Kiedy należy pić koktajle białkowe?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Zbilansowana dieta nie ogranicza się jedynie do liczenia kalorii czy sprawdzania składu chemicznego posiłków. Ważne jest również zażywanie odpowiednich suplementów wspinających naturalne procesy regeneracji i odbudowy mięśni. Przy treningu zmierzającym do zbudowania zwiększenia masy mięśniowej lub przy ćwiczeniach i jadłospisie prowadzącym do utraty wagi liczą się zdrowe białka, materiał budulcowy włókien mięśniowych.

Z czego składa się koktajl białkowy? 

To mieszanka elementów pochodzenia naturalnego, której głównym składnikiem jest izolat białek serwatkowych. Pozyskiwany jest ona z mleka i posiada postać suchej masy, którą można rozpuścić w wodzie lub mleku, spożywając w dogodnej dla siebie formie – deseru, obiadu, napojów. W przeszłości stanowiła produkt uboczny produkcji sera. Dziś jest elementem popularnych suplementów diety. 

Zadaniem koktajlu białkowego jest zwiększenie ilości białka znajdującego się w organizmie i stanowić może zamiennik wysokobiałkowego posiłku. Zaleca się jednak jego stosowanie między pełnymi posiłkami lub wzbogacanie go o składniki zwiększające ogólną kaloryczność. Mogą to być pełne ziarna zbóż, owoce lub mieszanki suszonych bakali. 

Walory smakowe i energetyczne  dostępne w gotowych mieszankach pozyskiwane są z naturalnych składników. W izolatce białkowej znajduje się minimalna ilość tłuszczu, zapewniająca zdrowe odżywianie i uczucie sytości na cały dzień. W przypadku intensywnego treningu zapewnia materiał do regeneracji sił i odbudowy masy mięśniowej.

Jak można stosować koktajle białkowe? 

Jako uzupełnienie diety treningowej lub suplement wspomagający odchudzanie. Utrata masy ciała związana jest z zażywaniem mniejszej liczby kalorii niż dzienne zapotrzebowanie organizmu (dlatego tak ważne jest ich liczenie przy posiłkach). Z kolei budowanie masy mięśniowej to zapewnienie ciału nadmiaru białka, które będzie budowało mięśnie, bez jednoczesnego przyrostu zbędnej tkanki tłuszczowej. 

Przyjęło się, że koktajl białkowy, przygotowany na bazie wody i innych naturalnych i zdrowych składników, należy spożyć do 24 godzin po treningu. Czas ten wydaje się najbardziej optymalny, aby mięśnie mogły się zregenerować i zacząć gromadzić energię przed następnym treningiem. Gdy spożywa się je krótko przed lub krótko po intensywnym ruchu, ma on swoje wartości budulcowe i odżywcze, jednak może nie być tak efektowny. 

W przypadku diet odchudzających należy pić lub jeść posiłki na bazie koktajli białkowych między pełnymi posiłkami. W ten sposób zapobiegnie się uczuciu głodu, jednocześnie nie spożywając dodatkowych kalorii. Zwiększa to uczucie zadowolenia i prowadzi do lepszego samopoczucia, którego brak jest często kojarzony z przebywaniem na diecie.  

Jak często spożywać koktajle białkowe? 

W postaci posiłków stałych lub napojów można je jeść lub pić w zależności od tego, jak intensywny jest trening lub zapotrzebowanie organizmu na aminokwasy. Zazwyczaj związane jest to z dobową aktywnością i naturalnymi predyspozycjami do spalania kalorii. Zazwyczaj poleca się uwzględniać je w 3-4 posiłkach dziennie, łącznie z mniejszymi między głównymi trzema. 

Niektóre koktajle białkowe są zdrowym uzupełnieniem posiłków,  pozyskiwanym z krowiego mleka, jako produkt uboczny produkcji sera. Kiedyś uznawany był za niepotrzebny, dzisiaj stanowi podstawę wielu suplementów diety, w tym wariantów ekologicznych, dostępnych na rynku. 

Wysokiej jakości koktajle białkowe dostępne w ofercie ecoandfit.pl