Ocet spirytusowy: niecodzienne zastosowania w domu

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Ocet spirytusowy, nazywany po prostu octem od tysięcy lat jest podstawowym produktem w gospodarstwach domowych na całym świecie. Łatwo zrozumieć, dlaczego. Ten wszechstronny płyn może posłużyć do czyszczenia, ogrodnictwa i gotowania. Ma nawet zastosowania lecznicze.

W tym artykule omówiono niektóre z najpopularniejszych zastosowań octu oraz najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze sposoby wykorzystania go w domu.

Czym jest ocet spirytusowy i jak powstaje?

Standardowy ocet spirytusowy to klarowny roztwór zawierający zazwyczaj 6 lub 10% kwasu octowego i wodę.

W przeszłości ocet był wytwarzany w wyniku fermentacji produktów spożywczych, takich jak buraki cukrowe, ziemniaki, melasa lub serwatka. Zwykle receptura zależał od tego, który artykuł spożywczy był najłatwiej dostępny.

Obecnie większość octu powstaje w wyniku fermentacji alkoholu (etanolu). Ten rodzaj alkoholu nie zawiera składników odżywczych, więc można dodać inne, takie jak drożdże lub fosforany, aby rozpocząć proces fermentacji bakteryjnej.

Zastosowanie octu w kuchni

Wiele możliwych zastosowań kulinarnych octu spirytusowego sprawia, że ​​jest on podstawowym składnikiem w kuchni.

Ma mocniejszy i nieco ostrzejszy smak niż inne rodzaje octów, więc prawdopodobnie nie chciałbyś go wypić jako takiego. Jednak może to być bardzo praktyczny składnik wielu potraw.

Najpopularniejsze zastosowania octu spirytusowego w kuchni to:

 • Marynaty: W połączeniu z przyprawami i wodą, ocet spirytusowy stanowi doskonałą bazę do przygotowania szerokiej gamy marynat, w tym z warzyw i owoców.
 • Surówki: Odrobina octu może ożywić smak niektórych tradycyjnych surówek. Zawsze zaczynaj od małej ilości i skosztuj, zanim dodasz więcej, łatwo jest przesadzić i zepsuć danie!
 • Pieczenie: Ocet może być używany razem z sodą oczyszczoną jako środek spulchniający do wypieków. Kwaśny ocet reaguje z alkaliczną sodą oczyszczoną i uwalnia dwutlenek węgla, który wspomaga wzrost wypieków.
 • Produkcja sera: Niektóre sery można wytwarzać z mleka i octu. Po dodaniu do mleka, kwaśny ocet zmienia białka mleka, umożliwiając oddzielenie się skrzepu i serwatki. Rezultatem jest łagodny, miękki ser.

Korzyści zdrowotne octu

Ocet spirytusowy może również przynosić pozytywne efekty zdrowotne, które wykraczają daleko poza dodanie smaku Twoim ulubionym potrawom.

Ocet był używany w medycynie od tysięcy lat. Większość współczesnych badań nad jego korzyściami zdrowotnymi koncentruje się na kwasie octowym, składniku octu.

Ponieważ wiele rodzajów octu zawiera kwas octowy, potencjalne korzyści zdrowotne niekoniecznie dotyczą wyłącznie octu spirytusowego.

Niektóre z możliwych korzyści zdrowotnych octu obejmują:

 • Kontrola poziomu cukru we krwi: Niektóre badania wykazały, że spożywanie octu może zmniejszyć zarówno poziom cukru we krwi, jak i poziom insuliny po posiłku.
 • Kontrola wagi: Badania wskazują, że spożywanie octu może zwiększyć sytość poprzez spowolnienie tempa opróżniania żołądka, prawdopodobnie prowadząc do zmniejszenia spożycia kalorii i późniejszej utraty wagi.
 • Obniża poziom cholesterolu: Badania na zwierzętach wykazały niższy poziom cholesterolu u myszy, którym podano ocet. Ostatecznie potrzeba więcej badań, aby określić związek przyczynowo skutkowy między octem a cholesterolem.
 • Środek przeciwdrobnoustrojowy: Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne ocet może być przydatny w leczeniu dolegliwości fizycznych, w tym grzybicy paznokci, brodawek i infekcji ucha. To także skuteczne miejscowe leczenie infekcji skóry i oparzeń.

Inne zastosowania octu spirytusowego

Ocet ma wiele praktycznych zastosowań w domu, z których żadne nie ma nic wspólnego z żywnością.

Ponieważ ocet ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, jest użytecznym środkiem dezynfekującym i czyszczącym do powierzchni i urządzeń. Co więcej, jest znacznie tańszy niż inne dostępne w handlu domowe środki czystości.

Przedmioty, które można łatwo wyczyścić octem:

 • Blaty
 • Prysznice i wanny
 • WC
 • Podłogi
 • Naczynia
 • Okna i lustra
 • Ekspresy do kawy
 • Pranie (do usuwania plam)

Ocet ma również zastosowania ogrodnicze. Może być używany do niszczenia chwastów i może pomóc ciętym kwiatom dłużej zachować świeżość.

Przy sprzątaniu domu, najlepszy jest stosunek octu do wody 50/50. Do usuwania chwastów użyj octu bez rozcieńczenia.

Ocet spirytusowy może być szkodliwy

Chociaż ocet jest ogólnie bezpieczny, zbyt duża ilość może okazać się szkodliwa.

Spożycie zbyt dużej ilości octu może zaostrzyć objawy stanów zapalnych w górnym odcinku przewodu pokarmowego, takich jak zgaga czy niestrawność.

Nadmierne spożycie kwaśnych pokarmów, takich jak ocet, może przyczynić się do degradacji szkliwa zębów. Niektóre badania wskazują, że ocet spirytusowy może bardziej uszkadzać zęby niż inne rodzaje octu.

Ponadto badania sugerują możliwość wystąpienia działań niepożądanych, gdy niektóre leki do regulacji poziomu cukru we krwi i leki nasercowe są łączone octem.

Podsumowanieocet

Ocet spirytusowy składa się zazwyczaj z 6 lub 10% kwasu octowego i wody.

Może być używany do gotowania, pieczenia, czyszczenia i zwalczania chwastów oraz może wspomagać odchudzanie i obniżać poziom cukru we krwi oraz cholesterol.

Jego spożycie z umiarem jest bezpieczne, ale może być niebezpieczne w nadmiernych ilościach lub razem z niektórymi lekami.

Jeśli masz w kuchni butelkę octu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że przyda się ona więcej niż jeden raz.