Profilaktyka stomatologiczna – na czym polega?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Piękny biały uśmiech to wizytówka każdego z nas. Dbanie o zęby jest więc jednym z najważniejszych aspektów naszego życia. Niezbędnym minimum jest regularne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, stosowanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania jamy ustnej dostosowanych do poziomu wrażliwości swoich zębów. Równie istotna będzie także odpowiednia dieta i dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości wapnia i fluoru. O zęby warto jednak zadbać również na fotelu dentystycznym w profesjonalnym gabinecie. Jak często profilaktyka stomatologiczna powinna być wykonywana? Na czym polega ten proces?

Zabiegi profilaktyki stomatologicznej

Codzienne dbanie o zęby poprzez ich szczotkowanie to wręcz obowiązek każdego z nas. Jedynie w taki sposób jesteśmy w stanie zadbać o ich stan i ogólny wygląd. Domowe procedury higieniczne warto jednak uzupełnić o pewne zabiegi wykonywane przez profesjonalnych dentystów. Profilaktyka stomatologiczna Kraków, w Warszawie i każdym inny mieście w Polsce ma na celu utrzymanie zębów w dobrej kondycji i nadanie im pięknego, zdrowego charakteru. Do zabiegów profilaktyki stomatologicznej zalicza się piaskowanie, usuwanie kamienia nazębnego, czyli skaling, fluoryzację oraz lakowanie. Regularna higiena w połączeniu z zabiegami profilaktycznymi pozwolą uniknąć nieprzyjemności, bólu i chorób zębów oraz nadać im piękny wygląd. profilaktyka

Charakterystyka zabiegów profilaktyki stomatologicznej

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów profilaktycznych jest piaskowanie, które polega na usunięciu z powierzchni zębów osadu powstającego na skutek kontaktu z kawą, winem, herbatą czy papierosami. Co istotne, zabieg ten jest niezwykle skuteczny i bezbolesny, a efekt często jest na tyle spektakularny, że niepotrzebne będą inne procedury wybielające, takie jak na przykład wybielanie nakładkowe Kraków. Skaling to z kolei zabieg polegający na usunięciu kamienia za pomocą ultradźwięków, a w efekcie zapobiegający chorobom zębów i próchnicy. Skaling jest również polecany osobom, które mają problem z nieprzyjemnym zapachem z jamy ustnej. Większość dentystów, w tym również prawie każdy dentysta Kraków, oferuje zabieg profilaktyczny fluoryzacji. Wbrew pozorom nie jest ona zarezerwowana wyłącznie dla dzieci – powinni z niej korzystać także dorośli, aby ochronić zęby przed próchnicą i nadwrażliwością. U najmłodszych pacjentów najczęściej wykorzystuje się z kolei zabieg profilaktyki stomatologicznej zwany lakowaniem. Polega on na uzupełnianiu przestrzeni międzyzębowych specjalnym preparatem, aby uniemożliwić rozwój chorób uzębienia.