Zamienniki posiłków: posiłki w proszku czy zdrowa alternatywa?

CZAS CZYTANIA: 5 minuty

Kiedy jesteś zapracowany, zapewnienie sobie zdrowej, zbilansowanej diety może być trudne. Przygotowanie zdrowych posiłków może być czasochłonne, biorąc pod uwagę, że planowanie, kupowanie, przygotowywanie i gotowanie wymaga czasu.

W zależności od twoich dochodów, gustów i umiejętności kulinarnych może się to wydawać kosztowne, zwłaszcza jeśli marnuje się dużo jedzenia.

W odpowiedzi na te problemy pojawiły się gotowe mieszanki zastępujące posiłki. Czyli pełnowartościowy alternatywy bazujące na roślinnych, zmielonych składnikach, umożliwiające szybkie przygotowanie w formie koktajlu. Przykładem mogą być produkty oferowane przez SUPERSONIC Food.

Producent podaje, że ich produkt skierowany jest do ludzi, którzy dbają o zdrowie, aktywności fizyczne, chcą schudnąć czy też przybrać na wadze.

W tym artykule szczegółowo przyjrzymy się zamiennikom posiłków i zbadamy, czy są one dobrą alternatywą dla zwykłego jedzenia.

Czym są zamienniki posiłków?zamienniki żywności proszek

Zamienniki posiłku są projektowane w oparciu o najnowsze wyniki badań przez naukowców i dietetyków. Jest to rozwiązanie, które zapewnia ludziom zdrowe, tanie, wydajne i łatwo dostępne źródło żywności.

SUPERSONIC Food to naturalny, pełnowartościowy i idealnie zbilansowany posiłek, który zawiera wszystko to co powinno być w idealnie zbilansowanym jedzeniu. Wysoka zawartość białka, odpowiednia ilość węglowodanów złożonych, zdrowe tłuszcze i kompletny zestaw składników mineralnych i witamin.

Zadaniem zamienników posiłków jest zapewnienie takiego samego odżywiania jak jeden standardowy posiłek – śniadanie, obiad lub kolacja. Większość marek osiąga ten cel, średnio poprzez 300-400 kcal na porcję.

Różnice w zamiennikach posiłków

Istnieją zauważalne różnice między producentami w stosunku tłuszczów, białek, węglowodanów, błonnika i witamin. Dlatego konsumenci podczas zakupów takich produktów powinni zapoznać się z etykietą i informacją o wartościach odżywczych.

Białko jest ważnym czynnikiem, ponieważ wiele diet opiera się na diecie wysokobiałkowej i niskowęglowodanowej. Białka w produktach zastępujących posiłek często pochodzą z nabiału, orzechów lub roślin strączkowych, co może powodować problemy związane z alergiami pokarmowymi lub dietą wegańską.

Proszek zastępujący posiłek o wysokiej zawartości białka na ogół zapobiega spadkowi poziomu cukru we krwi między posiłkami, zmniejszając w ten sposób napady głodu.

Węglowodany dostarczają organizmowi natychmiastowego źródło paliwa, dlatego nie można ich całkowicie wykluczyć ze zdrowej diety. Kluczem jest znalezienie równowagi, w której całkowita zawartość węglowodanów jest równa lub mniejsza niż ilość białka.

Węglowodany mogą powodować gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi natychmiast po posiłku, co nie jest zalecane dla osób z cukrzycą. Dlatego istotne jest wybieranie produktów o jak najmniejszej zawartości węglowodanów prostych (cukrów), które zamiast tego oferują węglowodany złożone.

Zawartość tłuszczu powinna odpowiadać zalecanemu dziennemu spożyciu. Istnieją zamienniki posiłków o niewielkiej lub zerowej zawartości tłuszczu, ale mleko użyte do wymieszania proszku doda pewną jego ilość. Całkowicie beztłuszczowe produkty dietetyczne mogą wywoływać apetyt między posiłkami, więc pewna zawartość tłuszczu w zamiennikach posiłków niekoniecznie jest rzeczą negatywną. Dodatkowo tłuszcz zawarty w produkcie ułatwia wchłanianie i przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K).

Wielu producentów dodaje do produktu witaminy, składniki mineralne, błonnik i inne składniki, aby sprostać normom przeciętnego posiłku. Mogą to być związki naturalne lub syntetyczne w postaci sproszkowanej. Standardem podczas wyboru powinny być produkty zawierające 24 niezbędne witaminy i minerały.zamienniki

W SUPERSONIC Food znajduje się mix 26 witamin (A, E, C, D, K, B1, B2, B3, B5, B6 i B12) i składników mineralnych (magnez, żelazo, cynk, miedź, fosfor, mangan, chrom, potas, chlor, wapń, selen, molibden i jod). Dodatkowo to jedyny produkt tego typu, który ma w swoim składzie płynne bioestry zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3-6-9. Aby zmaksymalizować działanie immunomodulujące w składzie tego produktu znalazł się innowacyjny składnik, dezaktywowany szczep drożdży Yarrowia Lipolytica Novel Food. To rodzaj żywności, która definiowana jest jako innowacyjna, bezpieczna i korzystna dla człowieka. Yarrowia jest bogata w szereg składników odżywczych, które mają działanie prebiotyczne i antyoksydacyjne.

Czy zamienniki posiłków są zdrowe?

