Czerwone wino na odchudzanie, czy działa?

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Czerwone wino jest ulubionym napojem alkoholowym wielu ludzi i cieszy się dużym zainteresowaniem ze względu na potencjalne korzyści zdrowotne. Jest naładowane przeciwutleniaczami, ale może być również bogaty w kalorie i cukier. Jeśli próbujesz schudnąć, pewnie się zastanawiasz, czy czerwone wino może ci pomóc, czy też jest odwrotnie.

Ile kalorii ma czerwone wino?

Kieliszek czerwonego wina (150 ml) zawiera:

  • Kalorie: 125
  • Białko: 0 gramów
  • Tłuszcz: 0 gramów
  • Węglowodany: 4 gramy
  • Cukier: 1 gram
  • Alkohol: 16 gramów

Większość kalorii w czerwonym winie pochodzi z alkoholu, który dostarcza 7 kalorii na gram, a reszta pochodzi z węglowodanów.

Należy pamiętać, że istnieje kilka różnych rodzajów czerwonego wina, wszystkie o różnej zawartości alkoholu i cukru, co wpływa na ich całkowitą liczbę kalorii. Dodatkowo będzie pewne zróżnicowanie między markami.

Czerwone wino i waga- badaniaWINO SIĘ PSUJE ocet kwaśne zepsute

W kilku badaniach oceniono związek między napojami alkoholowymi a wagą. Jeśli chodzi o kontrolę wagi, picie czerwonego wina wydaje się mieć zarówno plusy, jak i minusy.

Plusy czerwonego wina

Czerwone wino jest bogate w resweratrol i inne przeciwutleniacze, które mogą korzystnie wpływać na kontrolę poziomu cukru we krwi, zdrowie serca i stany zapalne. Dodatkowo, umiarkowane spożycie wina może pomóc w ochronie przed nadmiernym przybieraniem na wadze.

Czerwone wino i inne pokarmy bogate we flawonoidy, takie jak oliwa z oliwek, orzechy, owoce i rośliny strączkowe są uważane za podstawowe produkty diety śródziemnomorskiej, co wiąże się z lepszą kontrolą wagi niż standardowa dieta.

Niestety, dowody na działanie samego czerwonego wina są dość zróżnicowane. Niektóre badania na zwierzętach wykazały, że spożywanie czerwonego wina zmniejsza masę ciała i poziom tkanki tłuszczowej, ale inne wykazały coś przeciwnego.

Jednak inne badania na ludziach wykazały, że umiarkowane spożycie alkoholu może pomóc poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi, potencjalnie ułatwiając kontrolowanie wagi.

Potrzebne są dalsze badania, zanim w pełni zrozumiemy wpływ czerwonego wina na kontrolę wagi.

Wady czerwonego wina

Kilka badań wykazało, że nadmierne spożycie alkoholu wiąże się z przyrostem masy ciała, zwłaszcza u mężczyzn.

Alkohol zawiera więcej kalorii niż węglowodanów i białka, a wiele napojów alkoholowych, takich jak piwo, wino i drinki mogą być również obciążone cukrem.

Ponadto nadmierne spożycie alkoholu może prowadzić do oporności na insulinę i problemów z kontrolą poziomu cukru we krwi, co może być prekursorem przybierania na wadze i cukrzycy typu 2.

Należy pamiętać, że lampka wina jest uważane za 1 porcję, a umiarkowane picie definiuje się jako nie więcej niż 2 porcje alkoholu dziennie dla mężczyzn i 1 porcję alkoholu dziennie dla kobiet.

Picie czerwonego wina podczas odchudzania

Na szczęście nie musisz całkowicie unikać picia czerwonego wina, jeśli chcesz schudnąć. Oto kilka sposobów na delektowanie się czerwonym winem bez utrudniania odchudzania:

  • Trzymaj się jednej porcji. Porcja wina jest definiowana jako 150 ml.
  • Śledź spożycie kalorii. Jeśli możesz włączyć porcję wina w ciągu dnia i utrzymać deficyt kalorii, możesz być w stanie kontynuować odchudzanie.
  • Unikaj win deserowych. Wina deserowe są słodsze i częściej zawierają więcej cukru i kalorii.

Dopóki pilnujesz wielkości porcji i pijesz z umiarem, wino nie powinno mieć dużego wpływu na twoją wagę.

Dodatkowo, jeśli zauważysz, że utrata wagi zwalnia i nic się nie zmieniło poza ilością lub częstotliwością spożycia czerwonego wina, spróbuj ograniczyć, aby zobaczyć, czy to pomaga.

Podsumowanie

Czerwone wino jest bogate w przeciwutleniacze, ale jest też bogate w kalorie pochodzące z alkoholu i węglowodanów.

Zbyt dużo czerwonego wina lub jakiegokolwiek napoju alkoholowego może utrudniać utratę wagi i przyczyniać się do przybierania na wadze. To powiedziawszy, czerwone wino pite z umiarem może zapewnić pewne działanie ochronne przed przybieraniem na wadze.

Aby cieszyć się czerwonym winem i jednocześnie schudnąć, trzymaj się jednej porcji, unikaj słodkich win deserowych i śledź kalorie.