Jak działa sól Epsom i dlaczego jest tak skuteczna?

CZAS CZYTANIA: 6 minuty

Sól Epsom jest popularnym remedium wiele dolegliwości. Ludzie używają jej, aby złagodzić bóle mięśni czy stres. Jest również niedroga, łatwa w użyciu i nieszkodliwa, jeśli jest używana prawidłowo.

Ten artykuł zawiera obszerny opis korzyści, zastosowań i skutków ubocznych tej soli.

Co to jest sól Epsom?

Sól Epsom jest również znana jako siarczan magnezu. Jest to związek chemiczny składający się z magnezu, siarki i tlenu. Swoją nazwę zawdzięcza miastu Epsom w hrabstwie Surrey w Anglii, gdzie została pierwotnie odkryta. Pomimo swojej nazwy sól Epsom jest zupełnie innym związkiem niż sól kuchenna. Najprawdopodobniej nazywano ją „solą” ze względu na jej budowę chemiczną.

Ma wygląd podobny do soli kuchennej i używa się jej kąpieli, dlatego możesz ją znać jako „sól do kąpieli”. Chociaż wygląd jest podobny do soli kuchennej, jej smak jest wyraźnie inny, dość gorzki i niesmaczny.

Niektórzy ludzie ją spożywają, rozpuszczając w wodzie i pijąc. Jednak ze względu na jego smak prawdopodobnie nie zechcesz dodawać jej do jedzenia.

Od setek lat sól ta była stosowana w leczeniu dolegliwości, takich jak zaparcia, bezsenność i fibromialgia. Niestety, jej wpływ na te dolegliwości nie jest dobrze zbadany. Większość korzyści z soli Epsom przypisuje się magnezowi, którego wiele osób ma niedobór.

Sól Epsom można znaleźć w Internecie oraz w większości drogerii i sklepów. Zwykle znajduje się w aptece lub w strefie z kosmetykami.

Jak działa Sól Epsom?

Kiedy sól Epsom rozpuszcza się w wodzie, uwalnia jony magnezu i siarczany. Chodzi o to, że te cząsteczki mogą być wchłaniane przez skórę, dostarczając magnez i siarczany, które służą ważnym funkcjom organizmu, lecz nie ma na to twardych dowodów.

Jednak najczęstszym zastosowaniem soli Epsom są kąpiele, gdzie jest rozpuszczana w wodzie. Jednak może być również nakładana na skórę jako kosmetyk lub przyjmowana doustnie jako suplement magnezu lub środek przeczyszczający.

Sól Epsom- właściwości zdrowotnesól epsom magnez

Wiele osób twierdzi, że sól Epsom ma właściwości terapeutyczne i używają jej jako alternatywę leczenia kilku schorzeń.

Dostarcza magnez

Magnez jest czwartym najobficiej występującym minerałem w organizmie, pierwszym jest wapń. Bierze on udział w ponad 325 reakcjach biochemicznych korzystnych dla serca i układu nerwowego.

Wiele osób nie spożywa wystarczającej ilości magnezu. Nawet jeśli tak nie jest, czynniki takie jak fityniany i szczawiany mogą wpływać na wchłanianie go przez organizm.

Podczas gdy siarczan magnezu ma wartość jako suplement magnezu, niektórzy twierdzą, że magnez może być lepiej wchłaniany podczas kąpieli w soli Epsom niż przyjmowany doustnie. Twierdzenie to nie jest oparte na żadnych dostępnych dowodach. Zwolennicy tej teorii wskazują na niepublikowane badanie przeprowadzone na 19 zdrowych osobach. Naukowcy twierdzili, że wszyscy uczestnicy z wyjątkiem trzech wykazywali wyższy poziom magnezu we krwi po kąpieli w soli Epsom. Nie przeprowadzono jednak testów statystycznych, a w badaniu brakowało grupy kontrolnej. W rezultacie wnioski były bezpodstawne i wysoce wątpliwe.

Naukowcy zgadzają się, że magnez nie jest wchłaniany przez ludzką skórę, przynajmniej nie w naukowo istotnych ilościach.

