Multiwitaminy – Skuteczność i korzyści dla zdrowia

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Multiwitaminy to najczęściej stosowane suplementy na świecie. Ich popularność gwałtownie wzrosła w ciągu ostatnich kilku dekad. Niektórzy uważają, że mogą one poprawić stan zdrowia, zrekompensować złe nawyki żywieniowe, a nawet zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób przewlekłych.

Czym są multiwitaminy?jakie suplementy brać

Multiwitaminy to suplementy zawierające wiele różnych witamin i minerałów.

Biorąc pod uwagę, że nie ma standardu określającego, co stanowi multiwitamina, ich skład odżywczy różni się w zależności od marki i produktu.

Są dostępne w wielu postaciach, w tym tabletek, kapsułek, żelek, proszków i płynów.

Większość multiwitamin należy przyjmować raz lub dwa razy dziennie. Pamiętaj, aby przeczytać etykietę i postępować zgodnie z zalecanymi dotyczącymi dawkowania.

Co zawierają multiwitaminy?

13 witamin i około 15 minerałów jest niezbędnych dla twojego zdrowia.

Wiele z nich pomaga w tworzeniu enzymów i hormonów, wzmacnia odporność i utrzymuje prawidłowe funkcjonowanie nerwów i narządów.

Twoje ciało również potrzebuje tych składników odżywczych do reprodukcji,  wzrostu i regulacji procesów zachodzących w organizmie.

Multiwitaminy mogą oferować wiele z tych witamin i minerałów w różnych ilościach. Mogą również zawierać inne składniki, takie jak zioła, aminokwasy i kwasy tłuszczowe.

Ponadto niektóre suplementy mogą zawierać składniki, które mogą wchodzić w interakcje z lekami, dlatego przed rozpoczęciem stosowania nowego porozmawiaj z lekarzem.

Multiwitaminy a choroby serca

Choroby serca są jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Chociaż niektórzy uważają, że przyjmowanie multiwitamin może pomóc w zapobieganiu chorobom serca, badania nie potwierdzają tego jednoznacznie.

Niektóre sugerują, że multiwitaminy są połączone ze zmniejszonym ryzykiem zawału serca i śmierci, podczas gdy inne nie wykazują żadnych efektów.

Zbadano skutki codziennego stosowania multiwitamin u ponad 14 000 osób i nie stwierdzono zmniejszenia liczby zawałów serca, udarów lub śmiertelności.

Jednak nowsze badanie wykazało, że przyjmowanie multiwitaminy przez kobiety wiązało się z niższym ryzykiem zgonu z powodu chorób serca.

Multiwitaminy a nowotwory

Dowody dotyczące stosowania multiwitamin i ryzyka raka są również mieszane.

Niektóre badania sugerują brak wpływu na ryzyko zachorowania na raka, podczas gdy inne łączą stosowanie multiwitamin ze zwiększonym ryzykiem raka.

W jednym przeglądzie stwierdzono o 31% niższe ryzyko zachorowania na raka u mężczyzn, którzy przyjmowali multiwitaminy, ale brak efektu u kobiet.

Dwa badania wiązały długotrwałe stosowanie multiwitamin ze zmniejszonym ryzykiem raka okrężnicy.

Długotrwałe, codzienne stosowanie multiwitaminy zmniejsza ryzyko raka u mężczyzn z historią nowotworową, a także u osób bez historii.

Multiwitaminy a inne korzyści zdrowotnewitamina c

Multiwitaminy badano pod kątem kilku innych problemów zdrowotnych, w tym funkcji mózgu i zdrowia oczu.

Funkcjonowanie mózgu

Kilka badań wykazało, że multiwitaminy mogą poprawić pamięć u osób starszych.

Multiwitaminy mogą również wpływać na nastrój. Badania ujawniły powiązania między złym nastrojem a niedoborami składników odżywczych, ale także suplementami diety a zmniejszonymi objawami lęku i depresji.

Jednak inne badania wykazują niewielkie lub żadne zmiany nastroju.

Zdrowie oczu

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie witamin i minerałów przeciwutleniających może spowolnić jego postęp i pomóc w jego zapobieganiu.

Ponadto niektóre dowody wskazują, że multiwitaminy mogą zmniejszać ryzyko rozwoju zaćmy.

Szkodliwość suplementów multiwitaminowych

Dawkowanie jest istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas przyjmowania multiwitamin, ponieważ duże ilości mogą być szkodliwe.

Odpowiednia dawka może zależeć od rozpuszczalności witaminy, która są podzielone na 2 grupy:

Rozpuszczalne w wodzie – Twoje ciało wypłukuje nadmiar tych witamin z moczem.

Rozpuszczalny w tłuszczach – Ponieważ organizm nie ma łatwego sposobu na pozbycie się ich, nadmierne ilości mogą gromadzić się w wątrobie.

Kobiety w ciąży muszą szczególnie uważać na spożycie witaminy A, ponieważ nadmierne spożycie wiąże się z wrodzonymi wadami płodu.

Toksyczność witaminy D jest rzadka i mało prawdopodobne, ze stosowania multiwitamin. Jednak toksyczność witaminy A jest bardziej powszechna.

Jeśli przyjmujesz multiwitaminy i jesz pokarmy bogate w składniki odżywcze  możesz przekroczyć zalecane dzienne spożycie wielu składników odżywczych.

Palacze powinni unikać multiwitamin zawierających duże ilości beta-karotenu lub witaminy A, ponieważ te składniki odżywcze mogą zwiększać ryzyko raka płuc.

Wysokie dawki niektórych minerałów, takich jak żelazo, mogą prowadzić do rozstroju żołądka, zaparć, wymiotów i omdlenia. Żelazo może również ograniczać zdolność organizmu do wchłaniania cynku.

Czy powinieneś przyjmować multiwitaminy?

Multiwitaminy nie są odpowiednie dla wszystkich i mogą nawet zaszkodzić.

Pewne grupy ludzi mogą skorzystać z multiwitamin, w tym:

  • Osoby starsze. Wchłanianie witaminy B12 może się zmniejszać wraz z wiekiem. Ponadto seniorzy mogą potrzebować więcej wapnia i witaminy D.
  • Weganie i wegetarianie. Ponieważ witamina B12 znajduje się głównie w pokarmach zwierzęcych, osoby stosujące dietę roślinną są bardziej narażeni na niedobór tej witaminy. Może im również brakować wapnia, cynku, żelaza, witaminy D i kwasów tłuszczowych omega-3.

Inne osoby, które mogą odnieść korzyści z multiwitamin, to osoby, które przeszły dietę odchudzającą, są na diecie niskokalorycznej lub nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych z samego jedzenia.