Ludzie używają zamienników posiłków na różne sposoby. Niektórzy piją je w danym okresie, na przykład, gdy są bardziej zajęci w pracy lub szkole. Inni wolą stosować je okazjonalnie, kiedy im to odpowiada.

W zależności od okoliczności mogą istnieć wady i zalety stosowania takich posiłków od czasu do czasu lub przestawianie się na dietę płynną.

Zamienniki mogą sprawić, że Twoja dieta będzie bardziej pożywna

Jeśli masz mało czasu i często sięgasz po fast foody lub jesteś na bardzo niskokalorycznej diecie, przejście na zamiennik posiłku może poprawić jakość Twojej diety.

Koktajle zastępujące posiłek, zawierają odpowiedni poziom niezbędnych witamin, składników mineralnych i błonnika, których wiele osób nie ma wystarczającej ilości. Oznacza to, że zastąpienie wysokoenergetycznego posiłku ubogiego w składniki odżywcze koktajlem może być lepsze dla zdrowia.

Jednak skład żywieniowy zamienników posiłków może się znacznie różnić w zależności od marki, a w niektórych może brakować niezbędnych składników odżywczych.

Czy zamienniki mogą pomóc Ci schudnąć?

Jeśli próbujesz schudnąć, zamienniki posiłków mogą być przydatne. Czas potrzebny na planowanie, robienie zakupów i przygotowywanie posiłków może przeszkodzić w przestrzeganiu diety.

Wykazano, że zamiana zwykłego jedzenia na niskokaloryczny płynny posiłek raz lub dwa razy dziennie pomaga ludziom schudnąć w krótkim okresie. Jednak wyniki są mieszane w dłuższym okresie stosowania zamienników posiłku, prawdopodobnie zależy to od częstotliwości ich spożywania.

Warto również pamiętać o złotej zasadzie ujemnego bilansu energetycznego. Jeśli Twoim celem jest utrata wagi, musisz przyjmować mniej kalorii niż spalasz, nawet w postaci płynnej.

Jak często można stosować zamienniki posiłków?zamienniki

Chociaż zamiennik posiłku może poprawić jakość diety i pomóc w odchudzaniu, może nie być skuteczny w dłuższej perspektywie.

Utrzymanie utraty wagi i zdrowego odżywiania wymaga długoterminowych zmian stylu życia, których nie naprawią zamienniki posiłków. Oznacza to, że jeśli wrócisz do regularnego jedzenia, możesz ponownie stosować stare wzorce zachowań.

Zamienniki posiłków nie powinny całkowicie zastępować zdrowej, zbilansowanej diety. Ponieważ trudno jest uzyskać każdy składnik odżywczy z jednego źródła żywności.

Niektóre zamienniki posiłków zawierają również duże ilości słodzików, aby poprawić smak, co może wywołać skoki poziomu cukru we krwi. W SUPERSONIC Food użyto jedynie naturalnych substancji słodzących, które są całkowicie bezpieczne dla zdrowia.

Ważne jest również, aby unikać spożywania zbyt dużej ilości białka w proszku w ciągu jednego dnia. W 2013 odkryto, że spożywanie większej ilości białka niż dzienne zapotrzebowanie może prowadzić do problemów z nerkami i kośćmi, a także zwiększa ryzyko raka. Dlatego zamienniki posiłków są dobrą alternatywą 1 czy też 2 posiłków dziennie, ale nie zastąpią zdrowej zbilansowanej diety opartej na świeżych i zdrowych pełnowartościowych produktach.

Jeżeli natomiast stoisz przed wyborem czy wybrać fast food lub batonik to wiedz, że zamiennik posiłku jest doskonałą alternatywą zapewniającą sytość, niezbędne składniki odżywcze i jest szybki w przygotowaniu.

Czy zamienniki posiłków to niezdrowa chemia?

Zamienniki posiłków są zwykle dobrze tolerowane i uważane za bezpieczne. Chociaż może cię przerażać fakt, że te mieszanki nie są przygotowane przez kucharzy tylko przez naukowców. Co z automatu narzuca myśl, że spożywamy sztuczne, nienaturalne składniki, lepsze dla astronautów niż przeciętnego człowieka. Ale ważny jest wykaz składników i wybór odpowiedniego producenta, który dba o jakość i wybór odpowiednich surowców.

Należy pamiętać, że wiele takich produktów zawiera izolat białka sojowego, więc nie są bezpieczne dla osób z alergią na soję.

Niektóre osoby mają również obawy dotyczące zawartości metali ciężkich, takich jak ołów w zamiennikach posiłków. Ołów jest obecny w wielu produktach spożywczych, ponieważ znajduje się w glebie i roślinach, które go wchłonęły. Z tego powodu jest powszechnie obecny w łańcuchu pokarmowym. W SUPERSONIC Food nie ma tego problemu, ponieważ produkt został przebadany w kierunku metali ciężkich i spełnia wszelkie normy.

Zamienniki posiłków to nowość na rynku i jak to często bywa wzbudzają różne emocje, najczęściej negatywne, lecz nie należy odrzucać czegoś tylko dlatego, że tego nie znamy. Dokonując wyboru warto dokładnie przeanalizować skład produktu pod kątem zawartości niepotrzebnych dodatków do żywności i zwrócić uwagę, czy naprawdę jest on dobrze zbilansowany.