Czy ananas stosowany na skórę jest dobrym rozwiązaniem?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Ananas jest bogaty w witaminy, przeciwutleniacze, błonnik i wodę, ale ma niską kaloryczność, dzięki czemu jest idealną przekąską. Ale czy ananas stosowany na skórę to dobry pomysł? Poniżej opowiemy o zaletach i wadach stosowania okładów z tego owocu.

Jedzenie ananasa dla zdrowia skóryowoc

Ananas zawiera silny enzym zwany bromelainą, który odpowiada za wiele korzyści zdrowotnych.

Jest to również jeden z głównych powodów, dla których jest uważany za dobry dla skóry. Badania wykazały, że bromelaina ma właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwbakteryjne.

Codzienne stosowanie bromelainy u badanych przez 3 miesiące odwróciło łupież liszajowaty, nie powodując żadnych skutków ubocznych.

Zawartość witaminy C w ananasie może również wpływać na zdrowie skóry. Jedna filiżanka ananasa zawiera 88% dziennego zapotrzebowania witaminy C, silnego przeciwutleniacza, który:

  • Wspomaga produkcję kolagenu, macierzy białkowej, która nadaje skórze strukturę, zachowując jednocześnie jej plastyczność.
  • Posiada właściwości antyoksydacyjne i może zapobiegać uszkodzeniom komórek skóry spowodowanym przez wolne rodniki. Są to niestabilne związki, które mogą być szkodliwe, gdy są obecne w wysokich stężeniach.
  • Wspomaga gojenie ran, wspierając produkcję nowych komórek skóry.

Jednak będziesz musiała zjeść dużą ilość ananasa, aby zauważyć różnicę w swojej skórze. Zamiast tego spróbuj włączyć go do diety.

Ananas stosowany na skórę, czy działa? 

Niektórzy używają ananasa miejscowo, nakładając świeże owoce bezpośrednio na skórę lub robiąc domowe maseczki do twarzy lub serum.

Częściej jednak ludzie kupują produkty do pielęgnacji skóry zawierające ekstrakty z ananasa lub bromelainę. Niektóre dowody sugerują, że bromelaina może być korzystna po nałożeniu na skórę.

Jedno badanie wykazało, że mycie twarzy bromelainą może hamować niektóre bakterie powodujące trądzik.

Co więcej osoby, które stosowały krem ​​​​z ekstraktem z ananasa 2 razy dziennie, miały znacznie mniej podrażnioną skórę, melasma (plamy słoneczne) i produkcję sebum na skórze. Nie dotyczy to świeżego ananasa, ponieważ krem ​​z ekstraktem z ananasa użyty w badaniu został specjalnie opracowany.

Jakie ma wady ananas stosowany na skórę?sok

Bromelaina jest silnym enzymem i dość częstą przyczyną podrażnień skóry, takich jak lekko opuchnięty język lub zaczerwienienie wokół ust po zjedzeniu ananasa.

Większość badań nad skutecznością ananasa lub bromelainy wykorzystywało skoncentrowane ekstrakty z ananasa a nie świeży owoc. Ekstrakty te dostarczają skórze znacznie większe dawki bromelainy.

Jest mało prawdopodobne, że nałożenie świeżego ananasa na skórę przyniesie jakiekolwiek godne uwagi korzyści. Dawka bromelainy byłaby zbyt niska, aby zapewnić korzyści, ale wystarczająca, aby wywołać podrażnienie skóry. Świeży ananas również nie byłby łatwo wchłaniany przez skórę.

Alternatywnie spróbuj użyć produktów do pielęgnacji skóry wykonanych z ekstraktów z ananasa lub bromelainy. Produkty te zostały opracowane tak, aby wchłaniały się w skórę dla uzyskania maksymalnych korzyści i zawierają większe dawki bromelainy, zwykle w formule bez podrażnień.

Podsumowanie

Ananas jest bogaty w składniki odżywcze, przeciwutleniacze i enzym bromelainę, wszystko to może poprawić zdrowie skóry.

Jednak ananas stosowany na skórę może nie przynosić zauważalnych korzyści i może powodować podrażnienie.

Jeśli chcesz doświadczyć korzyści płynących z miejscowego stosowania ananasa, zamiast nakładać go na skórę, wypróbuj specjalnie opracowane produkty do pielęgnacji skóry na bazie bromelainy lub ekstraktu z ananasa.