Czym jest baton energetyczny?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

W dzisiejszych czasach rosnąca liczba osób decyduje się na uprawianie aktywności fizycznej. Jest to bowiem związane z coraz większą świadomością społeczną. Ludzie chcą po prostu coraz dłużej żyć, a aktywność fizyczna może w znaczny sposób się do tego przyczynić.

Każdy rodzaj wysiłku fizycznego wymaga jednak odpowiedniego wsparcia żywieniowego. Czasami treningi mogą trwać naprawdę długo i w takiej sytuacji przyda się coś, co w szybki sposób dostarczy łatwo przyswajalną energię. W takiej sytuacji przyda się baton energetyczny. Czym więc są te produkty i kiedy warto po nie sięgnąć?

Czym są batony energetyczne?

Batony energetyczne to nic innego jak poręczne przekąski, których zadaniem jest dostarczenie dużej ilości energii, najczęściej w postaci węglowodanów lub tłuszczów.

Węglowodany to substancje spożywcze, które są najlepszym „pożywieniem” dla intensywnie pracujących mięśni. To właśnie z tego powodu batony energetyczne są zalecane sportowcom – a przede wszystkim tym, którzy uprawiają dyscypliny wytrzymałościowe.

Kiedy jednak warto sięgnąć po baton energetyczny? Wszystko zależy od tego, jak długi jest sam trening. W przypadku wysiłku, który trwa dłużej niż 60 minut (np. trening kolarski, biegowy), zachodzi konieczność przyjęcia dodatkowych 30-90 g węglowodanów. Substancje te dostarczają energię pracującym mięśniom.

Podczas intensywnego wysiłku spożywanie posiłków może okazać się niezwykle trudne, konieczne jest więc coś, co można bez problemu zjeść i szybko uzupełnia straty energetyczne. Do takiej kategorii produktów zaliczają się właśnie batony energetyczne.

Jak działa baton energetyczny?

Batony energetyczne są zalecane tak naprawdę każdej osobie, która potrzebuje łatwo przyswajalnej dawki energii. Z tego powodu poleca się je przede wszystkim osobom aktywnym fizycznie – zarówno amatorom, jak i profesjonalistom.

Baton energetyczny może również stanowić świetną alternatywę dla słodyczy. Jest to również doskonały sposób na uzupełnienie powstałych w trakcie treningu strat substancji zapasowych, czyli glikogenu mięśniowego.

Działanie batonów energetycznych jest bardzo szerokie. Można spożywać je zarówno przed treningiem, jak i po aktywności fizycznej. Produkt zjedzony przed treningiem sprawi, że uczucie zmęczenia będzie znacznie mniejsze, a także zapewni niezbędną energię, która efektywnie pozwoli wykonywać ćwiczenia.

Spożycie batona energetycznego przed treningiem jest szczególnie zalecane w przypadku kolarzy oraz biegaczy. Równie chętnie sięgają po nie również sportowcy walczący na ringu. Baton zapewnia bowiem mniejsze straty energetyczne oraz sprawia, że mięśnie wolniej się męczą.

Po batony energetyczne warto również sięgać po ukończonym treningu. Taki zastrzyk energii pozwoli szybko odbudować rezerwy niezbędnych składników odżywczych, które zostały utracone podczas treningu. Jednocześnie batony pomagają w szybszej regeneracji organizmu.

Jednak najważniejszym zadaniem tego produktu po treningu jest odbudowanie glikogenu mięśniowego, który okazuje się niezbędny podczas kolejnej jednostki treningowej. Co ważne, batony energetyczne warto wtedy uzupełnić produktem proteinowym.

Jaki baton energetyczny warto wybrać?

Po batony energetyczne tak naprawdę może sięgać każda osoba, która uprawia aktywność fizyczną. Taka przekąska jest zalecana przede wszystkim w przypadku sportowców wytrzymałościowych, tych uprawiających sporty walki, ale również członków drużyn grających zespołowo. W takich przypadkach warto wybierać batony, które mają dużą ilość węglowodanów oraz tłuszczy.

Bartony warto również zabrać podczas wycieczki w góry lub wyprawy survivalowej. Nie zajmują dużo miejsca, a w zamian za to potrafią dostarczyć cenne pokłady energii na cały dzień.

Niezależnie jednak od tego, kto potrzebuje jaki baton energetyczny, ich szeroki wybór można znaleźć na stronie https://sklep.bebio.pl/zdrowa-zywnosc/batony-energetyczne/batony-proteinowe. Każdy klient znajdzie tam produkty niezbędne do efektywnego trenowania.

Sklep ten wyróżnia się także szerokim wyborem pod względem składu oraz smaku batonów energetycznych.