Czy ser jest zdrowy? Co należy o nim wiedzieć?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Ser jest doskonałym źródłem wapnia, tłuszczu i białka. Zawiera również duże ilości witamin A i B12, a także cynk, fosfor i ryboflawinę.

Wyprodukowany z mleka zwierząt karmionych w 100% trawą ma najwięcej składników odżywczych, a także zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę K2.

Według kilku badań, ser i produkty mleczne mogą chronić zęby przed próchnicą. W badaniu z 2015r. stwierdzono, że dzieci z ponadprzeciętnym spożyciem nabiału nie miała próchnicy.

Sprzężony kwas linolowy (CLA)

Wysokotłuszczowe, takie jak pleśniowy, Brie i Cheddar, zawierają niewielkie ilości sprzężonego kwasu linolowego (CLA).

Badania sugerują, że CLA może pomóc w zapobieganiu otyłości, chorobom serca i zmniejszeniu stanu zapalnego. Ser (i inne wysokotłuszczowe produkty mleczne, takie jak mleko i masło) ze zwierząt karmionych w 100% trawą zawiera więcej CLA.

Fermentowane produkty mleczne, jak jogurt i ser, mogą mieć bardziej pozytywny wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.

Niestety, gdy nabiał jest pasteryzowany przy pomocy wysokiej temperatury, niektóre korzystne związki – takie jak dobre bakterie i enzymy – są znacznie ograniczone.

Ryzyko wynikające ze spożywania seraser

Niektórzy ludzie są wrażliwi na ser. Zawiera on laktozę, cukier, którego nie mogą strawić, ponieważ w ich organizmie brakuje enzymu, który ją rozkłada. W takich przypadkach zbyt duża ilość laktozy może prowadzić do problemów trawiennych, w tym gazów i wzdęć.

Na szczęście niektóre odmiany mają bardzo niską zawartość laktozy, na przykład parmezan. Osoby z nietolerancją laktozy mogą go spożywać.

Można również być uczulonym na kazeinę, jedno z głównych białek mleka, w tym przypadku ser o niskiej zawartości laktozy nie pomoże.

Ser jest również pokarmem bogatym w kalorie. Zawiera również sód, co ułatwia przejadanie się i może stanowić problem dla osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Jest również bogaty w tłuszcz i niektórzy eksperci, nadal zalecają ograniczenie spożycia tłuszczów nasyconych.

Wreszcie nie zawiera błonnika, a nadmierne spożycie pasteryzowanego nabiału może powodować zaparcia.

Fakty żywieniowe o serzesery

Profile żywieniowe różnią się znacznie w zależności od rodzaju sera. Na przykład mozzarella zawiera 42,5 kalorii i 3 gramy tłuszczu w 14 g. Brie 50 kcal i 4,5 gramów tłuszczu w 14 g oraz cheddar 60 kalorii i 5 gramów tłuszczu.

Jeśli chcesz spróbować niskokalorycznych, spróbuj częściowo odtłuszczonej mozzarelli, szwajcarskiego i feta.

Trzymaj się z daleka od twardszych, ponieważ wymagają one większej ilości soli w procesie dojrzewania. Możesz także poszukać odmian o niższej zawartości sodu wśród ulubionych serów.

Porcja (14g)Brie CheddarFetaGoudaMozzarella
Szwajcarski
kcal5060305542,550
węglowodany (g)
0,5
0,5
0,5
0,5
0,5
0,5
tłuszcze (g)
4,5524,534,5
białko (g)
2,53,52,53,532,5
wapń (mg)
751003010071,575
sód (mg)
85951801006985

Uwaga: Jedna porcja 14 g sera to około 1 plaster. Wszystkie powyższe są wersjami pełnotłustymi.