Wspomaga sen redukcję stresu

Odpowiedni poziom magnezu jest niezbędny do snu i radzenia sobie ze stresem, prawdopodobnie dlatego, że magnez pomaga mózgowi wytwarzać neuroprzekaźniki, które wywołują sen i zmniejszają stres. Magnez może również pomóc organizmowi w produkcji melatoniny, hormonu wspomagającego sen.

Niski poziom magnezu może negatywnie wpływać na jakość snu i stres. Niektórzy twierdzą, że kąpiele w soli Epsom mogą odwrócić te problemy, umożliwiając organizmowi wchłanianie magnezu przez skórę.

Bardziej prawdopodobne jest, że uspokajające działanie kąpieli w soli Epsom wynika po prostu z odprężenia spowodowanego gorącymi kąpielami.

Pomaga przy zaparciach

Magnez jest często stosowany w leczeniu zaparć, ponieważ wciąga wodę do okrężnicy, co sprzyja wypróżnieniom. Najczęściej magnez przyjmuje się doustnie w celu złagodzenia zaparć w postaci cytrynianu magnezu lub wodorotlenku magnezu. Jednak mówi się, że przyjmowanie soli Epsom jest również skuteczne, chociaż nie jest dobrze zbadane. Można ją przyjmować doustnie, popijając wodą, zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Dorosłym zwykle zaleca się przyjmowanie 2–6 łyżeczek (10–30 gramów) soli Epsom na raz, rozpuszczonej w co najmniej 250 ml wody i natychmiast ją spożywając. Efektu przeczyszczającego można spodziewać się po 30 minutach do 6 godzin.

Należy również wiedzieć, że spożywanie soli Epsom może powodować nieprzyjemne skutki uboczne, takie jak wzdęcia i płynny stolec. Sól Epson powinna być stosowana tylko okazjonalnie jako środek przeczyszczający, a nie do długotrwałej ulgi.

Wydajność ćwiczeń i regeneracja

Niektórzy twierdzą, że kąpiele w soli Epsom mogą zmniejszyć bolesność mięśni i złagodzić skurcze, oba te czynniki są ważne dla wydajności ćwiczeń i regeneracji.

Powszechnie wiadomo, że odpowiedni poziom magnezu jest pomocny podczas ćwiczeń, ponieważ magnez pomaga organizmowi wykorzystywać glukozę i kwas mlekowy.

Relaks w gorącej kąpieli może pomóc złagodzić ból mięśni, nie ma jednak dowodów na to, że ludzie wchłaniają magnez z kąpieli przez skórę. Z drugiej strony, doustne suplementy mogą skutecznie zapobiegać niedoborom magnezu.

Sportowcy są podatni na niski poziom magnezu, dlatego lekarze często zalecają przyjmowanie suplementów magnezu w celu zapewnienia optymalnego jego poziomu.

Chociaż magnez jest ważny dla ćwiczeń, stosowanie soli do kąpieli w celu poprawy sprawności nie jest dobrze zbadane. W tym momencie rzekome korzyści są czysto anegdotyczne.

Zmniejsza ból i obrzęk

Innym powszechnym twierdzeniem jest to, że sól Epsom pomaga zmniejszyć ból i obrzęk. Wiele osób twierdzi, że kąpiele w soli Epsom poprawiają objawy fibromialgii i zapalenia stawów.

Magnez jest uważany za odpowiedzialny za te efekty, ponieważ wiele osób z fibromialgią i zapaleniem stawów ma niedobór tego minerału.

Jedno badanie z udziałem 15 kobiet z fibromialgią wykazało, że stosowanie chlorku magnezu na skórę może być korzystne w zmniejszaniu objawów. Jednak opierało się na kwestionariuszach i nie zawierało grupy kontrolnej. Jego wyniki należy traktować z przymrużeniem oka.

Skutki uboczne soli Epsom

Chociaż sól Epsom jest ogólnie bezpieczna, istnieje kilka negatywnych skutków, które mogą wystąpić, jeśli używasz jej nieprawidłowo. Jest to problem tylko wtedy, gdy przyjmujesz ją doustnie. Przede wszystkim zawarty w niej siarczan magnezu może działać przeczyszczająco. Spożycie może spowodować biegunkę, wzdęcia lub rozstrój żołądka.

