Muszki owocówki- jak się ich pozbyć domowymi sposobami?

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Muszki owocówki w Twojej kuchni są zawsze nieproszone. Pojawiają się wokół świeżych owoców i warzyw, a nawet kosza na śmieci? Przedstawiam ci 6 czynności, które możesz zrobić, aby pozbyć się tych szkodników na dobre.

1. Znajdź ich źródło

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, jest sprawdzenie, skąd pochodzą. Jeśli kręcą się wokół otwartych produktów spożywczych, wyrzuć je i wyczyść obszar dokoła.

Możesz użyć dowolnego rodzaju środka czyszczącego o właściwościach dezynfekujących. W niektórych przypadkach usunięcie resztek, może wystarczyć, aby odstraszyć muszki owocówki.

2. Wyczyść ich ulubione miejsca

Po znalezieniu źródła problemu sprawdź odpływ w zlewie kuchennym. Jeśli jest zatkany lub wymaga czyszczenia, nadszedł czas, aby się tym zająć. Muszki owocówki lubią żyć i rozmnażać się w ciepłych, wilgotnych miejscach.

Nie zapomnij sprawdzić pojemników na śmieci pod kątem jakichkolwiek oznak aktywności muszek owocowych. Wiadomo, że muszki składają jaja w koszach na śmieci, co zwiększa ich inwazje.

Jeśli roją się wokół twojego kosza lub gdy chcesz zapobiec takiej sytuacji, wyjmij śmieci i wymyj kosz za pomocą silnego środka czyszczącego, takiego jak wybielacz. Przed ponownym użyciem upewnij się, że jest on całkowicie suchy.

3. Użyj zgniłego owocu na muszki owocówki

Jeśli nadal widzisz owocówki, możesz zastawić pułapkę, używając produktów, które być może masz już w kuchni. Obejmuje to zgniłe lub otwarte jedzenie, które przyciąga muszki. 

Wykonaj następujące kroki:

  1. Zamiast wyrzucać zgniłe lub otwarte jedzenie, włóż je do jednorazowego pojemnika.
  2. Przykryj pojemnik plastikową folią.
  3. Zrób kilka otworów w folii i umieść pojemnik w miejscu, w którym gromadzą się muszki owocowe i zaczekaj.

Muszki powinny wejść do wnętrza pułapki. Następnie możesz się ich pozbyć według własnego uznania. Powtarzaj ten proces, aż znikną wszystkie owocówki.

4. Zrób pułapkę z wina

Masz resztkę czerwonego wina, którego nie zamierzasz dokończyć? Użyj go do stworzenia pułapki na muszki owocówki. Oto jak:

  1. Wlej trochę czerwonego wina i płynu do mycia naczyń do jednorazowego pojemnika i wymieszaj.
  2. Przykryj pojemnik plastikową folią.
  3. Zrób małe dziurki w plastikowej folii. Upewnij się, że otwory są wystarczająco duże, aby muszki mogły przez nie przejść.

Wino powinno przyciągać muszki owocówki, a połączenie go z płynem do mycia naczyń utrudni im latanie, uwięzi muszki i je utopi. Możesz powtarzać ten proces, aż przestaniesz zauważać muszki owocówki.

5. Stwórz roztwór z octu

Możesz także spróbować przyciągnąć muszki owocowe, robiąc pułapkę z octem. Oto jak:

  1. Napełnij jednorazowy pojemnik wodą.
  2. Dodaj kilka łyżek octu i cukru i wymieszaj.
  3. Dodaj kilka kropli płynu do naczyń i wymieszaj.

Po wymieszaniu roztworu umieść pojemnik w miejscu, w którym gromadzą się muszki owocowe. Powinny być przyciągane przez roztwór w którym utoną. Kontynuuj, aż nie zobaczysz już żadnych muszek owocowych.

6. Wypróbuj pułapkę kupioną w sklepie

Jeśli domowe pułapki nie działają, odwiedź lokalny sklep przemysłowy i kup lep na muchy. Działa on na zwykłe muchy i muszki owocówki.

Umieść pułapkę w obszarze gdzie muszek jest najwięcej i wyrzuć ją, gdy lep będzie pełny. W razie potrzeby możesz wymienić pułapkę.

Czy inwazja muszek owocówek może wpłynąć na moje zdrowie?

Nieusunięta inwazja muszek owocowych może stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Muszki owocówki latają wokół i zbierają bakterie, które następnie osadzają się na świeżej żywności.

Szczególnie przyciąga je obornik i odchody, które mogą zawierać bakterie, takie jak E. coli. Następnie roznoszą je ze sobą.

Dodatkowo po kryciu samice muszki owocówki wstrzykują porcje jaj do świeżych owoców. To powoduje ich zanieczyszczenie.

Jak sprawdzić, czy muszki owocówki nie wrócą?

Aby zapobiec przyszłym inwazjom, upewnij się, że obszary przechowywania żywności są czyste i suche. Nie zostawiaj świeżej żywności po otwarciu lub po ugryzieniu. Pamiętaj, aby regularnie usuwać śmieci i czyścić wszelkie wycieki w koszach na śmieci.

Pozbycie się muszek owocówek może zająć od kilku dni do kilku tygodni. Podejmując aktywne kroki w zakresie czyszczenia i usuwania śmieci, możesz zaoszczędzić czasu i kłopotów.