Od kiedy dziecko może jeść miód?

CZAS CZYTANIA: 4 minuty

Eksperci zalecają, aby poczekać do pierwszych urodzin, zanim dziecko będzie mogło bezpiecznie spożywać miód. Obejmuje to miód produkowany masowo, miód surowy i pasteryzowany czy miód od lokalnego pszczelarza. Ta zasada dotyczy również wszystkich produktów spożywczych i wypieków zawierających miód.

Zagrożenia z jedzenia miodu przez dzieciukład odpornościowy dziecka

Podstawowym ryzykiem zbyt szybkiego wprowadzenia miodu jest zatrucie jadem kiełbasianym u niemowląt. Najbardziej zagrożone są dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Chociaż ten stan jest rzadki, większość zgłoszonych przypadków jest diagnozowana w Stanach Zjednoczonych.

Dziecko może zarazić się jadem kiełbasianym, jedząc zarodniki Clostridium botulinum znajdujące się w ziemi, miodzie i produktach z miodem. Zarodniki te zamieniają się w bakterie w jelitach i wytwarzają w organizmie szkodliwe neurotoksyny.

Zatrucie jadem kiełbasianym to poważny stan. Około 70% dzieci zarażonych jadem kiełbasianym może wymagać respiratora. Przeciętny pobyt w szpitalu w przypadku zatrucia jadem kiełbasianym wynosi około 44 dni. Większość dzieci wraca do zdrowia po leczeniu. Wskaźnik śmiertelności wynosi mniej niż 2%.

Inne płynne słodziki, takie jak melasa i syrop kukurydziany, również mogą nieść ryzyko zatrucia jadem kiełbasianym. Syrop klonowy jest uważany za bezpieczny, ponieważ pochodzi z drzewa i nie może być zanieczyszczony przez glebę. Mimo to niektórzy lekarze nie zalecają podawania dzieciom słodzików przed ich pierwszymi urodzinami. Najlepiej skonsultować się z pediatrą przed wprowadzeniem słodzików jako części diety dziecka.

Objawy zatrucia jadem kiełbasianym

Najczęstsze objawy zatrucia jadem kiełbasianym to:

 • osłabienie
 • wiotkość
 • brak apetytu
 • zaparcie
 • letarg

Dziecko może być również rozdrażnione, mieć problemy z oddychaniem lub cicho płakać. Niektóre dzieci mogą również doświadczyć drgawek.

Objawy zwykle pojawiają się w ciągu 12 do 36 godzin po spożyciu skażonej żywności i często zaczynają się od zaparć. Jednak niektóre niemowlęta z zatruciem jadem kiełbasianym mogą nie wykazywać objawów do 14 dni po spożyciu miodu.

Niektóre objawy zatrucia jadem kiełbasianym, takie jak letarg i drażliwość, mogą prowadzić do nieprawidłowej diagnozy, jak posocznica lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, dlatego ważne, aby poinformować lekarza, czy niemowlę zjadło miód. Postawienie właściwej diagnozy zapewni Twojemu dziecku odpowiednie leczenie.

Jeśli dziecko ma jakiekolwiek objawy zatrucia jadem kiełbasianym i niedawno spożyło miód, należy traktować to jako nagły wypadek. Jak najszybciej udaj się do szpitala.

Korzyści z jedzenia miodu przez dziecko

Miód ma szereg korzyści odżywczych, z których dziecko może cieszyć się po osiągnięciu wieku 12 miesięcy. Miód zawiera:

 • enzymy
 • aminokwasy
 • minerały
 • przeciwutleniacze

Zawiera również niewielkie ilości witamin z grupy B i witaminy C. Wartość odżywcza zależy od rodzaju miodu, ponieważ istnieje ich mnóstwo odmian.

Miód jest również słodszy niż cukier. Oznacza to, że możesz użyć mniej cukru, a mimo to uzyskać wspaniały smak potraw.

