Sok z aloesu zalety i wady

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Sok z aloesu to lepki, gęsty płyn wytworzony z miąższu liścia. Powszechnie wiadomo, że leczy oparzenia słoneczne. Ale picie soku zapewnia szereg innych korzyści zdrowotnych.

Sok z aloesu powstaje przez zmiażdżenie lub zmielenie całego liścia aloesu, a następnie oczyszczanie i przefiltrowanie. Jest on dobrym suplementem diety.

Jakie korzyści zdrowotne ma picie soku z aloesu?

Oto kilka powodów, dla których warto pić czysty, bezbarwny sok z aloesu o niskiej zawartości antrachinonu.

Nawodnienie

Aloes jest bardzo soczysty, więc jest to idealny sposób na zapobieganie lub leczenie odwodnienia. Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia pomaga oczyścić organizm z toksyn oraz wypłukanie zanieczyszczeń. Sok zawiera również składniki odżywcze, które optymalizują pracę organów.

Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ nerki i wątroba są w dużej mierze odpowiedzialne za detoksykację krwi i produkcję moczu. Z tego powodu musisz dbać o ich zdrowie.

Regeneracja po ciężkich ćwiczeniach wymaga również nawodnienia poprzez przyjmowanie dodatkowych płynów. Twoje ciało potrzebuje więcej płynów, aby oczyścić się i pozbyć nagromadzonego kwasu mlekowego podczas ćwiczeń. Po kolejnym ciężkim treningu spróbuj soku z aloesu zamiast wody kokosowej.

Sok z aloesu na zaparcia

Picie soku z aloesu pomaga zwiększyć zawartość wody w jelitach. Wykazano związek między zwiększeniem zawartości wody w jelitach a stymulacją perystaltyki jelit, co pomaga w prawidłowym oddawaniu stolca.

Jeśli masz zaparcia, spróbuj włączyć sok z aloesu do swojej codziennej diety. Aloes pomaga również normalizować zdrowe bakterie w jelitach, utrzymując zdrową florę jelitową w równowadze.

Sok z aloesu a zdrowa skóra

Nawilżający sok z aloesu może pomóc zmniejszyć częstotliwość i wygląd trądziku. Może również pomóc w zmniejszeniu chorób skóry, takich jak łuszczyca i zapalenie skóry.

Aloes jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i witamin, które mogą pomóc chronić Twoją skórę.

Wykazano również, że ważne związki zawarte w aloesie neutralizują skutki promieniowania ultrafioletowego (UV), naprawiają skórę przed istniejącymi uszkodzeniami UV i pomagają zapobiegać drobnym zmarszczkom.

Bogate źródło składników odżywczych

Sok z aloesu jest pełen składników odżywczych. Picie go to doskonały sposób na upewnienie się, że nie popadniesz w ich niedobór. Zawiera ważne witaminy i minerały, takie jak witaminy B, C, E i kwas foliowy.

Zawiera również niewielkie ilości:

 • wapnia
 • miedzi
 • chromu
 • sodu
 • selenu
 • magnezu
 • potasu
 • manganu
 • cynku

Aloes jest również jednym z niewielu roślinnych źródeł witaminy B12. To doskonała wiadomość dla wegetarian i wegan.

Spożywanie żywności i napojów bogatych w składniki odżywcze ma kluczowe znaczenie w walce z chorobami, którym można zapobiegać.

Sok z aloesu na zgagę

Picie soku z aloesu może przynieść ulgę przy atakach zgagi. Związki obecne w soku z aloesu pomagają kontrolować wydzielanie kwasu w żołądku. Wykazano nawet, że efekty te zwalczają wrzody żołądka i zapobiegają ich powiększaniu.

Korzyści trawienne

Sok z aloesu zawiera kilka enzymów, o których wiadomo, że pomagają w rozkładaniu cukrów i tłuszczów oraz zapewniają płynne trawienie.

Jeśli Twój układ trawienny nie działa optymalnie, nie przyswoisz wszystkich składników odżywczych z jedzenia, które spożywasz.

Aloes może pomóc zmniejszyć podrażnienie żołądka i jelit. Sok może również pomóc osobom z zespołem jelita drażliwego (IBS) i innymi chorobami zapalnymi jelit. W jednym badaniu u pacjentów z IBS stwierdzono, że sok z aloesu pomógł zmniejszyć ból i dyskomfort związany z IBS.

Właściwości kosmetyczne

Trzymanie soku z aloesu pod ręką może być również dobre dla urody i zdrowia.

Spróbuj użyć go do następujących celów:

 • baza pod makijaż (aplikuj przed podkładem)
 • płyn do demakijażu
 • środek na oparzenia słoneczne
 • lekki krem ​​nawilżający
 • zabieg na podrażnioną skórę głowy (wymieszaj z kilkoma kroplami olejku miętowego)

Sok z aloesu a skutki ubocznesok z aloesu

Nieoczyszczony sok z aloesu może nieść nieprzyjemne skutki uboczne, w tym biegunkę i skurcze. Biegunka może prowadzić do silnego bólu, odwodnienia i zaburzeń równowagi elektrolitowej .

Naukowcy doszli do wniosku, że skutki uboczne powodowane przez nieoczyszczony sok z aloesu są wynikiem obecności antrachinonu, który jest uważany za środek przeczyszczający. Chociaż antrachinon jest związkiem organicznym naturalnie występującym w liściach aloesu, jest uważany za toksyczny i należy go unikać.

Jeden Badanie wykazało, że ekstrakt z całych liści aloesu zwiększa ryzyko gruczolaków okrężnicy  i nowotworów u szczurów.

Interakcje leków z sokiem z aloesu

Wykazano, że sok z aloesu wchodzi w interakcje z niektórymi lekami. Jeśli przyjmujesz jakikolwiek lek, który jest uważany za substrat cytochromu P450 3A4 i CYP2D6, nie pij soku z aloesu. Sok z aloesu może zwiększać ryzyko wystąpienia działań niepożądanych tych leków.

Aloes może również wzmacniać działanie sewofluranu, powodując nadmierne krwawienie podczas zabiegu chirurgicznego. Jeśli przyjmujesz sewofluran, przed wypiciem soku z aloesu skonsultuj się z lekarzem.

Podsumowanie

Aby poprawić zdrowie, wypij do 50 ml soku z aloesu dziennie. Możesz do niego dodać lód, wymieszać z koktajlem lub ulubionym sokiem lub po prostu wypić prosto z butelki.