Czy woda w plastikowej butelce może się zepsuć?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Obecnie każda woda w plastikowej butelce produkowana w Polsce ma nadrukowaną datę ważności.

Pewnie się zastanawiasz, czy taka woda po upływie terminu przydatności jest bezpieczna?

Czy woda z kranu się psuje?

Wodę z kranu można bezpiecznie przechowywać i spożywać do 6 miesięcy od rozlania, o ile miała zapewnione odpowiednie warunki przechowywania.

Zwykła woda może z czasem nabrać nieświeżego smaku, który jest spowodowany mieszaniem się dwutlenku węgla z powietrza z wodą i spowodować zmianę smaku na nieco bardziej kwaśny.

Chociaż może mieć nieprzyjemny smak, nadal uważana jest za bezpieczną do picia.

Aby prawidłowo przechowywać wodę z kranu, należy używać wyczyszczonych i odkażonych pojemników przeznaczoną do kontaktu z żywnością. Oznaczyć je datą napełnienia. Przechowuj pojemniki w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu do 6 miesięcy.

Czy woda w plastikowej butelce może ci zaszkodzić?

Chociaż może się wydawać, że woda nie traci ważności to i tak woda butelkowana ma datę na opakowaniu.

Obecnie drukowanie daty ważności jest standardem dla producentów wody butelkowanej.

Picie wody z plastikowych butelek w których woda była przechowywana zbyt długo niesie pewne zagrożenia.

Związki z plastikowych butelek mogą z czasem przedostawać się do wody, zanieczyszczając ją antymonem i bisfenolem A (BPA).

W przypadku regularnego spożywania wody butelkowanej te związki mogą powoli gromadzić się w organizmie, co może wpływać na zdrowie jelit, odporność i funkcje układu oddechowego.

Jak prawidłowo przechowywać wodę?

Prawidłowe przechowywanie wody butelkowanej może zapobiec rozwojowi bakterii i zmniejszyć ryzyko nudności, bólu brzucha, wymiotów i biegunki

W szczególności wysoka temperatura przechowywania może sprzyjać rozwojowi bakterii i zwiększać uwalnianie szkodliwych związków do wody.

Przechowywanie wody butelkowanej w chłodnym miejscu z dala od bezpośredniego działania światła słonecznego może zwiększyć bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko negatywnych skutków dla zdrowia.

Ponieważ plastikowe butelki są również lekko przepuszczalne, najlepiej przechowywać wodę butelkowaną z dala od środków czystości i chemikaliów.

Jeśli zauważysz, że woda nabrała dziwnego smaku lub zapachu, należy ją wyrzucić.