Więcej szczegółów znajdziesz tutaj: https://www.hashisushi.pl/