Inne możliwe korzyści to:

 • Może działać jako środek przeciwkaszlowy, ale nie należy go stosować u dzieci poniżej 12 miesiąca życia.
 • Stosowany miejscowo może pomóc w gojeniu się ran (tej metody nie należy stosować u dzieci poniżej 12 miesięcy, ponieważ może dostać się do organizmu przez uszkodzoną skórę).

Jeśli chcesz uzyskać najlepsze korzyści z miodu, najlepiej kupować te, które nie są przetworzone. Łyżka miodu nie zapewnia organizmowi wielu korzyści poza dodatkowymi kaloriami. Tak więc ten składnik jest najlepszy, gdy stosuje się go oszczędnie.

Czy surowy miód jest lepszy niż inne rodzaje miodu?

Miód surowy to miód, który nie został w żaden sposób przefiltrowany ani przetworzony. Pochodzi bezpośrednio z ula i zawiera wszystkie naturalne witaminy, minerały i inne zdrowe związki. Surowy miód może zawierać nieco większą ilość pyłków, więc jeśli używasz miodu, aby złagodzić sezonowe alergie, surowy miód może przynieść mniej korzyści.

Surowy miód może nadal powodować zatrucie jadem kiełbasianym, gdy jest spożywany przez dzieci poniżej 1 roku życia. Może być również droższy niż miód przetworzony.

Jak wprowadzić miód do diety dziecka?miód

Podobnie jak w przypadku wszystkich słodzików, nie musisz się spieszyć z podaniem dziecku miodu.

Jak w przypadku każdej nowej żywności, dobrym pomysłem jest powolne wprowadzanie miodu. Jedną z metod jest podejście „4 dni przerwy”, aby sprawdzić, czy maluch reaguje. Aby skorzystać z tej metody, podaj dziecku (jeśli ma więcej niż 1 rok) miód, a następnie odczekaj 4 dni przed ponownym dodaniem go do jedzenia. Jeśli zauważysz negatywną reakcję, skontaktuj się z pediatrą.

Aby dodać miód do diety dziecka, wypróbuj jedną z następujących rad:

 • Wymieszaj miód z płatkami owsianymi.
 • Rozprowadź miód na chlebie.
 • Wymieszaj miód z jogurtem.
 • Dodaj miód do domowej roboty koktajlu.
 • Do gofrów lub naleśników używaj miodu zamiast cukru.

Jak zastąpić w wypiekach miód cukrem ?

Możesz także zamienić miód na cukier w swoich ulubionych wypiekach. Każdą 1 szklankę cukru wymaganą w przepisie zastąp 1/2 do 2/3 szklanką miodu. To, ile używasz, zależy od Ciebie. Miód ma słodszy smak niż cukier, więc możesz zacząć od mniejszej ilości i dodawać więcej do smaku. Oto kilka innych wskazówek, jak zastąpić miód cukrem:

 • Dodaj 1/4 łyżeczki sody oczyszczonej na każdą szklankę miodu, aby zmniejszyć kwasowość.
 • Rozważ obniżenie temperatury piekarnika o około 25 st. C i uważnie obserwuj przyrumienianie.

Karmienie piersią a spożycie miodu przez matkę

Zatrucie jadem kiełbasianym niemowląt nie może być przenoszone przez mleko matki. Jeśli Twoje dziecko zachoruje na zatrucie jadem kiełbasianym, eksperci zalecają kontynuowanie karmienia lub podawanie odciągniętego mleka matki, gdy dziecko jest chore.

Podsumowanie

Miód może być miłym dodatkiem do diety Twojego malucha, ale ważne, aby poczekać do ukończenia 12 miesiąca przez dziecko. Pokarmy, których należy unikać, obejmują płynny miód oraz wszelkie pieczone lub przetworzone produkty spożywcze zawierające miód. Przeczytaj uważnie etykietę, aby sprawdzić, czy zakupiona żywność zawiera miód.

Jeśli masz dodatkowe pytania dotyczące karmienia niemowląt i kiedy wprowadzać określone pokarmy, skontaktuj się z pediatrą. Zalecenia mogą się zmieniać z roku na rok, a lekarz Twojego dziecka powinien mieć najbardziej aktualne informacje.