Konserwanty w żywności, po co je dodawać?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Każdy z nas robi zakupy w sklepach, jedni codziennie a inni rzadziej. Czy zastanawiacie się nad tym, co by było, gdyby nie konserwanty?

Czy żywność w naszych domach wytrzymałaby do następnych zakupów?

Co to jest konserwacja żywności?

Konserwanty w żywności są ogólnie definiowane jako dodatki, które hamują niepożądany wzrost bakterii lub zmiany chemiczne.

Prawdopodobnie praktykujesz konserwację żywności na co dzień, nawet o tym nie wiedząc.

Istnieją dwie kategorie konserwacji: chemiczne i fizyczne. Kiedy suszysz grzyby lub zamrażasz mięso, stosujesz ochronę fizyczną. 

Marynowanie jest przykładem chemicznej ochrony, przy użyciu octu.

Dlaczego konserwanty są stosowane w żywności?

Konserwanty pozwalają nam utrzymać dłużej bezpieczeństwo żywności.

Środki konserwujące mogą powstrzymywać jełczenie oleju lub pomóc zachować oryginalny kolor produktu przez długi czas.

Często pomijana korzyść stosowania konserwantów w żywności – zmniejszają ilość odpadów żywnościowych!

Szacunkowo w Polsce wyrzuca się 9 mln ton żywności rocznie.

Możemy wydłużyć czas przechowywania produktów, zmniejszamy potrzebę wyrzucania żywności, czyli jest to korzyść dla środowiska i naszych kieszeni.

Konserwanty mogą również pełnić funkcje odżywcze.

Przykładowo kwas askorbinowy; jest to potężny przeciwutleniacz i związek przeciwbakteryjny, który dodaje się do wszystkiego, od wędlin po napoje gazowane. 

Czy wiesz, że jest również niezbędnym składnikiem odżywczym?

Kwas askorbinowy, bardziej znany jako witamina C, może zarówno przedłużyć jakość żywności jak i bezpośrednio zaspokajać wymagania odżywcze.

Jedną z największych zalet konserwantów jest zwiększenie bezpieczeństwa żywności.

Zastosowanie konserwantów ograniczyło zatrucia botulinowe z kiełbasy czy też zakażenia gruźlicą wywołaną spożyciem surowego mleka lub jego przetworów pochodzących od chorego bydła- krowy.

Do wędlin dodaje się azotyny, aby zapobiec rozwojowi szczepu Clostridium botulinum, a pasteryzacja skutecznie rozwiązuje obecność Mycobacterium tuberculosis w mleku.

 Czy konserwanty są bezpieczne dla mnie i mojej rodziny? Absolutnie!

Jest to jeden z najczęściej zadawanych pytań dotyczących wielu nieznanych składników stosowanych w żywności.

Bezpieczeństwo dodatków do żywności ocenia EFSA.

Ocena substancji dokonywana jest na podstawie dokumentacji, udostępnionej zazwyczaj przez wnioskodawcę (zwykle producenta lub potencjalnego użytkownika danego konserwantu).

Dokumentacja ta musi zawierać chemiczną identyfikację dodatku, opisywać jego proces produkcyjny, metody analizy i reakcji oraz obecność w żywności, a w razie potrzeby podawać także proponowane zastosowania, dane toksykologiczne i rakotwórcze a w razie potrzeby, odniesienia do innych badań.

Na podstawie tych danych EFSA określa poziom, poniżej którego spożycie substancji może zostać uznane za bezpieczne – tzw. dopuszczalne dzienne spożycie (ADI).

Jednocześnie EFSA dokonuje także oszacowania, na podstawie proponowanych zastosowań w różnych środkach spożywczych, czy istnieje możliwość przekroczenia ADI.

Jeżeli taka możliwość nie istnieje, stosowanie tego dodatku do żywności jest uważane za bezpieczne.

Następnym razem, gdy sprawdzasz listę składników, w poszukiwaniu środków konserwujących w żywności, zastanów się, czy przynoszą nam korzyści, czy jest wręcz odwrotnie.