Kod kreskowy (kod paskowy) to kwadratowy lub prostokątny obraz składający się z szeregu równoległych jasnych i ciemnych linii o różnych szerokościach, które mogą być odczytane przez skaner.
Kody kreskowe zawierają także serie liczb, indywidualne dla każdego produktu. Są one stosowane do produktów jako środek szybkiej identyfikacji.
Kod EAN-13 (ang. European Article Number – Europejski Kod Towarowy) jest najpopularniejszym systemem znakowania i obejmuje 4 grupy informacji:
- pierwsze 2 lub 3 cyfry to kod kraju (590 Polska),
- kolejne 4 do 6 cyfr to kod producenta,
- następne cyfry to kod produktu,
- ostatnia liczba jest cyfrą kontrolną.
Czy kod kreskowy 590 to na pewno Polska?
Początek „590” w kodzie kreskowym oznacza, iż dany produkt został wyprodukowany lub jest dystrybuowany przez przedsiębiorstwo zarejestrowane w Polsce w GS1.
Co oznacza, że firma nie musi nawet produkować w Polsce a posiadać tu siedzibę i dokonać rejestracji swoich produktów w polskiej organizacji GS1. Co ciekawe, każda firma zarejestrowana w Unii Europejskiej może dokonać takiej rejestracji.
Dlatego możecie, chociaż rzadko spotkać produkty z początkiem w kodzie kreskowym 590 i informacją typy: “wyprodukowane w Chinach”.
Jak sprawdzić który numer oznacza dany kraj?
Już wiesz, że 590 oznacza Polskę, ale co z pozostałymi krajami?
Te które najczęściej nas interesują to:
690-699– Chiny
400-440– Niemcy
800-839– Włochy, San Marino i Watykan
840-849– Hiszpania i Andora
450-459– Japonia
890– Indie
471– Tajwan
Dokładna lista, który kraj ma jaki kod podane są w linku.
Natomiast, jeżeli chcecie wyszukać nazwę producenta, to wystarczy wpisać kod kreskowy w wyszukiwarce www.gepir.pl/
Korzyści biznesowe z kodów kreskowych
Kody kreskowe zostały opracowane w celu przyspieszenia transakcji sprzedaży, ale istnieją inne potencjalne korzyści dla firm:
- Większa dokładność – poleganie na kodzie kreskowym przy przetwarzaniu danych jest znacznie dokładniejsze niż poleganie na danych wprowadzanych ręcznie, które są podatne na błędy.
- Dane są natychmiast dostępne – duża szybkość przetwarzania informacji o stanach magazynowych lub sprzedaży, dodatkowo są one dostępne w czasie rzeczywistym.
- Mniejsze wymagania szkoleniowe – dzięki prostocie skanerów, takich jak czytnik kodów kreskowych pracownicy nie potrzebują długich szkoleń z ich obsługi.
- Ulepszona kontrola zapasów – Możliwość skanowania i śledzenia stanów magazynowych zapewnia znacznie dokładniejsze liczenie, a także dokładniejsze obliczanie obrotów. Firmy mogą przechowywać mniejsze ilości zapasu, ponieważ wiedzą, kiedy będą ich potrzebować.
- Niskie koszty wdrożenia – Generowanie kodów kreskowych jest szybkie i łatwe, podobnie jak instalacja systemu kodów kreskowych. Potencjalne oszczędności można odczuć niemal natychmiast.
Przeczytaj także: Weterynaryjny numer identyfikacyjny
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.