Skip to content

Gdzie nie znajdziemy terminu przydatności?

Czas czytania artykułu: 3 minut

Wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, zaczynamy coraz częściej przyglądać się etykietom produktów w poszukiwaniu informacji. Jedną z najważniejszych, jakie poszukujemy to termin przydatności do spożycia.

Nie wszystkie produkty według prawa muszą posiadać termin przydatności do spożycia (TPS) lub daty minimalnej trwałości (DMT) na opakowaniu. Często producenci i tak umieszczają terminy na opakowaniach, mimo że nie są do tego zobligowani (np. ze względu na walory wizualne produktów).

Gdzie nie znajdziemy terminów przydatności?:

 

fresh bread 3287600 640 Gdzie nie znajdziemy terminu przydatności?1. Wyroby piekarskie i ciastkarskie przeznaczone do spożycia w ciągu 24 godzin od wytworzenia, np. bułki luz, chleb niezapakowany czy też pączki luz (są to produkty jednodniowe, które należy zwykle spożyć w dniu zakupu).

 

 

Rolnik OCET SPIRYTUSOWY 500ML Gdzie nie znajdziemy terminu przydatności?2. Ocet spirytusowy (natomiast już octy winne często datę posiadają).

 

 

 

 

 

zubrowka biala 500ml Gdzie nie znajdziemy terminu przydatności?3. Alkohole powyżej 10% zawartości alk, wyjątek stanowią często likiery (najczęściej te na bazie jaj i śmietany).

 

 

 

 

 

 

oak view wino r ps 0 75 l slodkie alkohole 0 Gdzie nie znajdziemy terminu przydatności?4. Wyroby winiarskie.

 

 

 

 

 

 

tomato 1502099 640 Gdzie nie znajdziemy terminu przydatności?5. Świeże nieobrane, nierozdrobnione owoce i warzywa (pokrojone lub obrane już posiadają TPS).

 

 

 

candy 1961539 640 1 Gdzie nie znajdziemy terminu przydatności?6. Wyroby cukiernicze typu lizaki luzem (zapakowane w opakowania zbiorcze już posiadają).

 

 

 

 

0a49e7754b798331b6bd9d15478e Gdzie nie znajdziemy terminu przydatności?7. Gumy do żucia nie muszą posiadać DMT, lecz w zależności od smaku czy też producenta możemy daty odnaleźć.

 

 

 

 

lump sugar 549096 640 1 Gdzie nie znajdziemy terminu przydatności?8. Cukier kryształ nie posiada, ale już na cukrze pudrze czy cukrze „brązowym” możemy taki termin znaleźć.

 

 

 

 

 

sol niejodowana Gdzie nie znajdziemy terminu przydatności?

 

9. Sól nie posiada daty, lecz sól jodowana już musi posiadać Datę Minimalnej Trwałości.

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.