Jeśli używasz jej jako środka przeczyszczającego, pamiętaj, aby pić dużo wody, co może zmniejszyć dyskomfort trawienny. Ponadto nigdy nie należy przyjmować dawki większej niż zalecana bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Zgłoszono kilka przypadków przedawkowania magnezu, w których ludzie przyjmowali zbyt dużo soli Epsom. Objawy obejmują nudności, ból głowy, zawroty głowy i zaczerwienienie skóry.

W skrajnych przypadkach przedawkowanie magnezu może prowadzić do problemów z sercem, śpiączki, paraliżu i śmierci. Jest to mało prawdopodobne, o ile przyjmujesz sól w odpowiednich ilościach, zgodnie z zaleceniami lekarza lub wymienionymi na opakowaniu.

W przypadku wystąpienia objawów reakcji alergicznej lub innych działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem.

Jak używać soli Epsom?jak używać kąpiel sól epsom

Oto kilka najczęstszych sposobów wykorzystania soli Epsom.

Sól Epsom do kąpieli

Najczęstszym zastosowaniem jest kąpiel w soli Epsom. Aby ją użyć, wsyp 2 szklanki (około 475 gramów) soli Epsom do wody w wannie i zażywaj kąpieli przez co najmniej 15 minut.

Podczas gdy gorące kąpiele mogą być relaksujące, obecnie nie ma dowodów na korzyści płynące z samej kąpieli w soli Epsom.

Sól Epsom do kosmetyki

Sól Epsom może być stosowana jako kosmetyk do pielęgnacji skóry i włosów. Aby użyć jej jako środka złuszczającego, po prostu umieść trochę w dłoni, zwilż wodą i wmasuj w skórę. Niektórzy twierdzą, że jest to przydatne przy myciu twarzy, ponieważ może pomóc w oczyszczeniu porów. Tylko 1/2 łyżeczki (2,5 grama) wystarczy. Po prostu połącz ją z własnym kremem oczyszczającym i wmasuj w skórę.

Można jej również dodać do odżywki, aby zwiększyć objętość włosów. Aby uzyskać ten efekt, połącz równe części odżywki i soli Epsom. Wmasuj miksturę we włosy i pozostaw na 20 minut, a następnie spłucz.

Zastosowania te są całkowicie anegdotyczne i nie są poparte żadnymi badaniami. Pamiętaj, że na każdego działa ona inaczej i możesz nie odczuć zgłaszanych korzyści.

Sól Epsom na zaparcia

Sól Epsom można przyjmować doustnie jako suplement magnezu lub jako środek przeczyszczający.

Większość marek zaleca przyjmowanie 2–6 łyżeczek (10–30 gramów) dziennie, rozpuszczonych w wodzie, jako maksimum dla dorosłych. Około 1–2 łyżeczki (5–10 gramów) na ogół wystarcza dzieciom. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli potrzebujesz bardziej zindywidualizowanej dawki lub jeśli chcesz zwiększyć dawkę do większej niż podana na opakowaniu.

Bez zgody lekarza nigdy nie przyjmuj więcej niż górna granica spożycia podana na opakowaniu. Przyjmowanie więcej niż potrzebujesz może prowadzić do zatrucia siarczanem magnezu.

Jeśli chcesz zacząć przyjmować sól Epsom doustnie, zacznij powoli. Spróbuj spożywać 1–2 łyżeczki (5–10 gramów) na raz i stopniowo zwiększaj dawkę w razie potrzeby.

Pamiętaj, że zapotrzebowanie każdego na magnez jest inne. Możesz potrzebować więcej lub mniej niż zalecana dawka, w zależności od tego, jak reaguje twoje ciało i do czego dokładnie jej używasz. Dodatkowo, spożywając sól Epsom, upewnij się, że używasz czystych suplementów, które nie mają żadnych dodanych substancji zapachowych ani barwników.

Podsumowanie

Sól Epsom może być pomocna w leczeniu niedoboru magnezu lub zaparć, gdy jest stosowana jako suplement. Może być również stosowany jako produkt kosmetyczny lub sól do kąpieli.

Nie ma wielu dowodów na poparcie wszystkich zgłoszonych korzyści. Jej pozytywne skutki są w tym momencie w większości anegdotyczne i potrzebne są dalsze badania nad jego funkcjami. Jednak sól Epsom jest ogólnie bezpieczna i łatwa w użyciu.