Dlaczego po kawie musisz zrobić kupę?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Czy ty również po wypiciu porannej kawy biegniesz szybko do toalety? Nawet 29% osób musi skorzystać z łazienki w ciągu dwudziestu minut od wypicia filiżanki kawy. Ten artykuł pomaga wyjaśnić, dlaczego kawa może powodować kupę.

Kofeina może aktywować twoją okrężnicę

Kawa to jedno z najlepszych źródeł kofeiny na naszej planecie. Środka pobudzającego, który pomaga zachować czujność. Jedna filiżanka parzonej kawy dostarcza około 95 mg kofeiny.

Dodatkowo kofeina może stymulować chęć wypróżniania. Kilka badań pokazało, że może aktywować skurcze mięśni okrężnicy i jelit. Skurcze w okrężnicy wypychają zawartość w kierunku odbytnicy, która jest ostatnim odcinkiem przewodu pokarmowego.

Kofeina powoduje zwiększoną aktywność okrężnicy o 60% w porównaniu z wodą i o 23% z kawą bezkofeinową.

Kawa Bezkofeinowa może również powodować kupę

Kawa bezkofeinowa również może powodować chęć wypróżnienia. Odpowiedzialne za to mogą być związki, takie jak kwasy chlorogenowe i N-alkanoilo-5-hydroksytryptamidy. Mogą one stymulować produkcję kwasu żołądkowego. Pomaga on „ubijać” pokarm i szybko przemieszczać go przez jelita.

Dodatkowo inne czynniki mogą wyjaśnić, dlaczego poranna filiżanka kawy powoduje kupę. Na przykład picie może zwiększyć aktywność okrężnicy. Nazywa się to odruchem żołądkowo-okrężniczym. To ten sam odruch, który aktywuje okrężnicę po zjedzeniu posiłku. Chociaż kawa nie jest uważana za posiłek, może mieć podobny wpływ na jelita.

Z drugiej strony wypróżnienia wywołane kawą mogą być po prostu zbiegiem okoliczności. Ponieważ jelita są dwa razy bardziej aktywne po przebudzeniu, więc są przygotowane i gotowe do pracy.

Wewnętrzny zegar organizmu, znany również jako rytm okołodobowy, pomaga regulować wiele procesów, w tym wypróżnienia.

Kawa może stymulować hormony

Wykazano również, że kawa stymuluje hormony, które pomagają przepychać pokarm przez jelita. Na przykład może zwiększyć poziom hormonu gastryny. Podobnie jak kofeina, gastryna sprawia, że okrężnica jest bardziej aktywna.

Jedno z badań wykazało, że picie zwykłej lub bezkofeinowej kawy podnosiło poziom gastryny odpowiednio 2,3 i 1,7 razy w porównaniu z wodą.

Co więcej, kawa może podnosić poziom cholecystokininy (CCK)- hormonu trawiennego. Hormon ten nie tylko może zwiększać przepływ pokarmu przez okrężnicę, ale jest również powiązany z odruchem żołądkowo-okrężniczym, który sprawia, że okrężnica jest bardziej aktywna.

Mleko i śmietana wpływają na wypróżnienia

Świeżo parzona kawa jest naturalnie wolna od dodatków i konserwantów. Jednak większość z nas dodaje mleko, śmietanę, słodziki, cukier lub inne dodatki.

W szczególności mleko i śmietana mogą wpływać na wypróżnienia, ponieważ zawierają laktozę. Prawie 65% ludzi na całym świecie nie może prawidłowo trawić laktozy. Osoby nietolerujące laktozę wkrótce po spożyciu produktów mlecznych doświadczają wzdęć, skurczów żołądka lub biegunki.

Oznacza to, że laktoza może wywoływać chęć wypróżnienia u osób z nietolerancją laktozy.

Czy wszyscy po kawie robią kupę?

Według jednego z wiodących badań na ten temat, 29% uczestników odczuwało zwiększoną potrzebę zrobienia kupy w ciągu 20 minut od wypicia kawy. Co zaskakujące, 53% wszystkich kobiet biorących udział w badaniu zostało dotkniętych tym skutkiem.

Kobiety mogą być bardziej podatne na ten objaw, ponieważ choroby układu pokarmowego, takie jak zespół jelita drażliwego (IBS), występują częściej u kobiet niż u mężczyzn.

Chociaż chęć pójścia do toalety po kawie wydaje się być powszechna, nie dotyczy wszystkich. Ponadto nie jest jasne, czy ten efekt występuje u osób regularnie pijących kawę. Osoby z IBS i osoby starsze mogą być bardziej podatne, ponieważ ich jelita są bardziej wrażliwe na działanie kawy. Osoby nietolerujące laktozę mogą również cierpieć na ten objaw, jeśli dodają do kawy mleko, śmietanę lub inne produkty mleczne.