Ile kalorii dziennie potrzebuje dostarczyć zdrowy dorosły człowiek?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Codzienna dieta powinna dostarczać do organizmu odpowiednią ilość kalorii. Za duże i zbyt małe wartości w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych: nadwagi lub niedowagi. Ile dokładnie kalorii dziennie potrzebuje każdy z nas?

Zapotrzebowanie kaloryczne człowieka

Zapotrzebowanie kaloryczne to kwestia indywidualna każdego organizmu. Do obliczenia popytu należy podać wiek, wagę, wzrost, płeć oraz poziom aktywności fizycznej. Zależnie od tych zmiennych, ostatecznie zapotrzebowanie kaloryczne będzie inne. Należy pamiętać, że nawet dwie osoby o dokładnie takim samym wyglądzie i wieku, ale innym poziomie aktywności fizycznej, będą posiadać całkowicie inne potrzeby.

Z naturalnych przyczyn średnie zapotrzebowanie wśród kobiet jest niższe niż u mężczyzn. Warto jednak wiedzieć, że to spore uogólnienie. Najlepszym sposobem na poznanie własnego popytu energetycznego jest obliczenie zapotrzebowania kalorycznego przy pomocy specjalnego kalkulatora.

Przykładowe zapotrzebowanie mężczyzny w wieku 30 lat o umiarkowanej aktywności fizycznej (80 kg, 180 cm wzrostu) wynosi około 2975 kcal na dobę. Kobieta o dokładnie takich samych parametrach powinna dostarczyć do organizmu mniej więcej 2600 kcal. Z kolei zapotrzebowanie dla takich osób, które nie są aktywne fizycznie, będzie wynosić odpowiednio: 2230 kcal i 1950 kcal.

Obliczanie popytu energetycznego jest bardzo proste dzięki kalkulatorom dostępnym online. Jednocześnie to podstawowy element analizowany podczas przygotowywania diety, zarówno redukcyjnej, jak i takiej, której celem jest wzrost lub utrzymanie obecnej masy ciała.

Kalkulator BMI a zapotrzebowanie kaloryczne

Z zapotrzebowaniem kalorycznym bezpośrednio wiąże się kalkulator BMI. Skrót ten oznacza Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała. W ten sposób możesz sprawdzić, czy Twoja waga jest odpowiednia. Wystarczy podać wzrost oraz masę ciała. Wyniki interpretuje się następująco:

  • poniżej 16,0 – wygłodzenie,
  • 16,0–17,0 – wychudzenie,
  • 17–18,5 – niedowaga,
  • 18,5–25,0 – wartość prawidłowa,
  • 25,0–30,0 – nadwaga,
  • 30,0–35,0 – I stopień otyłości,
  • 35,0–40,0 – II stopień otyłości,
  • powyżej 40,0 – III stopień otyłości.

Jeżeli według kalkulatora BMI masz nadwagę lub otyłość, spożywasz zbyt dużo kalorii. Warto obliczyć, ile dostarczasz ich do organizmu w ciągu dnia. Wynik porównaj z zapotrzebowaniem kalorycznym. Odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku zbyt niskiego wskaźnika BMI. Wówczas warto wzbogacić dietę o dodatkowe kalorie, aby zaspokoić popyt energetyczny własnego organizmu.

Dieta zgodna z zapotrzebowaniem kalorycznym

Jeżeli chcesz spożywać mniej lub więcej kalorii w kontrolowany sposób, warto skorzystać z diety pudełkowej. To usługa dostępna między innymi w bedietcatering.pl, gdzie jadłospis został opracowany przez dietetyków i Ewę Chodakowską. Wybierz menu, które odpowiada Twoim preferencjom. Następnie określ, ile kalorii powinno dostarczać pożywienie. W bedietcatering.pl możesz cieszyć się zdrowymi, apetycznymi i sycącymi posiłkami, które przyrządzane są ze starannie wyselekcjonowanych składników. Dieta pudełkowa jest więc nie tylko wygodnym rozwiązaniem, ale również sposobem na poszerzenie horyzontów kulinarnych, poprzez poznawanie nowych smakowych doznań.