Czy batony zbożowe są zdrowsze niż czekoladowe?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Wybierając batony zbożowe z ziarnami, owocami czy też orzechami uważamy, że jest to o wiele lepsza alternatywa niż batony czekoladowe czy z karmelem.

Prawda jest jednak taka, że te batony zawierają ogromne ilości cukrów i tłuszczy a zawartość kcal może nas przerazić.

Zbożowe batony zawierają dodatki cukru pod różnymi postaciami, duże ilości owoców kandyzowanych (kolejne źródło cukrów), orzechy (źródło tłuszczów) i często dodatek czekolady, w której są skąpane.

Porównanie- batony zbożowe i czekoladowe

Zróbmy małe porównanie, aby zobaczyć czy różnice są duże pomiędzy batonem, który teoretycznie ma być zdrowy i innym, który kojarzy nam się z niezdrową przekąską.

W moim przypadku będzie to baton Bakalland Ba i baton Mars (wybór jest całkowicie przypadkowy, możecie sami wybrać 2 różne batony i sprawdzić różnicę).

Należy zwrócić uwagę, że same batony różnią się masą, dlatego lepiej porównywać wartości odżywcze w 100 g produktu, aby można było bardziej obiektywnie podejść do tematu.

Bakalland Ba! 5 owoców tropikalnych Baton zbożowy 40 gMars Baton z nugatowym nadzieniem oblany karmelem i czekoladą 51 g
Kcalw 100 g425 kcal445 kcal
Kcalw batonie

170 kcal227 kcal

Tłuszczew 100 g12 g15,6 g
Tłuszczew batonie

4,8 g8 g
Węglowodanyw 100 g73 g71,6 g
Węglowodanyw batonie
29,2 g36,5 g

Jak widzimy z powyższej tabeli, wartość energetyczna tych 2 produktów różni się jedynie o ok. 5%. Różnica jest nieznaczna, prawda?
Zawartość ogólna węglowodanów w batonie zbożowym jest niewiele większa niż w Marsie natomiast zawartość tłuszczów mniejsza o ok. 20%.

Jeżeli jesteśmy osobami, które dbają o linię i uważamy na to, co jemy, to wybór batona zbożowego w tym przypadku nie jest dobrym pomysłem. Ponieważ wysoka kaloryczność i zawartość węglowodanów wpływają negatywnie na utrzymanie naszej diety.

Należy sobie również zadać pytanie, czy składniki mineralne i witaminy, które znajdują się w zbożach, owocach i orzechach przyjmowane w takiej formie produktu są dobrym pomysłem?

Pamiętajmy również, że witaminy z czasem rozkładają się, a nasze batony mają długie daty minimalnej trwałości.

Oczywiście, gdy prowadzimy aktywny tryb życia i uprawiamy sport, to taka przekąska bardzo szybko dostarczy nam zastrzyk energii.

Podsumowując:

Warto przemyśleć czy batony zbożowe to faktycznie zdrowa przekąska. Czy jest może całkowicie odwrotnie? Czytajcie etykiety, aby zapoznać się z informacjami na etykietach i dokonujcie dobrych wyborów.