Przeziębienie- najdziwniejsze metody leczenia ze świata

CZAS CZYTANIA: 4 minuty

Przeziębienie i grypa zwykle pojawiają się z niechcianą regularnością. Oto niektóre środki zaradcze stosowane na całym świecie w celu zwalczania kataru, gorączki, bólów ciała i gardła na skutek przeziębienia lub grypy.

Które z nich mogą pomóc, a które są bardziej miejską legendą niż lekarstwem?

Gogol Mogol (Kogel mogel)

Ten gorący napój, pochodzący z Rosji i Ukrainy, jest wynikiem wymieszania żółtka, łyżeczki miodu lub cukru oraz połowy szklanki podgrzanego mleka z łyżką masła. (W przypadku wersji dla dorosłych możesz dodać kieliszek rumu lub koniaku)

Żadne badania nie mierzą skuteczności gogol-a mogol-a. Jednak jego jedwabista konsystencja może złagodzić ból gardła. A L-tryptofan w gorącym mleku może pomóc w zaśnięciu, gdy jest połączony z węglowodanem, takim jak płatki zbożowe.

Zapewne pamiętacie jak byliśmy mali i nasze mamy przygotowywały nam uproszczoną wersję powyższego z żółtka i cukru.

Ai Ye

Ludzie palą Ai Ye ( Artemisiae argyi/ Liść bylicy argyi) w niektórych gospodarstwach domowych w Chinach. Mówi się, że spalanie wysuszonych liści tej rośliny ma działanie antyseptyczne. Uważa się, że zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków przeziębienia lub grypy i chroni przed dalszą infekcją.

Liście Ai Ye mają właściwości antybakteryjne i są stosowane w wielu formach tradycyjnej medycyny chińskiej. Jednak najlepiej unikać wdychania jakiegokolwiek dymu, gdy masz przeziębienie lub grypę. Dym działa drażniąco na drogi oddechowe i może jeszcze bardziej ograniczyć drogi oddechowe.

 

Brudne skarpety

Ten „zabieg” wymaga wysmarowania szyi smalcem lub tłuszczem, a następnie owinięcia wokół niej brudnych skarpet. Logika tego jest trudna do ustalenia, ale pomysł mógł się narodzić w Anglii.

„Leczenie” mogło wywołać poty, co, jak uważano, pomagało pozbyć się zarazków.

Skarpetki prawdopodobnie wskazywały osoby z poważnymi dolegliwościami gardłowymi. Zanim mocne leki i szczepionki zdołały zlikwidować paciorkowce i zapobiegać błonicy, brudne skarpetki miały ostrzegać innych, aby omijali takie osoby.

Zupa z jaszczurki

Jeśli w czasie przeziębienia masz ochotę na rosół, możesz również zastosować zwyczaj z Hongkongu polegający na spożywaniu zupy z jaszczurki.

Prosty przepis wymaga suszonych jaszczurek, ignamów (bulwy rośliny) i chińskich daktyli gotowanych w wodzie. W supermarkecie nie znajdziesz suszonych jaszczurek, ale osoby specjalizujące się w chińskiej medycynie mogą posiadać ich zapas.

Żadne badania nie porównują zalet rosołu z zupą z jaszczurki. Mimo to gorący bulion na bazie wody pomaga zastąpić płyny utracone w wyniku pocenia się, kataru i kaszlu. Może również pomóc w rozrzedzeniu śluzu.

Gorąca czekolada

Badania w Wielkiej Brytanii zmierzyły wpływ teobrominy (składnika kakao) na kaszel. W porównaniu z kodeiną teobromina była skuteczniejsza w tłumieniu kaszlu. Naukowcy uważają, że teobromina działa na nerw błędny, który wywołuje kaszel.

Badanie jest zbyt małe, aby potwierdzić, że czekolada jest lekarstwem na kaszel. Jednak filiżanka kakao z niskotłuszczowego mleka i gorzkiej czekolady (co najmniej 70%) oferuje przeciwutleniające właściwości czekolady. Ponadto gorące mleko może wywoływać sen.

Marynowana śliwka

W Japonii ludzie polegają na kwaśnej marynowanej śliwce umeboshi, aby zapobiegać i leczyć przeziębienie, grypę i inne choroby.

Umeboshi nie jest wcale śliwką, tylko morelą. Można ją jeść samą, jeśli lubisz bardzo intensywny słono–kwaśny smak, lub zanurzyć w gorącej herbacie z imbirem i cytryną.

Jakość lecznicza umeboshi wynika z doniesień o jej działaniu przeciwbakteryjnym. Jednak żadne badania naukowe nie potwierdzają tego twierdzenia. Umeboshi może mieć efekt placebo jako tradycyjny produkt żywnościowy Japończyków.

Rzepa

Rzepa dostarcza licznych witamin i minerałów: jest napakowana witaminą C, a także witaminami A i B.

W Iranie ludzie z przeziębieniem często jedzą talerz gotowanego puree z rzepy.

Uważa się, że oprócz dostarczania dużej ilości witaminy C, to warzywo korzenne działa również jako środek wykrztuśny. Oznacza to, że może pomóc rozrzedzić śluz i złagodzić ostry kaszel.

Łój

Przed erą medycyny tradycyjnej łój owiec lub bydła był tani i łatwo dostępny. Często był stosowany w dolegliwościach skórnych i w celu powstrzymania głębokiego kaszlu przed przekształceniem się w zapalenie płuc.

To rozwiązanie wymaga nałożenia niewielkiej ilości podgrzanego łoju na klatkę piersiową  i owinięcia flanelową szmatką. Dodatkowo do łoju dodawane są zioła lub przyprawy, takie jak mięta, aby oczyścić drogi oddechowe, musztarda, aby bardziej rozgrzać lub inne w zależności od kultury danego kraju.

Gdy nasze mamy lub babcie nakładały nam ciepłą szmatkę na klatkę piersiową, też pomagały, ciepły okład pomaga rozrzedzić śluz.

Psi smalec

W naszej ludowej kulturze również mieliśmy kilka niechlubnych przypadków leczenia, które jeszcze funkcjonują w czarnej strefie. Psie sadło, uważane było za jedno ze skuteczniejszych lekarstw na wszelakie choroby, wlewane wrzące do piwa, mleka lub wódki i wypijane. Picie tłuszczu z psa było jednym z wielu leków na astmę cz przeziębienie.

Oczywiście nie ma dowodów na skuteczność takich zabiegów, a samo pozyskiwanie łoju z psów jest nielegalne.