Jak długo można stosować różeniec górski?

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Różeniec górski rośnie w strefie okołobiegunowej. W Polsce można go spotkać w górach, m.in. w Tatrach i Karkonoszach. Różeniec górski posiada charakterystyczne żółte kwiaty, jednak to jego korzeń spotkał się z zainteresowaniem przemysłu zielarskiego. Zawarte w nim substancje wykazują działanie adaptogenne, czyniąc organizm bardziej odpornym na stres. W trudnych czasach ludzie poszukują naturalnych sposobów na złagodzenie napięcia nerwowego. Aby organizm nie przyzwyczaił się do roślin zielarskich, zaleca się robienie przerw w ich przyjmowaniu. Jak długo można stosować różeniec górski, znany też jako korzeń arktyczny?

Adaptogeny jako naturalny sposób na stres

Ostatnio dużo mówi się o adaptogenach i ich suplementacji. Z czego wynika popularność tych roślin? Współczesny człowiek nieustannie zmaga się z sytuacjami stresowymi. Mierzy się z problemami w pracy, trudnościami finansowymi oraz nadmiernymi oczekiwaniami otoczenia. Wszystko to może przytłaczać i wpływać negatywnie na zdrowie.  Kortyzol, który wydziela się w stanach napięcia nerwowego, pierwotnie miał mobilizować siły organizmu po to, aby przygotować go do walki lub ucieczki. Okazuje się cennym wsparciem w sytuacjach krótkotrwałego stresu, np. u osób przygotowujących się do występu publicznego. Po zejściu ze sceny kortyzol opada, a organizm przechodzi w stan relaksacji i przywróceniu ulegają jego prawidłowe funkcje. Niestety przewlekły stres, który pojawia u osób mających problemy w pracy, skutkuje wysokim stężeniem ww. hormonu. Kortyzol sprawia, że organizm cały czas znajduje się w stanie pobudzenia i gotowości do działania. Jego nadmiar prowadzi do zaburzeń snu, ogólnego rozdrażnienia i spadku nastroju. Aby temu zapobiec, należy znaleźć skuteczny sposób na zniwelowanie napięcia nerwowego. Przydatna okazuje się zmiana nastawienia („życie pomimo trudności”), joga, rozmowa z przyjaciółką, ale też suplementacja adaptogenów.

Cechy adaptogenów i historia ich odkrycia

Pod tym terminem kryją się rośliny odkryte przez radzieckich naukowców, którzy poszukiwali substancji zwiększających wytrzymałość organizmu żołnierzy i robotników. Rada Komisarzy Ludowych chciała, aby ci pracowali wydajniej. Biolodzy przyjrzeli się popularnym ziołom, które lokalne społeczności wykorzystywały do poprawy stanu  zdrowia. 12 spośród 4000 przebadanych gatunków przykuło uwagę naukowców. Botanicy nazwali je adaptogenami, gdyż zwiększały one nieswoistą odporność organizmu na oddziaływanie stresorów. Ponadto przywracały homeostazę, czyli stan wewnętrznej równowagi, który został zachwiany. Co najważniejsze, aby roślina została sklasyfikowana jako adaptogen, nie może wykazywać działania toksycznego i uzależniającego.

Różeniec górski na stany napięcia nerwowego

Różeniec górski to jeden z adaptogenów, który poprawia funkcjonowanie organizmu w sytuacjach stresowych. Jego suplementację zaleca się osobom, które doświadczają silnego napięcia nerwowego w związku z wykonywaną pracą, zbliżającymi się egzaminami lub problemami życia prywatnego. Różeniec górski redukuje stężenie kortyzolu we krwi, przyczyniając się do jego optymalizacji. Choć ten hormon stresu ma nie najlepszą opinię, to jego całkowity brak prowadzi do ospałości i apatii. Nadmiar zaś sprzyja nieprzyjemnemu pobudzeniu. Wykazano, iż różeniec górski wspiera  walkę z depresją, dlatego można stosować go wspomagająco, np. jako dopełnienie psychoterapii.

Korzeń arktyczny jako wsparcie funkcji poznawczych

Pracownicy umysłowi oraz studenci, którzy przygotowują się do sesji, powinni zwrócić uwagę na korzeń arktyczny. Różeniec górski ułatwia logiczne myślenie i przyswajanie nowych wiadomości, gdyż wspiera funkcje poznawcze. Jednocześnie wspomaga koncentrację, przez co zmniejsza ryzyko pomyłek.

Stosowanie różeńca górskiego w celu poprawy wyników sportowych

Po różeniec górski chętnie sięgają sportowcy, którzy pragną uzyskać jak najlepsze wyniki na zawodach. Korzeń arktyczny podnosi ich wytrzymałość fizyczną, jednocześnie poprawiając wydolność organizmu. W rezultacie osoby aktywne fizycznie mogą pokonywać ograniczenia swojego ciała, zwiększając intensywność wysiłku fizycznego. Różeniec górski niweluje bowiem zmęczenie.

Antyoksydanty z różeńca górskiego i ich wpływ na stres oksydacyjny

Korzeń arktyczny wykazuje aktywność antyoksydacyjną, dlatego neutralizuje wolne rodniki, których nadmiar sprzyja uszkodzeniom DNA i powstawaniu zmian nowotworowych. Te reaktywne cząstki nieustannie powstają w organizmie człowieka, m.in. w procesie oddychania komórkowego. Problem pojawia się wówczas, gdy wolnych rodników jest więcej niż antyoksydantów. Taka sytuacja ma miejsce m.in. podczas spożywania wysoko przetworzonej żywności, przebywania w zanieczyszczonym środowisku i przeżywania silnego stresu emocjonalnego. Aby wolne rodniki nie zaczęły utleniać struktur komórkowym, w tym materiału genetycznego, prowadząc do nieodwracalnych uszkodzeń, należy dostarczać antyoksydanty z zewnątrz. Różeniec górski stanowi bogate źródło cennych przeciwutleniaczy.

Korzeń arktyczny w profilaktyce chorób otępiennych

Ponadto zauważono, że korzeń arktyczny posiada właściwości neuroprotekcyjne, czyli zapobiega uszkodzeniom komórek nerwowych. Jego suplementację zaleca się osobom starszym w ramach profilaktyki chorób otępiennych. Różeniec górski jest także wykorzystywany jako naturalny sposób na libido i wsparcie funkcji seksualnych. Jednocześnie zapewnia on lepsze dotlenienie i odżywienie komórek mięśnia sercowego, przez co wspomaga zdrowie układu krążenia.

Jak długo można stosować różeniec górski?

Rekomenduje się, aby podczas suplementacji adaptogenów robić przerwy, gdyż w przeciwnym wypadku organizm przyzwyczai się do zawartych w nich substancji. W rezultacie te cenne rośliny przestaną wspierać zdrowie i niwelować stres. Przez jaki czas można zażywać różeniec górski? W przypadku suplementu od Mother`s Protect zaleca, aby stosować go maksymalnie przez 6 miesięcy, a następnie odstawić go na co najmniej miesiąc.