Co to jest dieta keto i jak działa?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Odpowiednio skomponowany plan żywieniowy ma kluczowe znaczenie w kontekście prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zbilansowana i przystosowana do danej osoby dieta zaspokaja potrzeby energetyczne i odżywcze. Wprowadzanie skutecznych zmian w tym obszarze pozwala natomiast osiągać określone cele sylwetkowe. Bardzo często głównym założeniem osób stosujących diety jest redukcja masy ciała. Istnieje kilka technik,  metod i rodzajów diet, które ułatwiają ten proces. Dzięki swojej wysokiej skuteczności w ostatnich latach dużą popularność zyskuje dieta keto. Czym jest dieta ketogeniczna? Co należy wiedzieć przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu stosowania tej formy diety?

Czym jest dieta ketogeniczna?

Jak wiadomo, w standardowym planie żywieniowym uwzględnia się węglowodany, tłuszcze oraz białka. Zawartość poszczególnych makroskładników różni się w zależności od celów sylwetkowych, wieku, płci, poziomu aktywności fizycznej czy stanu zdrowia. Regularna ocena i dostosowywanie diety do potrzeb organizmu są kluczowe dla utrzymania zdrowia oraz dobrej kondycji fizycznej. Dieta ketogeniczna, nazywana potocznie dietą keto, to plan żywieniowy, który opiera się na drastycznym ograniczeniu spożycia węglowodanów przy jednoczesnym zwiększeniu ilości tłuszczów. Badania wykazują, że ograniczenie węglowodanów powoduje spalanie tłuszczu, który staje się głównym źródłem energii w tzw. stanie ketozy.

Dieta ketogeniczna – ketoza i proces ketoadaptacji

Głównym założeniem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w stan tzw. ketozy. Ketoza określana jest jako stan fizjologiczny, w którym poziom glukozy we krwi spada do bardzo niskiego poziomu. W takiej sytuacji ciało zaczyna produkować cząsteczki zwane ketonami. Kiedy ilość glukozy jest ograniczona, organizm próbuje poradzić sobie z nietypowym stanem i szuka alternatywnego źródła energii. Stają się nim tłuszcze. W rezultacie zaczynamy spalać ich pokłady zgromadzone w organizmie, co ułatwia osiąganie celów redukcyjnych.

Warto pamiętać, że stan ketozy to wymagający dla organizmu proces. Ketoadaptacja może wiązać się z gorszym samopoczuciem, ponieważ potrzebuje on czasu, aby nauczyć się korzystać z innych źródeł energii niż węglowodany. Okres adaptacji trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni – w zależności od indywidualnych cech organizmu i stopnia ograniczenia węglowodanów w diecie.

Dieta keto – dla kogo?

W ostatnich latach dieta ketogeniczna zyskuje ogromną popularność wśród osób, które dążą do redukcji masy ciała. Może okazać się skutecznym sposobem w procesie odchudzania, jednak należy zadbać o odpowiednie przygotowanie organizmu do wyżej opisanych zmian. Ponadto dieta ketogeniczna powinna opierać się o zdrowe źródła tłuszczów. Przy dłuższym stosowaniu może prowadzić do niedoborów składników odżywczych, co wynika z ograniczenia spożycia owoców, warzyw, czy zbóż. Ważne jest więc, aby zadbać o odpowiednią suplementację.

Dieta keto może wpływać pozytywnie na poziom cukru we krwi oraz insuliny, co jest korzystne dla osób z cukrzycą i insulinoopornością. Istnieje jednak grupa osób, która nie powinna decydować się na dietę ketogeniczną. Choroby nerek, tarczycy czy różnego rodzaju zaburzenia metaboliczne mogą być przeciwwskazaniem do jej stosowania. Osoby mające jakiekolwiek problemy w tych obszarach powinny skonsultować się z lekarzem specjalistą.

Dieta ketogeniczna – mity i fakty

W przestrzeni internetowej można znaleźć szereg nieprawdziwych informacji odnośnie diety keto. Jednym z najczęściej powielanych mitów są opinie, jakoby dieta ketogeniczna zwiększała ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Faktem jest jednak to, że w trakcie stosowania diety ketogenicznej istotne jest wybranie zdrowych źródeł tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek, orzechy czy awokado. Profesjonalne firmy, oferujące ketogeniczne diety pudełkowe, dbają o dobór wysokiej jakości składników.

Więcej na https://bediet.pl/