Kawa czy energetyk, które jest zdrowsze?

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Kawa czy energetyk, to częsty wybór, przed którym stajemy. Oczywiście chodzi nam o kofeinę, która jest środkiem pobudzającym najczęściej spożywanym na świecie.

Być może zainteresuje Cię, jak działają energetyki i kawa pod względem zawartości kofeiny i korzyści zdrowotnych.

Porównanie składników odżywczych- energetyk i kawa

Zawartość składników odżywczych w napoju energetycznym (Red bull) i kawie znacznie się różni. Ten napój energetyczny występuje w wielu smakach, z cukrem i bez cukru, a także w kilku objętościach.

Poniżej porównamy 250ml puszkę Red Bulla z taką samą objętością kawy parzonej (niesłodzonej).

Red bull Kawa parzona
Kalorie 112 3
Białko 1 gram 0,3 grama
Cukier 27 gram 0
Magnez 12% dziennego zapotrzebowania 0,8%
Tiamina 9% dziennego zapotrzebowania 1%
Ryboflawina 21% dziennego zapotrzebowania 14%
Niacyna 160% dziennego zapotrzebowania 1,7%

 

Zarówno zwykłe, jak i bezcukrowe odmiany napojów energetycznych zawierają taurynę, aminokwas, który może zwiększyć wydajność ćwiczeń.

Kawa zawiera również przeciwutleniacze polifenolowe, które zwalczają stres oksydacyjny i zmniejszają ryzyko wielu chorób.

Należy również pamiętać, że dodatki do kawy, takie jak mleko, śmietanka i cukier wpływają na wartość odżywczą i kalorie.

Zawartość kofeinyżelazo

Kofeina działa na układ nerwowy, zwiększając energię, czujność i pracę mózgu. Zarówno kawa, jak i napoje energetyczne dostarczają taką samą ilość stymulantów, ale kawa ma ich nieco więcej.

Red Bull bez cukru zawiera 75-80 mg kofeiny w 250 ml puszce. Tymczasem filiżanka parzonej kawy zawiera około 100 mg. Na ilość kofeiny w kawie wpływa kilka czynników, w tym rodzaj ziarna, styl palenia i wielkość porcji.

Badania pokazują, że zdrowi ludzie mogą bezpiecznie spożywać do 400 mg kofeiny dziennie lub około 4 filiżanki kawy lub 5 puszek energetyka. Kobietom w ciąży nie zaleca się spożywanie więcej niż 200-300 mg kofeiny dziennie. Ta ilość odpowiada 2-3 filiżankom kawy lub 2-3,5 energetyka.

Wpływ energetyków na zdrowie

Skutki zdrowotne napojów energetycznych, takich jak Red Bull, są bardzo kontrowersyjne, szczególnie wśród nastolatków i dzieci.

Badania wykazały, że energetyk znacznie zwiększa ciśnienie krwi i tętno, zwłaszcza u osób, które nie spożywają regularnie kofeiny. Chociaż te skoki są zwykle krótkotrwałe, mogą zwiększać ryzyko przyszłych problemów z sercem, jeśli masz chorobę serca lub regularnie lub nadmiernie pijesz energy drinki. Energetyk zawiera również dodatek cukru, który zwiększa ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2, jeśli spożywasz ich zbyt dużo.

Zaleca się spożywanie nie więcej niż 9 łyżeczek (36 g) dla mężczyzn i 6 łyżeczek (25 g) dla kobiet dodatku cukru dziennie. Dla porównania, jedna puszka Red Bulla o pojemności 250 ml zawiera 27 g cukru, co stanowi 75% zalecanej dziennej dawki dla mężczyzn i 108% dla kobiet.

Energetyk, może być bezpieczny w przypadku rzadkiego spożycia. Przede wszystkim dzięki zawartości kofeiny może poprawiać energię, koncentrację i funkcjonowanie organizmu.

Wpływ kawy na zdrowiekofeina

Większość korzyści płynących z kawy wynika z przeciwutleniaczy.

Wiele badań wykazało, że picie 3-5 filiżanek kawy dziennie wiązało się z niższym ryzykiem śmierci z powodu kilku rodzajów raka, chorób serca i chorób układu krążenia. Powiązano spożywanie kawy z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2, przewlekłej choroby nerek, choroby Parkinsona i Alzheimera.

Tak jak Energy drinki, kawa może poprawić sprawność umysłową i fizyczną, a także zwiększyć energię. Jednak wysokie jej spożycie podczas ciąży wiąże się z wyższym ryzykiem niskiej masy urodzeniowej, poronienia i przedwczesnym porodem.

Co więcej, kawa może zwiększać ciśnienie krwi i tętno, ale zazwyczaj tylko u osób, które często nie spożywają kofeiny.

Podsumowanie

Energetyk i kawa to napoje zawierające kofeinę, które znacznie różnią się zawartością składników odżywczych, ale zawierają podobny poziom kofeiny.

Ze względu na przeciwutleniacze i niską kaloryczność kawa może być lepszym wyborem, jeśli codziennie spożywasz kofeinę.

Jednak energetyki zawierają witaminy z grupy B, których nie zawiera kawa. Najlepiej ograniczyć spożycie tych napojów, aby upewnić się, że nie pijesz zbyt dużo kofeiny.