Węglowodany w naszej diecie, czym właściwie są?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Węglowodany wywołują u nas wyobrażenie wszystkiego, czego powinniśmy unikać: makarony, ciastka, chleby.

Te produkty mają złą reputację (tuczą?), więc nic dziwnego, że tak wielu z nas odnosi wrażenie, że węglowodany są dla nas niezdrowe.

Ale co, jeśli powiem ci, że się mylisz?

Tak, niektóre rodzaje węglowodanów nie mają wielu korzyści odżywczych, np. biały cukier.

Cukier jest podstawowym, „pustym” węglowodanem, pozbawionym jakichkolwiek składników odżywczych. I jak zapewne słyszałeś, spożywanie zbyt dużej ilości cukru wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi.

Rozsądne więc jest, z punktu widzenia zdrowia ograniczyć ilość dodawanego cukru do potraw.

Ale złożone węglowodany, takie jak te występujące w pełnoziarnistych chlebach, ziarnach i produktach mlecznych, są częścią zdrowej diety.

W rzeczywistości organizm potrzebuje węglowodanów, aby zapewnić podstawowe funkcje życiowe.

Czy węglowodany są złe lub dobre?

Cóż, to naprawdę nie jest pytanie, które powinieneś zadać. Ponieważ kiedy się dobrze przyjrzysz, nie wszystkie węglowodany są sobie równe.

Węglowodany występują w dwóch postaciach: prostej i złożonej.

Proste węglowodany składają się z krótkich łańcuchów cząsteczek węgla, które wymagają niewielkiego rozpadu i trafiają bezpośrednio do krwiobiegu (i powodują wzrost poziomu cukru we krwi).

Złożone węglowodany mają dłuższe łańcuchy cząsteczek węgla, więc organizm potrzebuje więcej czasu, aby je rozłożyć. Co oznacza, że cukier nie dostaje się do naszego krwiobiegu, tak jak to się dzieje z prostymi węglowodanami.

Doświadczamy bardziej powolnego jego uzupełnienia w naszym krwiobiegu, co zapewnia nam energię na dłużej.

Niezależnie od rodzaju spożywanych węglowodanów, twoje ciało pracuje, aby rozbić je do najprostszej postaci, czyli glukozy.

Rozpad węglowodanów zaczyna się w naszych ustach za pomocą enzymów śliny, następnie w żołądku za pomocą enzymów trawiennych, a ich podróż kończy się, gdy są w swojej najprostszej postaci, czyli glukozie, która jest następnie wchłaniana w jelicie cienkim.

Glukoza przemieszcza się następnie do wątroby, aby rozprowadzić się po całym ciele. Twoje komórki w pierwszej kolejności zużywają glukozę, której potrzebują do wytworzenia energii, wysyłając ją do mięśni i tkanek.
Potrzebujemy węglowodanów, aby nasze ciała mogły funkcjonować.

Węglowodany są głównym źródłem energii naszego ciała.

Glukoza jest formą cukru, którą zużywają nasze komórki w mózgu. Potrzebujemy jej pewnej ilości, aby napędzać wszystkie nasze procesy metaboliczne. Aby mieć energię na oddychanie, trawienie, bieganie, pracę, myślenie- dosłownie wszystko.

Tłuszcze i białka również mają swoje zadania, ale jeśli chodzi o uzyskanie podstawowej energii, węglowodany są kluczowe.

A co z nadwyżką?

Z pewnością spożycie zbyt dużej ilości czegokolwiek (w tym białka i tłuszczu) spowoduje wzrost masy ciała. Przyjęcie większej ilości kalorii niż potrzebujemy do spalania w ciągu dnia, również może prowadzić do zwiększenia masy ciała.

Problem polega na tym, że proste węglowodany nie zapewniają sytości, więc naprawdę łatwo doprowadzić do przejadania się.

Jeśli spożywasz „zdrowe” węglowodany, w ramach zrównoważonej diety, która zawiera również białko i tłuszcze, twoje ciało będzie funkcjonować tak, jak powinno.

Zdrowe, złożone węglowodany znajdują się w większej ilości produktów, niż myślisz. I powinieneś je jeść każdego dnia.

Kiedy ktoś mówi: „nie jem węglowodanów”, zwykle ma na myśli usunięcie z diety chleba i makaronu.

Wielu z nas zapomina, że mleko, ziarna, owoce i warzywa to węglowodany, a także niezbędne składniki odżywcze, takie jak błonnik i białko.

Porzucenie wszystkich węglowodanów nie jest dobrym posunięciem.

Zamiast tego spożywaj je z umiarem.

Ponad połowa naszych codziennych kalorii powinna pochodzić z wysokiej jakości węglowodanów, takich jak produkty pełnoziarniste, produkty mleczne, warzywa strączkowe.

Nie możemy wesprzeć mózgu, jeśli przyjmujemy mniej niż 120 gramów węglowodanów dziennie, a brak glukozy w mózgu może spowodować nieodwracalne uszkodzenie.

Więc możesz usunąć „złe węglowodany” z diety, ale może lepiej jest jeść zdrowo każdego dnia.