Czy rodzaj magnezu w suplemencie ma wpływ na jego skuteczność?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Mówi się, że magnez to ważny składnik ludzkiego organizmu. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że magnez dzieli się tak naprawdę na wiele rodzajów. Każdy z nich jest odpowiedzialny za coś innego. Czy magnez w suplementach jest skuteczny? A jeśli tak, to jaki?

Magnez – pierwiastek życia

Magnez to pierwiastek, który bierze udział w ponad 300 reakcjach metabolicznych utrzymujących zdrową kondycję człowieka. Odpowiada między innymi za produkcję energii, regulację ciśnienia krwi, skurcze mięśni oraz jakość snu. 

Magnez można znaleźć w wielu produktach spożywczych, takich jak orzechy i nasiona, rośliny strączkowe, czekolada czy zielone warzywa. Niestety wiele osób nie przyjmuje odpowiedniej dawki magnezu, przez co cierpią na niedobory tego pierwiastka. Wynika to ze złej diety, chorób lub alergii na pokarmy. 

Niezbędne jest wówczas sięgnięcie po suplementy diety w tabletkach. Istnieje jednak wiele odmian magnezu w takiej formie. Po jakie suplementy sięgnąć, aby były skuteczne? Czy rodzaj ma tu znaczenie? A może chodzi o indywidualne potrzeby? 

Rodzaje magnezu

Magnez w suplementach przybiera wiele postaci. Oto najbardziej znane rodzaje magnezu: 

Cytrynian magnezu

Należy do najbardziej popularnych form magnezu ze względu na jego wysoką wchłanialność. Sięga ona aż 90%! Jest to największy procent wśród wszystkich dostępnych rodzajów magnezu na rynku.

Zazwyczaj przyjmuje się go doustnie. Należy jednak uważać z jego dawkowaniem. Cytrynian magnezu to jednocześnie łagodny środek przeczyszczający. Dlatego też stosuje się go w leczeniu zaparć. Oprócz tego, magnez ten jest czasami używany jako środek uspokajający, w leczeniu objawów depresji i lęku. Warto jednak zaznaczyć, że dopiero trwają badania nad takim jego zastosowaniem.

Chlorek magnezu

Chlorek magnezu to sól magnezowa zawierająca chlor, który dobrze wiąże się z innymi sodem i magnezem. Jest również dobrze wchłaniany przez organizm. Podobnie jak cytrynian magnezu, chlorek można używać dodatkowo w leczeniu zaparć i zgagi. Przyjmuje się go w formie kapsułek, tabletek, płynów lub maści. 

Jabłczan magnezu

Zawiera kwas jabłkowy, który występuje naturalnie w owocach i winie. To bardzo dobrze wchłaniany związek przez układ pokarmowy. Dzięki temu, jabłczan magnezu to świetna substancja do uzupełniania niedoborów magnezu. Dodatkowo można go stosować w celu zmniejszenia przewlekłego zmęczenia. 

Taurynian magnezu

To kolejny łatwo wchłanialny rodzaj magnezu. Tauryna w połączeniu z magnezem stabilizuje błony komórkowe. W porównaniu do innych związków, taurynian magnezu nie ma właściwości przeczyszczających. Połączenie tauryny i magnezu pomaga w problemach sercowo-naczyniowych. Poprawia poziom cukru we krwi, reguluje ciśnienie i działa zapobiegawczo na arytmię serca.

Siarczan magnezu

Powstaje z połączenia magnezu, siarki i tlenu. Znany jest pod nazwą soli Epsom. Bardzo łatwo go rozpuścić w wodzie i stosować jako dodatek do kąpieli w celu łagodzenia stresu i obolałych mięśni. Trzeba bardzo uważać z jego dawkowaniem, ponieważ to silny środek przeczyszczający. Raczej poleca się stosowanie innych doustnych suplementów. 

Tlenek magnezu

To jedna z najbardziej powszechnych form magnezu sprzedawana w aptekach. Niestety nie jest to dobry środek do uzupełniania niedoborów magnezu. Tlenek magnezu charakteryzuje się niską wchłanialnością. Można go jedynie używać do łagodzenia nieprzyjemnych objawów trawiennych, takich jak zgaga, niestrawność i zaparcia. 

Suplementy z magnezem – które są skuteczne?

Jak widać, rodzaje magnezu mają ogromny wpływ na skuteczność działania suplementów. Niektóre z nich idealnie nadają się do uzupełniania niedoborów tego pierwiastka. Natomiast inne w ogóle nie działają. Przed zakupem warto sprawdzić jaką formę magnezu oferuje dany suplement. Sprawdź bogatą ofertę suplementów w drogerii internetowej Puls dla Zdrowia: https://pulsdlazdrowia.pl/