Termin Przydatności do Spożycia czy Data Minimalnej Trwałości?

CZAS CZYTANIA: < 1 minuta

tps dmtTPS (Termin Przydatności do Spożycia) stosowany dla produktów nietrwałych mikrobiologicznie, np. mięso, wędliny, ciasta, ryby czy też inne produkty łatwo psujące się.

Dopuszczalne dla nich jest tylko sformułowanie:

Należy spożyć do dzień.miesiąc.rok lub dzień.miesiąc,

np. Należy spożyć do 05.05.2020 lub Należy spożyć do 05.05 oznacza, że 5 maj 2020 jest ostatnim dniem, w którym należy sprzedać/spożyć produkt.

DMT (Data Minimalnej Trwałości) stosowana jest dla produktów trwałych mikrobiologicznie, np. napoje, słodycze, przyprawy, mrożonki, sery, chleby czy też inne produkty trudno psujące się.

Dopuszczalne są dla niej 2 sformułowania:


Najlepiej spożyć przed dzień.miesiąc.rok


np. Najlepiej spożyć przed 05.05.2020 oznacza, ze 4 maj 2020 jest ostatnim dniem, w którym należy produkt sprzedać/spożyć.


Najlepiej spożyć przed końcem miesiąc.rok lub rok


np. Najlepiej spożyć przed końcem 05.2020 oznacza, że 31 maj 2020 jest ostatnim dniem, w którym należy produkt sprzedać/spożyć.
Najlepiej spożyć przed końcem 2020 oznacza, że 31 grudzień 2020 jest ostatnim dniem, w którym należy produkt sprzedać/spożyć.

Zakazana jest sprzedaż produktów po TPS lub DMT.

O ile słowo „należy” jest nakazem i nie warto ryzykować spożywania takiego produktu. Natomiast sformułowanie „najlepiej” jest sugestią dla klienta i to on decyduje czy taki produkty po terminie spożyje.