Czy koktajle zastępujące posiłek działają? Test produktów Yfood

CZAS CZYTANIA: 5 minuty

Koktajle zastępujące posiłek mają na celu zapewnienie wartości odżywczej pełnego posiłku. Niektóre są gotowe do spożycia w postaci płynnej, a inne w formie sproszkowanej, którą można zmieszać z mlekiem lub wodą.

Większość z nich zawiera 200–500 kcal i dużą ilość białka, błonnika oraz niezbędnych witamin i minerałów. Dlatego koktajle zastępujące posiłek są wygodnym sposobem na uzyskanie zdrowego, niskokalorycznego posiłku w ciągu dnia.

Jednak ich składniki i wartości odżywcze różnią się proporcjami białka, węglowodanów i tłuszczu.

Gotowe posiłki mogą zastąpić niezdrową żywność i wspomóc odchudzanie

Koktajle zastępujące posiłek są łatwe w transporcie i wygodne, dodatkowo mogą być alternatywą dla niezdrowej przetworzonej żywności.

Jedną z największych przeszkód w odchudzaniu jest czas potrzebny na przygotowanie zdrowych posiłków.

Kiedy jesteś zestresowany lub spieszysz się, łatwiej jest złapać gotowe przetworzone produkty lub zjeść fast food.

Niestety, przetworzona żywność może poważnie popsuć wysiłki związane z odchudzaniem czy też nawykami żywieniowymi. Większość z nich jest pełna cukru, rafinowanych węglowodanów i sztucznych składników odżywczych.

Ponadto przetworzona żywność o wysokiej zawartości cukru, soli i tłuszczów aktywuje ośrodki przyjemności w mózgu, co może również prowadzić do przejadania się.

I odwrotnie, posiłki przyrządzane ze zdrowych, nieprzetworzonych produktów najlepiej nadają się do odchudzania, ale nie zawsze jest to praktyczne przy napiętym harmonogramie dnia.

Koktajle zastępujące posiłek są łatwe do wypicia w pracy czy też w pędzie dnia i są znacznie zdrowszą alternatywą dla fast foodów.

Gotowe płynne posiłki dostarczają niezbędne składniki odżywcze

Koktajle zastępujące posiłek mają na celu dostarczenie wszystkich składników odżywczych, które powinieneś przyjąć z pełnowartościowego posiłku.

Często może być trudne, aby uzyskać wszystkie potrzebne składniki odżywcze z diety. Koktajle są wzbogacane składnikami odżywczymi, które mogą wypełnić lukę odżywczą wynikającą z niezdrowej diety.

Najlepsze tego typu koktajle zawierają białko, błonnik oraz niezbędne witaminy i minerały. Takie jak wapń, potas, żelazo i witamina D, których niedobór występuje u wielu ludzi.

Koktajle zastępujące posiłki a odchudzanie

Zmniejszenie dziennego spożycia kalorii jest kluczem do utraty wagi. Jednak utrzymanie niskokalorycznej diety może być trudne, zwłaszcza jeśli odczujesz głód.

Koktajle zastępujące posiłek mogą zapewnić sytość, przy jednoczesnym mniejszym spożyciu kalorii.

Kilka badań sugeruje, że zastąpienie jednego lub dwóch posiłków dziennie zdrowym koktajlem może przyspieszyć utratę masy ciała.

Jedna analiza wykazała, że uczestnicy stosujący dietę z częściowym zastępowaniem posiłków stracili o 2,4 kg więcej w ciągu trzech miesięcy niż ci, którzy stosowali dietę o obniżonej kaloryczności.

Co więcej, niektóre badania wykazały, że gotowe płynne posiłki zwiększają utratę masy ciała u diabetyków. Osoby spożywające zamienniki posiłków miały również niższy poziom cukru na czczo i cholesterolu LDL.

Inne badanie wykazało, że koktajle zastępujące posiłek u osób z cukrzycą typu 2 przyczyniły się do nieco większej utraty wagi niż konwencjonalna dieta.

Koktajle zastępujące posiłek mogą również ograniczyć efekt jojo po okresie odchudzania.

Wady płynnej żywności

Istnieje kilka korzyści z używania koktajli zastępujących posiłki.

Są wygodne dla osób prowadzących intensywny tryb życia i pomocne dla tych, którzy mają trudności z ograniczeniem spożycia pokarmów.

Istnieją jednak pewne potencjalne problemy z koktajlami zastępującymi posiłek.

Mogą zawierać niezdrowe składniki

Wiele koktajli zastępujących posiłki jest przygotowywanych z pełnowartościowych składników.

Inne zawierają te niezdrowe, takie jak dodane cukry, syrop kukurydziany, częściowo uwodornione oleje roślinne, sztuczne aromaty i konserwanty.

Czasem koktajle sprzedawane w celu odchudzania zawierają więcej gramów cukru niż białka. Dlatego zawsze powinieneś przeczytać wykaz składników przed zakupem koktajlu.

Poszukaj koktajlu wysokobiałkowego, który zawiera również błonnik i składniki, które możesz wymówić. Zdrowy koktajl zastępujący posiłek powinien zawierać nie więcej niż kilka gram cukru.

Nie są rozwiązaniem długoterminowym

Koktajle zastępujące posiłek mogą nie być długoterminowym rozwiązaniem do kontroli wagi.

Chociaż dostarczają ważnych składników odżywczych, nie mogą one całkowicie zastąpić zdrowej diety.

Oprócz witamin i minerałów pełnowartościowe pokarmy zawierają przeciwutleniacze, związki roślinne i enzymy, które trudno jest umieścić w butelce.

Niektóre koktajle zawierają błonnik, chociaż znacznie mniej niż ilości występujące w produktach spożywczych, takich jak owoce, warzywa i rośliny strączkowe.

Ponadto picie koktajli zamiast posiłków nie jest zrównoważonym stylem życia. Może to być praktyka izolująca społecznie, ponieważ wiele wydarzeń towarzyskich obejmuje jedzenie.

Jak wybrać najlepszy koktajl?

Aby wybrać najlepszy koktajl zastępujący posiłek, zignoruj informacje z przodu opakowania i przeczytaj listę składników z tyłu.

Wybierz produkt o następujących parametrach:

 • Minimum 15 gramów białka na porcję
 • Minimum 3 gramy błonnika na porcję
 • Mniej niż 10 gramów dodanego cukru na porcję
 • Bez syropu kukurydzianego
 • Bez uwodornionych olejów roślinnych
 • Co najmniej 33% dziennej wartości witamin i minerałów

Istnieje kilka rodzajów białka stosowanego w płynnej żywności. Stwierdzono, że białko z serwatki poprawia sytość i jest dobrym składnikiem w koktajlu zastępującym posiłek.

Test produktów od Yfood

yfood drinki napoje koktajle

Aby nie być gołosłownym postanowiłem przetestować napoje na bazie mleka od firmy Yfood, która zaczyna swoje kroki na rynku polskim.

Są to napoje, które mogą zastąpić wszystkie posiłki w ciągu dnia, jednak producent deklaruje, że lepiej jest wypić jeden lub dwa dziennie, kiedy np. nie masz czasu, aby zjeść lub przygotować tradycyjny posiłek. Czyli są alternatywą dla osób zabieganych i zapracowanych.

Co znajdziemy w butelce?

Napoje od Yfood oferowane są w butelkach o pojemności 330 ml lub 500 ml, które proporcjonalnie zapewniają 330 kcal i 500 kcal, więc można wybrać porcje pod swoje indywidualne potrzeby.

Jeżeli chodzi o wartości odżywcze to w 500 ml znajdziemy:

 • 33 gramy białka, czyli powyżej zalecanych 15 g ,
 • 7,5 gram błonnika, czyli powyżej zalecanych 3 gram,
 • 22 gram cukru (pochodzącego z mleka), brak dodanego cukru,
 • Min. 25% dziennego zapotrzebowania na witaminy i składniki mineralne w jednej porcji,
 • Sytość produktu gwarantowana na 3-5 godzin, w zależności od poziomu naszej aktywności,
 • Nie zawiera laktozy, pomimo składnika bazowego jakim jest mleko,
 • Bezglutenowy dzięki zawartości bezglutenowemu błonnikowi owsianemu,
 • Zawiera 26 niezbędnych składników odżywczych.

Można powiedzieć, że te parametru o których pisałem wcześniej spełnia nasz produkt testowy, ale czy opis to wszystko?

Test organoleptyczny napojów Yfood

Otrzymałem zestaw startowy od producenta z prośbą o subiektywną ocenę ich produktów.

W zestawie startowym mamy 5 butelek (po 500 ml) o smaku:

 • Smooth Vanilla
 • Alpine Chocolate
 • Fresh Berry 
 • Cold Brew Coffee
 • Happy Banana

Niestety brak polskiego opisu na butelkach (polski opis dostępny tylko na stronie internetowej i w książeczce dołączonej do zestawu), co może przysporzyć niektórym problemy ze zrozumieniem opisów w języku angielskim.

Napoje nie muszą być przechowywane w lodówce, ale producent zaleca wychłodzenie produktu przed spożyciem dla polepszenia wrażeń smakowych.

Alpine Chocolate

Napój jest słodki i przypomina w smaku budyń czekoladowy wymieszany z mlekiem (czyli dość specyficzny), lecz nie jest mączysty. Porcja 500 ml  może sprawić trudności w wypiciu całej butelki naraz. Oczywiście można go pić dłużej w mniejszych porcjach.

Happy Banana

Smak bardzo bananowy ale nie sztuczny, również słodki ale nie przesadzony. Konsystencja bardzo płynna. Świetnie smakuje schłodzony, dzięki czemu znika w kilka chwil. Bardzo mi przypomina jogurty do picia o smaku bananowym.

Cold Brew Coffee

Pomimo, że nazwa sugeruje napój o mocnym aromacie kawy nie jest on tak intensywny. Smak bardzo mleczny z łagodnym posmakiem kawy. Dodatkowo zawiera 100 mg kofeiny co odpowiada 1 kubkowi parzonej kawy, czyli może idealnie pobudzić z rana. Bardzo fajny zamiennik dla osób, które nie wyobrażają sobie nie zacząć dnia od czarnego naparu.

Smooth Vanilla

Smak bardzo przypominający rozpuszczone lody waniliowe. Schłodzony jest bardzo orzeźwiający i na pewno sprawdzi się w ciepłe dni. Mi osobiście najbardziej przypadł do gustu ze wszystkich testowanych smaków. Ma silny waniliowy aromat ale nie przesadzony.

Fresh Berry

Z tym smakiem miałem największy problem, ponieważ nie mogę dokładnie określić co mi przypomina. Sam aromat jest bardzo intensywny, natomiast smak już taki nie jest. Przeważa mleczna nuta a owocowa gdzieś zanika. Zakładam, że wynika to z faktu braku sztucznych aromatów tylko użycia przez producenta przecierów z malin i truskawek. Więc nie można tego nazwać wadą, lecz zaletą.

Podsumowanie testu

Napoje mi smakowała, chociaż dla osób, które mało używają cukru mogą być za słodkie. Po wypiciu czułem się syty około 4 godziny co dla dorosłego mężczyzny, który uprawia sport jest bardzo dobrym wynikiem. Butelki wykonane są z grubego plastiku i są bardzo wytrzymałe, a jest to dość istotne w transporcie. Dodatkowo każda butelka pod zakrętką jest zabezpieczona jeszcze folią, dla dodatkowej ochrony. Osobiście nie spożywałem więcej niż jedną butelkę dziennie zamiast śniadania lub kolacji i spełniły one swoją rolę. Moim zdaniem jest to dobra alternatywa dla osób zapracowanych.

Jeżeli ktoś z Was również chciałby przetestować te produktu, wystarczy kliknąć w link Zestaw startowy Yfood i zamówić.