Woda wodorowa: co mówią badania naukowe?

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Woda jest kluczowym elementem utrzymania zdrowego stylu życia, ale czy woda wodorowa może zwiększyć jej korzyści zdrowotne? Niektóre firmy twierdzą, że tak, ale czy warto uwierzyć w ten napój czy po prostu jest to kolejny przereklamowany produkt? Ten artykuł analizuje wodę wodorową i jej rzekome korzyści zdrowotne, pomagając Ci zdecydować, czy warto sięgnąć po ten napój.

Czym jest woda wodorowa?

Woda wodorowa to nic innego jak czysta woda z dodatkowymi cząstkami wodoru. Wodór to bezbarwny, bezwonny i nietoksyczny gaz, który łączy się z innymi pierwiastkami, jak tlen, azot i węgiel. Cząsteczki wody składają się z 2 atomów wodoru i tlenu. Niektórzy twierdzą, że dodatkowy wodór przynosi korzyści, których woda nie dostarcza.

Twierdzi się, że organizm nie jest w stanie skutecznie przyswajać wodoru zwykłej wody, gdyż jest on związany z tlenem. Firmy produkujące wodę wodorową utrzymują, że dodatkowy wodór staje się “wolny” i bardziej dostępny dla organizmu. Produkt jest wytwarzany poprzez nasycenie gazem wodoru do czystej wody, którą następnie pakuje się do puszek lub torebek.

Jakie ma korzyści zdrowotne woda wodorowa?woda wodorowa korzyści

Chociaż badania nad korzyściami zdrowotnymi wody wodorowej są ograniczone, kilka małych badań przyniosło obiecujące rezultaty.

Może dostarczać korzyści antyoksydacyjnych?

Wolne rodniki to niestabilne cząsteczki, które przyczyniają się do stresu oksydacyjnego, głównego czynnika chorób i stanów zapalnych. Cząsteczki wodoru zwalczają wolne rodniki w organizmie, chroniąc komórki przed skutkami stresu oksydacyjnego.

W jednym badaniu nad osobami poddawanymi terapii radiacyjnej z powodu raka wątroby, połowa uczestników piła 1500-2000 ml wody wodorowej dziennie przez 8 tygodni. Na koniec badania ci, którzy spożywali wodę wodorową, doświadczyli obniżenia poziomów hydroperoksydu – wskaźnika stresu oksydacyjnego – oraz utrzymanie większej aktywności przeciwutleniającej po terapii radiacyjnej w porównaniu do grupy kontrolnej.

Jednak inne badanie trwające cztery tygodnie, pokazało, że picie 600 ml wody wodorowej dziennie nie zmniejszało wskaźników stresu oksydacyjnego, takich jak hydroperoksyd, w porównaniu do grupy placebo.

Potrzebne są dalsze testy, aby potwierdzić, czy picie wody z dodatkiem wodoru zmniejsza skutki stresu oksydacyjnego zarówno u zdrowych, jak i u osób z chorobami przewlekłymi.

Może być korzystna dla osób z zespołem metabolicznym?

Zespół metaboliczny to stan charakteryzujący się wysokim poziomem cukru we krwi, podwyższonymi poziomami triglicerydów, wysokim cholesterolem i nadmierną ilością tłuszczu w okolicach brzucha. Podejrzewa się, że przewlekłe zapalenie jest jednym z czynników przyczyniających się do tego stanu.

Niektóre badania sugerują, że woda wodorowa może być skuteczna w zmniejszaniu wskaźników stresu oksydacyjnego i poprawianiu czynników ryzyka związanych z zespołem metabolicznym.

W jednym badaniu trwającym 10 tygodni 20 osób z objawami zespołu metabolicznego piło dziennie 0,9–1 litra wody wodorowej. Po zakończeniu badania uczestnicy doświadczyli istotnych obniżeń “złego” cholesterolu LDL i całkowitego cholesterolu, wzrostu “dobrego” cholesterolu HDL, większej aktywności przeciwutleniającej oraz obniżenia poziomów markerów zapalnych, takich jak TNF-α.

Czy woda wodorowa może być korzystna dla sportowców?

Wiele firm promuje wodę wodorową jako naturalny sposób na poprawę wydolności sportowej. Produkt może pomóc sportowcom poprzez zmniejszenie stanu zapalnego i spowolnienie gromadzenia się kwasu mlekowego we krwi, skutku zmęczenia mięśni.

Badanie na 10 piłkarzach wykazało, że ci, którzy pili 1500 ml wody wodorowej, mieli niższe poziomy kwasu mlekowego i mniej zmęczonych mięśni po ćwiczeniach w porównaniu do grupy placebo.

Kolejne niewielkie dwutygodniowe badanie na 8 kolarzach wykazało, że ci, którzy spożywali 2 litry wody wodorowej dziennie, mieli większą moc podczas sprintów niż ci, którzy pili zwykłą wodę.

Jednakże, jest to stosunkowo nowy obszar badań, i potrzebne są dalsze badania. Ponieważ trudno ustalić, jak picie wody z dodatkiem wodoru może korzystnie wpływać na sportowców.

Mimo że niektóre badania przynoszą pozytywne wyniki, potrzebne są większe i dłuższe, aby wyciągnąć jednoznaczne wnioski. W Polsce nie ma obecnie żadnych przepisów prawnych, które zabraniałyby produkcji lub sprzedaży wody wodorowej. Jednak woda wodorowa nie jest uznawana za produkt spożywczy ani leczniczy, więc nie podlega kontroli sanitarnej ani rejestracji farmaceutycznej. Oznacza to, że jakość i bezpieczeństwo wody wodorowej zależy wyłącznie od producenta.

Jednak trzeba pamiętać, że obecnie nie istnieje ogólnoprzemysłowy standard dotyczący ilości wodoru, jaki może być dodany do wody. Stężenia mogą znacznie się różnić. Ponadto nie jest znane, ile wody wodorowej trzeba spożywać, aby osiągnąć potencjalne korzyści.

Jeśli chcesz spróbować wody wodorowej, eksperci sugerują zakup produktów w nieprzepuszczalnych opakowaniach i szybkie wypijanie wody, aby uzyskać maksymalne korzyści. Choć wokół tego napoju narosło wiele szumu, do momentu przeprowadzenia dalszych badań najlepiej podchodzić do rzekomych korzyści zdrowotnych z umiarem.

Podsumowanie

Niewielkie studia sugerują, że woda wodorowa łagodzi stres oksydacyjny, poprawia wydolność sportowców i korzystnie wpływa na wskaźniki krwi. Jednakże, istnieje brak obszernych badań potwierdzających te efekty, co powoduje niejasności co do wartości tego napoju. Zanim zdecydujesz się na regularne spożywanie wody wodorowej, zaczekaj na bardziej wszechstronne badania dotyczące jej skuteczności i bezpieczeństwa.