6 produktów, które ochronią twoją skórę przed słońcem

CZAS CZYTANIA: 4 minuty

Kremu przeciwsłonecznego nie możesz zjeść??!! Ale to, co możesz zjeść, pomoże ci w walce z uszkodzeniami słonecznymi. Każdy wie, że należy nałożyć krem przeciwsłoneczny na skórę, aby zablokować działanie promieni UV, ale jest jeden ważny element, którego nie może zabraknąć w ochronie przed słońcem: Śniadanie!

Przyjrzyjmy się, dlaczego pierwszy posiłek dnia może przygotować i ochronić naszą zewnętrzną powłokę ciała.

Dlaczego spożywanie tych składników jest takie ważne?

Okazuje się, że posiadamy „zegar w skórze” – twierdzi dr Joseph S. Takahashi, przewodniczący wydziału neuronauki w Peterson O’Donnell Jr. Brain Institute w University of Texas Southwestern Medical Center.

W swoim badaniu z roku 2017 Takahashi ze swoim zespołem odkryli, że enzym, który naprawia skórę uszkodzoną przez promieniowanie UV, ma dzienny cykl produkcyjny, który można zmienić, spożywając jedzenie w różnych porach dnia.

Powiedział w komunikacie prasowym:

Jest prawdopodobne, że jeśli regularnie spożywasz posiłki, będziesz lepiej chroniony przed promieniami UV w ciągu dnia. Jeśli natomiast masz nieunormowany harmonogram odżywiania, może to spowodować szkodliwe zmiany w zegarze twojej skóry

Więc zamiast przekąski o północy, spróbuj włączyć poniższe produkty do swojej diety, aby zwiększyć swoją ochronę przeciwsłoneczną:

1. Borówki, jagody

Tak się składa, że te sezonowe owoce oprócz wspaniałego smaku, również pomagają nam chronić się w lecie.
Jagody są bogate w przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki, mogące uszkodzić skórę w wyniku ekspozycji na słońce i w wyniku stresu. Dzikie czarne jagody są bogatsze w antyoksydanty od hodowlanych borówek amerykańskich.
Wszystkie są również bardzo dobrym źródłem witaminy C, która pomaga zapobiegać zmarszczkom.

2. Arbuzarbuza

Pomidory są znane z tego, że zawierają likopen, przeciwutleniacz odpowiedzialny za ich czerwony kolor. Ale arbuzy zawierają go znacznie więcej.

Likopen absorbuje zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB, chociaż potrzeba dłuższego okresu czasu, aby skóra stała się bardziej odporna na działanie słońca.

Po kilku tygodniach codziennego, spożycia arbuza (nie jest to trudne do wykonania podczas upałów!), likopen może ostatecznie zadziałać jako naturalny krem z filtrem przeciwsłonecznym. Naukowcy zwracają jednak uwagę, że niekoniecznie zastępują one inne środki ochronne, takie jak SPF i odzież chroniąca przed słońcem.

Ale jeśli chodzi o zapobieganie starzeniu, to dodatkowe wzmocnienie z pewnością nie zaszkodzi.

3. Orzechy i nasiona

Orzechy, nasiona konopi, chia i len zawierają niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3. Ryby i jaja są również doskonałym źródłem tego czystego, kochającego skórę tłuszczu. Nasze ciała nie mogą wytwarzać kwasów omega-3, dlatego ważne jest, abyśmy je otrzymywali z naszej diety.

Co robią omega-3 dla twojej skóry? Pomagają one zachować integralność skóry i działają przeciwzapalnie. Omega-3 pomagają twojemu ciału w naturalny sposób poradzić sobie z efektami zbyt długiego przebywania na słońcu.

4. Marchewki i zielone liściaste

Nasze ciało przekształca beta-karoten w witaminę A, która jest niezbędna dla zdrowia naszej skóry. Metaanaliza z 2007 roku wykazała, że beta-karoten jest naturalną ochronę przed słońcem po 10 tygodniach regularnej suplementacji.

Spożywanie różnych produktów bogatych w ten składnik sprawia, że uzupełnienie dziennego zapotrzebowania na niego jest trochę łatwiejsze. Marchewki i zielone rośliny liściaste, takie jak jarmuż i szpinak to świetne dodatki do posiłków z dawką beta-karotenu.

W szczególności rośliny zielone są bogate w przeciwutleniacze, luteinę i zeaksantynę. Te okazały się chronić przed zmarszczkami, uszkodzeniem słonecznym, a nawet rakiem skóry.

5. Zielona herbata

W badaniu z 2010 r. naukowcy odkryli, że spożycie zielonej herbaty doprowadziło do zmniejszenia liczby guzów indukowanych przez światło UV u myszy. Było to spowodowane flawonoidem zawartym w zielonej i czarnej herbacie znanym jako EGCG.

Kolejne badanie na zwierzętach dotyczące zielonej herbaty wykazało, że zmniejszyło się uszkodzenie skóry w świetle UVA i chroniła przed spadkiem kolagenu.
Kolagen jest najobficiej występującym białkiem naszego organizmu. Zapewnia skórze jej integralność i jędrność.

6. Kalafior

Jeśli chodzi o warzywa i owoce, ogólna zasada dla zdrowia jest taka, aby wybierać te, które mają bardziej intensywny kolor. To dlatego, że prawdopodobnie będą mieć więcej przeciwutleniaczy.

Ale nie daj się zwieść blademu kalafiorowi. To warzywo jest wyjątkiem od reguły. Kalafior zawiera przeciwutleniacze, które pomagają zwalczyć stres oksydacyjny wynikający z działania wolnych rodników.

Poza tym, dzięki histydynie, kalafior jest produktem naturalnie chroniącym przed słońcem. Ten alfa-aminokwas stymuluje produkcję kwasu urokainowego, który pochłania promieniowanie UV.

Przepis na Smoothie przeciwsłoneczne

Kto powiedział, że nie możesz wypić ochrony przeciwsłonecznej? Ten koktajl pomaga pokonać upały i zawiera wszystkie wymienione powyżej składniki chroniące twoją skórę. Dodaj go do porannego posiłku, aby lepiej się chronić przez całe lato.

smoothie z borówek słońce ochrona

Składniki:

  • 1 1/2 szklanki zielonej herbaty, schłodzonej
  • 1 szklanka borówek lub jagód
  • 1 szklanka arbuza
  • 1/2 szklanki kalafiora
  • 1 mała marchewka
  • 2 łyżki stołowe nasion konopi
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • 3-5 kostek lodu

Przygotowanie:

Umieść składniki w blenderze. Zmiksuj do gładkości. Aby uzyskać większą gęstość koktajlu, użyj tylko 1 szklanki zielonej herbaty.

Podczas gdy te bogate w składniki odżywcze produkty mogą wspierać twoją skórę po ekspozycji na światło UV, należy pamiętać, że nie są one substytutem kremów przeciwsłonecznych. Nadal stosuj codziennie krem do opalania, aby zapobiec uszkodzeniom słonecznym i rakowi skóry. Pomyśl o tych produktach jako o dodatkowym ubezpieczeniu, gdy zderzysz się z promieniami słonecznymi.