Olej z czarnuszki – idealny na alergię

Udostępnij:
CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Czarnuszka jest rośliną bogatą w wiele cennych dla organizmu składników. Przez wielu olej z czarnuszki uznawany jest za panaceum na różne dolegliwości. Faktem jest, że olej z czarnuszki ma ciekawe właściwości, wykazuje między innymi działanie przeciwzapalne i antybakteryjne oraz łagodzące różnego rodzaju reakcje alergiczne. W jaki sposób olej z czarnuszki może pomóc w walce z objawami alergii? Na jakie działania uboczne terapii należy się przygotować i jak stosować olej z czarnuszki na alergię?

Czym jest olej z czarnuszki i jakie ma właściwości?

Czarnuszka to roślina, którą określa się również mianem czarnego kminku. Rośnie na polskich łąkach i jest ceniona w medycynie naturalnej za niezwykle cenne właściwości. Czarnuszkę można znaleźć na rynku między innymi w postaci oleju. Olej z czarnuszki jest lepkim płynem, który ma właściwości przeciwzapalne, a oprócz tego wykazuje działanie hipoglikemiczne, przeciwbólowe i wspierające procesy trawienne. W skład oleju pozyskiwanego z czarnuszki wchodzi nawet 90% zdrowych kwasów tłuszczowych oraz olejki eteryczne i pełna gama ważnych dla zdrowia człowieka aminokwasów, alkaloidów, witamin oraz minerałów. Szczególnie cenione są właściwości antyalergiczne czarnuszki.

Wybierając olej z czarnuszki, warto postawić na produkty wysokiej jakości. Szczególnie polecany jest ten tłoczony na zimno – jego właściwości docenią nie tylko alergicy. Przy tłoczeniu na zimno czarnuszka nie traci swoich właściwości prozdrowotnych, dzięki czemu można w 100% wykorzystać jej potencjał. Taki olej można znaleźć np. w Oleofarm.

Olej z czarnuszki na alergię

Czarnuszka może pomagać w redukcji dolegliwości towarzyszących alergii skórnej i związanej z drogami oddechowymi. Zmniejsza objawy kataru siennego, a oprócz tego redukuje podrażnienie śluzówek. Może łagodzić łzawienie oczu oraz objawy takie jak intensywne kichanie. Olej z czarnuszki na alergię można stosować doustnie, w formie wziewnej, a także na skórę. Składniki czynne, w które bogaty jest olej z czarnuszki, redukują ilość mediatorów zapalnych, tym samym zmniejszając nasilenie objawów alergii. Olej z czarnuszki może być pomocny również przy objawach skórnych towarzyszących alergii. Tworzy na powierzchni skóry tłusty film, który chroni naskórek przed nadmierną reakcją układu odpornościowego w związku z ekspozycją na alergen.

W składzie czarnuszki znajdują się duże ilości tymochinonu oraz nigellonu. Są to substancje zwalczające wolne rodniki i tym samym działające przeciwzapalnie. Właściwości oleju z czarnuszki przyczyniają się do redukcji wydzielania histamin. Czarnuszka może znaleźć zastosowanie również w przypadku astmy. Zawarte w niej olejki eteryczne hamują kurczliwość górnych dróg oddechowych, w tym przede wszystkim skurcze tchawicy. Dodatkowo olej z czarnuszki ma działanie obkurczające śluzówkę dróg oddechowych i redukujące ilość wydzielin, co zmniejsza objawy astmy. Przeciwzapalne właściwości składników oleju czarnuszki hamują również syntezę prostaglandyn, co również ma znaczenie w przypadku napadów astmy.

Jak bezpiecznie stosować olej z czarnuszki przy alergiach?

Olej z czarnuszki ma nieocenione właściwości przydatne w walce z objawami alergii, a oprócz tego należy do najbezpieczniejszych substancji spożywczych, których stosowanie nie generuje skutków ubocznych. W przeciwieństwie do leków przeciwalergicznych może zatem być stosowany długotrwale, bez obaw o wystąpienie objawów takich jak senność czy spadek koncentracji. Co ważne, olej z czarnuszki można podawać również dzieciom. Jak stosować olej z czarnuszki na alergię?

  • Z oleju z czarnuszki można sporządzić napar do inhalacji. W tym celu należy wymieszać w misce łyżeczkę oleju z gorącą (ale nie wrzącą) wodą, a następnie pochylić się nad nią z ręcznikiem, inhalując się kilkanaście minut. Procedurę można powtarzać 3 razy na dobę.
  • Inną opcją jest doustne spożywanie oleju z czarnuszki. W tym celu należy przyjmować 1 łyżeczkę oleju dziennie. Olej w tej postaci można pić bezpośrednio lub po zmieszaniu z wodą i miodem.
  • Olejem z czarnuszki można też smarować skórę. Należy aplikować go w miejscach narażonych na odczyny alergiczne 2 razy dziennie.

Ważne jest prawidłowe przechowywanie oleju z czarnuszki – najlepiej w lodówce, chroniąc go jednocześnie przed ekspozycją na światło słoneczne. W ten sposób nie utraci swoich cennych właściwości.

Udostępnij: