Czerwona twarz po alkoholu, jakie są przyczyny?

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Jeśli po kilku kieliszkach wina pojawia się u ciebie czerwona twarz, nie jesteś sam. Wiele osób ma ten sam problem podczas picia alkoholu. W większości przypadków ta reakcja występuje, ponieważ masz problemy z całkowitym rozkładem alkoholu w organizmie.

Ludzie, którzy się czerwienią podczas picia, mogą mieć wadliwą wersję genu dehydrogenazy aldehydowej 2 (ALDH2). ALDH2 to enzym występujący w organizmie, który pomaga rozkładać substancję zawartą w alkoholu zwaną aldehydem octowym.

Zbyt dużo ilość aldehydu octowego może powodować zaczerwienienie twarzy i inne objawy.

Kto jest najbardziej podatny na zaczerwienienie twarzy?

Naukowcy szacują, że przynajmniej 540 milionów ludzi na całym świecie ma niedobór ALDH2. To około 8% populacji.

Osoby pochodzenia japońskiego, chińskiego i koreańskiego są najbardziej narażone na tą reakcję. 36 do 70 procent mieszkańców Azji Wschodniej doświadcza zaczerwienienia twarzy po wypiciu alkoholu.

Zjawisko zaczerwienionej twarzy jest powszechnie określane jako „azjatycki rumieniec” lub „azjatycka poświata”.

Niektóre badania wykazały również, że osoby pochodzenia żydowskiego są bardziej narażone na mutację ALDH2.

Nie wiadomo, dlaczego niektóre populacje są bardziej narażone na ten problem, ale jest on genetyczny i może zostać przekazany dzieciom przez jednego lub oboje rodziców.

Czerwona twarz, jakie są przyczyny?

ALDH2 zwykle rozkłada aldehyd octowy. Kiedy zmiana genetyczna wpływa na ten enzym, nie spełnia on swojego zadania.

Niedobór ALDH2 powoduje gromadzenie się większej ilości aldehydu octowego w organizmie. Zbyt dużo jego ilość może powodować nietolerancję alkoholu.

Zaczerwienienie jest jednym z objawów, ale można również doświadczyć:

 • szybszego bicie serca
 • bólu głowy
 • nudności
 • wymiotów

Czy czerwona twarz po alkoholu jest niebezpieczna?

Chociaż samo zaczerwienie nie jest szkodliwe, może być znakiem ostrzegawczym.

Jedno z badań z 2013 roku wykazało, że osoby, które mają czerwoną twarz po wypiciu alkoholu, mogą mieć większe ryzyko wystąpienia nadciśnienia.

Osoby „czerwieniące się”, które piły więcej niż 4 napoje alkoholowe tygodniowo, były bardziej narażone na nadciśnienie w porównaniu z osobami, które w ogóle nie piły.

Wysokie ciśnienie krwi może zwiększyć ryzyko chorób serca i udaru.

Przegląd badań z 2017 wykazał, że zaczerwienienie twarzy po alkoholu było związane z wyższym ryzykiem raka, zwłaszcza przełyku, ale tylko u mężczyzn.

Niektórzy lekarze uważają, że zaczerwienienia może być pomocne w identyfikacji osób narażonych na te choroby.

Leki i terapie na zaczerwienie twarzy

Leki zwane blokerami histaminy-2 (H2) mogą kontrolować zaczerwienienie twarzy. Spowalniają one rozkład alkoholu do aldehydu octowego we krwi.

Brymonidyna to kolejny sposób na zaczerwienienie twarzy. To miejscowa terapia, która tymczasowo zmniejsza zaczerwienienie twarzy. Lek działa poprzez zmniejszenie wielkości naczyń krwionośnych.

Kolejny środek to krem ​​do stosowania miejscowego, oksymetazolin, może on pomóc w zaczerwienieniu twarzy poprzez zwężenie naczyń krwionośnych w skórze.

Niektórzy ludzie stosują również lasery i terapie światłem w celu zmniejszenia zaczerwienienia. Zabiegi te mogą poprawić wygląd widocznych naczyń krwionośnych.

Ważne, aby wiedzieć, że terapie pomagające w zaczerwienieniu nie rozwiązują samego problemu niedoboru ALDH2. Mogą one jedynie maskować objawy, sygnalizujące problem.

Jak mogę zapobiec zaczerwienieniu twarzy?

Jedynym sposobem, aby zapobiec zaczerwienieniu twarzy, jest unikanie lub ograniczenie spożycia alkoholu. Jest to zawsze dobry pomysł, nawet jeśli nie masz problemu z zaczerwienieniem.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) alkohol jest odpowiedzialny za ponad 5 % zgonów na całym świecie.

WHO twierdzi, że alkohol jest „czynnikiem sprawczym” w więcej niż 200 chorobach.

Zbyt duża ilość alkoholu może zwiększyć ryzyko wystąpienia wielu problemów zdrowotnych, w tym:

 • choroba wątroby
 • niektóre rodzaje raka
 • wysokie ciśnienie krwi
 • choroba serca lub udar
 • problemy z pamięcią
 • problemy trawienne
 • uzależnienie od alkoholu

Kiedy czerwona twarz, to przestroga?

Leki, które maskują objawy nietolerancji alkoholu, sprawiają, że wydaje ci się, że możesz pić więcej niż powinieneś. Może to być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli masz niedobór ALDH2.

Pamiętaj, gdy twarz jest czerwona, oznacza to, aby przestać pić.

Podsumowując

Czerwona twarz podczas picia jest zwykle spowodowana niedoborem ALDH2, co powoduje, że spożywanie alkoholu jest bardziej szkodliwe dla zdrowia.

Chociaż niektóre zabiegi mogą maskować zaczerwienienie, maskują one jedynie objawy. Jeśli podczas picia wystąpi zaczerwienienie twarzy, powinieneś ograniczyć lub unikać alkoholu.

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niedobór ALDH2.