Guma do żucia- Czy można ją bezpiecznie połykać?

CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Nasze mamy często nas ostrzegały, aby nie połykać gumy do życia, ponieważ „poskleja” nam żołądek. Czy miały rację, że guma do żucia jest niebezpieczna?

guma do żucia

Co się stanie, jeśli połkniesz gumę?

Chociaż nie jest to zalecane, jeśli przypadkowo połkniesz kawałek gumy to nie masz się czym martwić.

Twoje ciało nie może trawić gumy, ale kawałek połkniętej gumy zwykle przechodzi przez układ trawienny – w zasadzie nienaruszony – i wydostaje się z kałem około 40 godzin później, tak jak prawie wszystko, co zjesz.

Jeśli jednak połkniesz duże ilości gumy w krótkim okresie czasu, może to potencjalnie spowodować zablokowanie jelit.

Guma do żucia jako produkt spożywczy nie może zagrażać naszemu zdrowiu.

Jeżeli takie zagrożenie niosłoby połknięcie gumy, to wówczas na opakowaniach musiałoby znaleźć się odpowiednie ostrzeżenie.

Czy mam iść do lekarza, jeśli połknąłem gumę?

Jeśli połkniesz kawałek gumy, prawdopodobnie nie ma powodu, aby udać się do lekarza. Powinna ona normalnie przechodzić przez przewód pokarmowy.

Połknięcie dużej ilości gumy lub połknięcie gumy z innymi niestrawnymi przedmiotami może spowodować zablokowanie układu trawiennego. Może to wymagać operacji, aby usunąć go z przewodu pokarmowego.

Objawy blokady zwykle obejmują bóle brzucha i zaparcia, czasem towarzyszą im wymioty. Jeśli uważasz, że masz niedrożność jelit, skontaktuj się z lekarzem.

Z czego zrobiona jest guma?

Obecnie większość gumy wykonana jest na bazie połączenia polimerów, plastyfikatorów i żywic. Zwykle miesza się je z zmiękczaczami spożywczymi, konserwantami, środkami słodzącymi, barwnikami i aromatami. Często guma ma sproszkowaną lub twardą powłokę poliolową.

Dokładne składniki i proporcje baz gum stanowią „tajemnicę handlową” producentów.

Czy moje dziecko powinno żuć gumę?

Zasadniczo bezpiecznie jest żuć gumę, chociaż wielu uważa, że ​​cukier lub substytuty cukru w ​​gumie nie są zdrowe dla dzieci.

Poza tym nie należy pozwalać dzieciom na żucie gumy, dopóki nie będą w stanie w pełni zrozumieć, że nie powinny połykać jej po przeżuciu.

Chociaż połknięty kawałek gumy powinien przejść przez jelita dziecka tak, jak u dorosłych, małe dzieci mogą połykać duże ilości gumy, a nawet przedmioty, które mogą utknąć w przewodzie pokarmowym.