Lód do napojów – jaką wodę mrozić i dlaczego ma to znaczenie?

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Kostki lodu to banalny w przygotowaniu, a zarazem wprost nieoceniony dodatek do wody, soków, słodkich napojów gazowanych czy drinków i alkoholi. Dla efektywnej ochłody najchętniej sięgamy po lód w wyjątkowo ciepłe dni. Ponadto wiele osób po prostu znacznie bardziej woli napoje o niższej temperaturze. Warto także wiedzieć, że to właśnie picie chłodnej czy zimnej wody korzystniej wpływa na metabolizm niż przyjmowanie ciepłych płynów.

Mogłoby się wydawać, że zrobienie kostek lodu nie wymaga żadnego zastanowienia czy szczególnych instrukcji, że nie ma na to lepszego bądź gorszego sposobu. Otóż jest! Nie bez znaczenia pozostaje bowiem jakość oraz temperatura wody, której użyjemy do wypełnienia worków lub foremek do lodu.

Jakość wody ma znaczenie

Jakość wody, której używamy do mrożenia, ma ogromne znaczenie i wpływa zarówno na jej smak, jak i zawartość składników odżywczych, a nawet kwestie estetyczne. Woda kranowa, którą najczęściej nalewamy do pojemników na lód, nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Zarówno jej posmak, jak i zapach mogą więc także po zamrożeniu niekorzystnie wpłynąć na smak schładzanego lodem napoju.

W wodzie z kranu mogą znaleźć się także liczne zanieczyszczenia, nie tylko niepożądane, ale wręcz szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Proces mrożenia pozwala na pozbycie się większości z nich, jednak aby zwiększyć swoją pewność i poczucie bezpieczeństwa, warto stosować także profesjonalne filtry do wody.

Filtry do wody kranowej – dlaczego warto?

Filtry do wody pitnej to niepozorne urządzenia, które znacząco mogą przyczynić się do poprawy jakości naszej kranówki, co niesie za sobą cały szereg korzyści. Najważniejszą z nich jest możliwość pozbycia się z pitej lub mrożonej wody wszelkich zanieczyszczeń, pozostałości chloru czy bakterii i wirusów. Z pomocą filtrów możemy także zapobiec przedostawaniu się do naszej wody resztek rdzy ze starych, skorodowanych rur.

Skutecznie przefiltrowana woda jest nie tylko wolna od zanieczyszczeń, ale także od nieprzyjemnego zapachu czy posmaku. Specjalny filtrator wody z aktywnym węglem wzbogaca ją także w niezbędne składniki mineralne potrzebne naszemu organizmowi. Taka woda jest zdecydowanie lepszym materiałem na kostki lodu do wszelkich napojów!

Mrożenie wody – czy temperatura ma znaczenie?

Wiemy już, jak ważne jest odpowiednie filtrowanie wody z kranu, zarówno tej bezpośrednio przeznaczonej do picia, jak i wykorzystywanej do mrożenia. Co jeszcze warto wiedzieć o czymś, jak się wydaje, tak prostym jak kostki lodu i proces ich tworzenia? Otóż nie bez znaczenia jest także temperatura użytej i przefiltrowanej uprzednio wody. Co ciekawe, to właśnie ciepła woda zamarza znacznie szybciej niż zimna. Po licznych badaniach i przeprowadzonych testach naukowcy potwierdzili, że optymalna temperatura wody do mrożenia to około 35 stopni Celsjusza. Eksperci utrzymują także, że przed zamrożeniem warto dodatkowo przegotować wodę, co pozbawi ją części soli mineralnych, a co za tym idzie – dodatkowo przyspieszy proces zamarzania. Jak się okazuje, za tą radą przemawia także inny argument – estetyka lodowych kostek.

Estetyka mrożenia – przepis na przejrzyste kostki lodu

Każdy, kto choć raz samodzielnie tworzył kostki lodu, wie, że charakteryzują się one specyficznym, nieco mlecznym kolorem i nieprzejrzystą konsystencją. Zupełnie inaczej wyglądają natomiast kostki lodu prezentowane w reklamach, czy chociażby podawane wraz z napojami w barach i restauracjach. Co wywołuję tę znaczącą różnicę w wyglądzie? To właśnie wspomniany już wcześniej proces przegotowywania wody.

Filtr do wody pozwala pozbyć się z niej wszelkich zanieczyszczeń i resztek szkodliwych metali ciężkich, jednak aby uzyskać efekt krystalicznych, przejrzystych kostek, należy uprzednio doprowadzić wodę do wrzenia. Przegotowanie wody nie tylko pozbawia ją części soli, ale także odprowadza z niej powietrze, znacznie poprawiając jej estetykę. To właśnie pęcherzyki powietrza pozostające w strukturze wody odpowiadają za jej nieregularny, matowy wygląd i strukturę po zamrożeniu.

Aby móc cieszyć się wolnymi od zanieczyszczeń, przezroczystymi kostkami lodu, musimy regularnie stosować filtry do wody, a oczyszczoną kranówkę przegotowywać raz lub dwa razy przed wlaniem jej do pojemników na lód.

Przegotowanie wody przed mrożeniem – co jeszcze warto wiedzieć?

Przegotowanie wody pozwoli nam uzyskać znacznie bardziej estetyczne kostki lodu, ale to nie wszystkie zalety stosowania tej metody. Tak powstały lód jest bowiem nie tylko atrakcyjniejszy wizualnie, ale także zimniejszy i trwalszy. To z kolei sprawia, że skuteczniej schładza napoje, w których ląduje, a sam topi się wolniej niż kostki stworzone z nieprzegotowanej wody.

Jak widać nawet tak prosta czynność jak mrożenie wody i tworzenie kostek lodu może zostać dodatkowo ulepszona dla otrzymania korzystniejszych rezultatów smakowych, zdrowotnych i estetycznych.