Skip to content

Kod kreskowy- co ukrywa?

Czas czytania artykułu: 2 minut

Kod kreskowy (kod paskowy) to kwadratowy lub prostokątny obraz składający się z szeregu równoległych jasnych i ciemnych linii o różnych szerokościach, które mogą być odczytane przez skaner.

Kody kreskowe zawierają także serie liczb, indywidualne dla każdego produktu. Są one stosowane do produktów jako środek szybkiej identyfikacji.

Kod EAN-13 (ang. European Article Number – Europejski Kod Towarowy)  jest najpopularniejszym systemem znakowania i obejmuje 4 grupy informacji:

 

KOD KRESKOWY CYFRY

 • pierwsze 2 lub 3 cyfry to kod kraju (590 Polska),
 • kolejne 4 do 6 cyfr to kod producenta,
 • następne cyfry to kod produktu,
 • ostatnia liczba jest cyfrą kontrolną.

Czy kod kreskowy 590 to na pewno Polska?

Początek „590” w kodzie kreskowym oznacza, iż dany produkt został wyprodukowany lub jest dystrybuowany przez przedsiębiorstwo zarejestrowane w Polsce w GS1.

Co oznacza, że firma nie musi nawet produkować w Polsce a posiadać tu siedzibę i dokonać rejestracji swoich produktów w polskiej organizacji GS1. Co ciekawe, każda firma zarejestrowana w Unii Europejskiej może dokonać takiej rejestracji.

Dlatego możecie, chociaż rzadko spotkać produkty z początkiem w kodzie kreskowym 590 i informacją typy: „wyprodukowane w Chinach”.

Jak sprawdzić który numer oznacza dany kraj?

Już wiesz, że 590 oznacza Polskę, ale co z pozostałymi krajami?

Te które najczęściej nas interesują to:

690-699– Chiny

400-440– Niemcy

800-839– Włochy, San Marino i Watykan

840-849– Hiszpania i Andora

450-459– Japonia

890– Indie

471– Tajwan

Dokładna lista, który kraj ma jaki kod podane są w linku.

Natomiast, jeżeli chcecie wyszukać nazwę producenta, to wystarczy wpisać kod kreskowy w wyszukiwarce www.gepir.pl/

Korzyści biznesowe z kodów kreskowych

Kody kreskowe zostały opracowane w celu przyspieszenia transakcji sprzedaży, ale istnieją inne potencjalne korzyści dla firm:

 • Większa dokładność – poleganie na kodzie kreskowym przy przetwarzaniu danych jest znacznie dokładniejsze niż poleganie na danych wprowadzanych ręcznie, które są podatne na błędy.
 • Dane są natychmiast dostępne – duża szybkość przetwarzania informacji o stanach magazynowych lub sprzedaży, dodatkowo są one dostępne w czasie rzeczywistym.
 • Mniejsze wymagania szkoleniowe – dzięki prostocie skanerów, takich jak czytnik kodów kreskowych pracownicy nie potrzebują długich szkoleń z ich obsługi.
 • Ulepszona kontrola zapasów – Możliwość skanowania i śledzenia stanów magazynowych zapewnia znacznie dokładniejsze liczenie, a także dokładniejsze obliczanie obrotów. Firmy mogą przechowywać mniejsze ilości zapasu, ponieważ wiedzą, kiedy będą ich potrzebować.
 • Niskie koszty wdrożenia – Generowanie kodów kreskowych jest szybkie i łatwe, podobnie jak instalacja systemu kodów kreskowych. Potencjalne oszczędności można odczuć niemal natychmiast.

 

Przeczytaj także:

Weterynaryjny numer identyfikacyjny

  Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.