W jakich formach można zażywać kolagen?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

O kolagenie mówi się najwięcej w kontekście zachowania jędrnej i sprężystej skóry. Warto jednak wiedzieć, że to wartościowe białko nie tylko spowalnia procesy starzenia się skóry, lecz także wspiera zdrowie kości, włosów, zębów i stawów. Poziom kolagenu w organizmie zaczyna spadać jeszcze przed trzydziestką, dlatego wiele osób decyduje się na suplementację. W jakich formach można przyjmować kolagen?

Kolagen w tabletkach

Suplementacja wielu osobom kojarzy się z doustnym spożywaniem tabletek lub kapsułek. Nic więc dziwnego, że ta forma cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób, które chcą przyjmować kolagen. Największą zaletą kolagenu w tabletkach jest łatwe dozowanie dawek – na opakowaniu znajdziesz dokładną instrukcję, ile tabletek spożywać w ciągu dnia. To wygodna opcja dla zabieganych, którym zależy na szybkiej suplementacji. Nie jest to jednak polecana forma dla osób mających problemy z przełykaniem pigułek.

Kolagen w proszku

Suplement w formie sproszkowanej zawiera zazwyczaj wyższą dawkę kolagenu niż tabletka. Kolagen w proszku jest też często wzbogacany o dodatkowe substancje. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są koktajle kolagenowe, które nie tylko umożliwiają suplementację kolagenu, lecz również dostarczają kompleks witamin i minerałów. Co ważne, taki koktajl może w pełni zastąpić jeden posiłek dziennie (np. śniadanie lub kolację), dlatego jest to suplement, który dodatkowo odżywia i wspiera kontrolę wagi. W Polsce produkcją koktajli kolagenowych zajmuje się myLINE, który oferuje smaczne i pożywne posiłki z kolagenem Shiny&Shapy (https://shinyandshapy.com/).  

Kolagen w płynie

Jeśli chodzi o formę płynną kolagenu, możliwości jest naprawdę sporo. Jedna z popularnych opcji to kolagen w ampułkach, który jest łatwy w dawkowaniu i nie wymaga odmierzania. Kolagen w płynie może również występować w formie tabletek musujących, szotów, napojów i saszetek. Do płynnego suplementu możemy też zaliczyć wspomniane już koktajle kolagenowe – wystarczy rozpuścić 55 g proszku w 350 ml wody, by w kilka chwil uzyskać pełnowartościowy posiłek w płynie.

Kolagen w tabletkach, proszku czy płynie – co wybrać?

Zanim wybierzesz formę kolagenu, zwróć uwagę na skład produktu. W opakowaniu powinien znajdować się wysoko przyswajalny bioaktywny kolagen w formie hydrolizatu żelatynowego. Warto też zwrócić uwagę na to, by produkt zawierał kolagen typu I lub II, gdyż to właśnie te rodzaje kolagenu są najbardziej wartościowe dla skóry i ścięgien. Ważna jest również odpowiednia dawka – ok. 2500 mg dziennie. 

Jeśli zależy Ci na równoczesnej suplementacji witamin i minerałów, możesz wybrać produkt, który oprócz kolagenu zawiera również kompleks dodatkowych składników odżywczych. Samą formę suplementu można natomiast dopasować do własnych preferencji. Jeśli stawiasz na maksymalne uproszczenie suplementacji, wybierz tabletki lub ampułki. Jeśli natomiast chcesz przyjmować kolagen w formie smacznego i niskokalorycznego posiłku, zdecyduj się na koktajl kolagenowy.

Dlaczego warto suplementować kolagen?

Niedobór kolagenu w organizmie objawia się przede wszystkim stopniowym wiotczeniem skóry. Pojawiają się pierwsze zmarszczki, a skóra traci jędrność i elastyczność. Niski poziom kolagenu może również skutkować cienkimi, przesuszonymi i łamliwymi włosami, zwiększoną kruchością kości, trudnością z gojeniem się ran, a nawet obniżoną odpornością. Kolagen ma więc wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dlatego warto rozważyć jego suplementację w najwygodniejszej dla siebie formie.