Witaminy dla mężczyzn – zobacz, czego nie może zabraknąć w Twojej diecie

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Oczywiste wydaje się, że każdego dnia powinno przyswajać się określoną ilość składników odżywczych. Warto jednak zaznaczyć, że zapotrzebowanie na białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i minerały jest zależne od wieku, płci, masy ciała i trybu życia, jaki się prowadzi. Choć w ostatnich latach coraz więcej osób interesuje się świadomym odżywianiem, to jednak nie wszyscy wiedzą, na jakie produkty w szczególności zwracać uwagę i jaki wpływ mają one na prawidłową pracę całego organizmu. W tym wpisie chcemy przyjrzeć się minerałom i witaminom dla mężczyzn – ich funkcjach i występowaniu w produktach spożywczych.

Witamina C i D, magnez, cynk i inne – obowiązkowy zestaw na talerzu

W diecie każdego mężczyzny powinny znajdować się urozmaicone produkty, które dostarczają do organizmu różne substancje odżywcze. Jeśli jednak mielibyśmy wskazać te najważniejsze dla zdrowia mężczyzn, to są to: magnez, cynk, potas, wapń, witamina D, witamina B6 oraz witamina C. Znajdziesz je kolejno w:

  • pestkach dyni i kakao,
  • ostrygach i wątróbce,
  • białej fasoli i burakach,
  • szpinaku i nasionach sezamu,
  • rybach i jajkach,
  • kaszy i wędlinach,
  • papryce i czarnej porzeczce.

Kierując się nieco stereotypowym podejściem, witaminy dla mężczyzn powinny wspierać organizm podczas uprawiania sportów i budowania masy mięśniowej. Witamina C dba o prawidłową pracę układu odpornościowego w trakcie aktywności fizycznej i po niej. Natomiast za prawidłowe funkcjonowanie mięśni odpowiadają: magnez, potas, wapń oraz witamina D. Dodatkowo magnez pomaga także w utrzymaniu równowagi elektrolitowej.

Wartościowym składnikiem w diecie mężczyzn jest również cynk, który pomaga w zachowaniu prawidłowego poziomu testosteronu we krwi oraz w utrzymaniu prawidłowej płodności. Oprócz cynku, powinno się dodatkowo zadbać o witaminę B6, która przyczynia się do regulacji aktywności hormonalnej.

Suplementy, które warto włączyć do swojej diety

Różne preferencje żywieniowe, alergie pokarmowe czy po prostu trudności z zadbaniem o dobrze zbilansowany posiłek sprawiają, że czasem konieczne jest sięgnięcie po dodatkowe wsparcie. Suplementy diety to dobry wybór dla osób, które wiedzą, że ich dieta jest uboga o konkretne witaminy czy minerały. Jeżeli nie chcesz przyjmować wielu różnych kapsułek, to dobrym wyborem będzie sięgnięcie po gotowy kompleks, składający się z kilku witamin i minerałów. Wśród rozmaitych witamin dla mężczyzn dużą popularnością cieszy się np. ADAM Multiwitaminy dla Mężczyzn stworzony przez markę NOW Foods. W składzie tego produktu znajdują się m.in.: witamina A, witamina D3, tiamina, biotyna, cynk, selen, miedź i wiele więcej.

Osoby, które chcą na spokojnie podjąć właściwą decyzję i znaleźć suplement diety odpowiadający ich potrzebom, zachęcamy do robienia zakupów online. Przykładowo Shaman.pl jest miejscem, w którym przygotowano całą kategorię produktów pod nazwą „Witaminy i minerały dla mężczyzn”, a w dodatku na stronie internetowej znajduje się słowniczek, w którym można sprawdzić, jaki wpływ na organizm mają poszczególne składniki.

Zadbaj o swoje zdrowie! Pomoże Ci w tym odpowiednia dieta i suplementacja.