Berberyna – wsparcie w odchudzaniu i pozytywny wpływ na zdrowie

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Zarówno w sieci, jak i offline – szczególnie przed sezonem letnim – mamy do czynienia z pojawiającymi się zapewnieniami o skutecznej pomocy w odchudzaniu i imponujących wynikach przy minimalnym nakładzie pracy. Czy to naprawdę możliwe? Niestety, nic nie dzieje się samo. Są jednak specyfiki, które w procesie odchudzania mogą okazać się pomocne. Jednym z nich jest berberyna.

Czym jest berberyna?

Berberyna jest związkiem chemicznym, który jest pozyskiwany z rośliny o nazwie berberys. Jest to krzew, który można spotkać niemal na wszystkich kontynentach. Jego owoce są charakterystyczne, drobne i czerwone. Można je kupić w formie suszonej. Tworzy się z nich berberynę, która ma wiele właściwości prozdrowotnych.

Wystarczy powiedzieć, że berberyna ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, by jej wartość jako substancji, była wysoce wartościowa. Jednak to nie wszystko, co może berberyna. Oprócz tego pozwala zwalczać wolne rodniki, łagodnie obniża ciśnienie krwi, a także wspiera narząd wzroku. Jednak największą popularność zyskała dzięki przypisywanym jej właściwościom wspierającym odchudzanie. 

Czy berberyna pomaga w odchudzaniu?

Jest wiele przesłanek potwierdzających hipotezę, że berberyna wpływa na skuteczniejszą redukcję masy ciała. Jednak nie oznacza to, że jest to magiczne remedium. Zawsze najskuteczniejszym sposobem na odchudzanie jest deficyt kaloryczny, zdrowa dieta i większa dawka ruchu. Jednak berberyna może wesprzeć poprawnie przebiegający proces odchudzania, dzięki kilku właściwościom. Berberyna bowiem:

  • Ma wpływ na hamowanie procesu, w ramach którego różnicują się komórki, z których potem powstaje tkanka tłuszczowa. 
  • Przyspiesza procesy metaboliczne, dzięki czemu organizm pracuje efektywniej i szybciej może spalać tkankę tłuszczową. 
  • Berberyna może mieć również zdolność do zmiany bakterii w jelitach. 

Wpływ na tego rodzaju procesy sprawia, że odchudzanie może być szybsze i skuteczniejsze. Nie warto jednak liczyć na to, że samo spożywanie berberyny sprawi, że proces redukcji masy ciała będzie skuteczny i satysfakcjonujący. 

Jaki jeszcze wpływ na zdrowie ma berberyna?

Wsparcie procesu odchudzania to dla wielu osób wystarczający powód, żeby zacząć przygodę z berberyną. Jednak to, co odróżnia tę substancję od innych to fakt, że poza właściwościami wspierającymi odchudzanie, ma również pozytywny wpływ na zdrowie. Rzadko można to powiedzieć o owych „magicznych” specyfikach obiecujących utratę kilku kilogramów w tydzień. Jak jeszcze działa berberyna?

  • Może skutecznie wpływać na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi.
  • Może stanowić wsparcie dla kobiet, które zmagają się z chorobami jajników, np. PCOS.
  • Może działać odkażająco i przeciwgrzybiczo.
  • Pomaga walczyć z wolnymi rodnikami, których działanie w organizmie jest przyczyną wielu chorób. 

Takie działanie sprawia, że berberyna niewątpliwie jest jednym z ciekawszych suplementów dostępnych na rynku. W dodatku fakt, że pochodzi z natury, jest jednym z mocniejszych argumentów, w związku z którymi warto rozważyć jej wprowadzenie do codziennej diety.