Ocet na pleśń w domu, jak stosować i gdzie?

CZAS CZYTANIA: 4 minuty

Pleśń, to kategoria grzybów, które lubią rosnąć w wilgotnych miejscach w domu i wokół niego. Ściany prysznicowe, silikon i inne miejsca, które przyciągają wilgoć, są głównymi obszarami rozwoju pleśni. Wiele osób twierdzi, że ocet jest skuteczny na pleśń.

W naturze pleśń odgrywa ważną rolę w rozkładaniu materiału organicznego, takiego jak liście i resztki roślin, ale w domu może przyczyniać się do problemów zdrowotnych. Pojawienie się pleśni wiąże się z szeregiem problemów zdrowotnych jak reakcje alergiczne, problemy z oddychaniem i astma.

Czy ocet może pomóc na pleśń rosnącą w domu? Odpowiedź brzmi: tak, w zależności od tego, ile jej jest i na jakiej powierzchni rośnie.

Czy ocet zabija pleśń?Czy ocet zabija pleśń?

Ocet ma właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjne oraz może być tanim i skutecznym sposobem usuwania wielu rodzajów pleśni.

Ocet domowy zazwyczaj zawiera do 10% kwasu octowego. Kwas octowy jest średnio mocnym kwasem o pH około 2,5 który może zakłócić rozwój szerokiej gamy grzybów i innych mikroorganizmów.

Badania wykazały, że ocet skutecznie zapobiega rozwojowi pleśni na owocach i usuwa niektóre typowe pleśnie domowe , ale nie jest skuteczny w zabijaniu każdego rodzaju pleśni.

Jeśli okaże się, że ocet nie pomaga pozbyć się pleśni w Twoim domu, możesz wypróbować jeden z innych środków czyszczących, które omówimy w tym artykule, lub zadzwonić do profesjonalisty.

Możesz bezpiecznie używać octu na różnych powierzchniach, ale przyjrzymy się niektórym konkretnym powierzchniom, na których powinieneś unikać używania octu.

Czy ocet zabija pleśń na płycie gipsowo-kartonowej?

Możesz bezpiecznie użyć octu, aby zabić pleśń na płycie gipsowo-kartonowej. Należy jednak uważać podczas szorowania, aby nie uszkodzić powierzchni pod spodem.

Czy ocet zabija pleśń na betonie?

Ocet zwykle nie jest zalecany do zabijania pleśni na betonie. Chociaż jest mało prawdopodobne, aby zaszkodził samemu betonowi, może uszkodzić otaczający cement.

Czy ocet zabija pleśń na skórze?

Ocet może być użyty do zabicia pleśni na skórze. Wiele osób zaleca rozcieńczenie octu w stosunku 1:1 wody. Możesz nałożyć rozcieńczony ocet na szmatkę, aby uniknąć nadmiernego nawilżenia i potencjalnego uszkodzenia skóry.

Gdzie nie używać octu do usuwania pleśni?

Kwasowość octu może uszkodzić niektóre rodzaje powierzchni w domu. Nie używaj octu na:

 • Blaty kamienne. Ocet może matowieć i trawić niektóre powierzchnie kamienne, takie jak marmur i wapień.
 • Drewniane podłogi. Producenci podłóg często ostrzegają, aby nie czyścić drewnianych podłóg octem, ponieważ może on zniszczyć ochronne wykończenie.
 • Elektroniczne ekrany. Ocet może uszkodzić właściwości przeciwodblaskowe niektórych ekranów i może zakłócać działanie ekranu dotykowego.
 • Niektóre rodzaje metali. Ocet może powodować korozję niektórych rodzajów metali, takich jak aluminium i miedź. Często nie jest zalecany do stali nierdzewnej.
 • Powierzchnie porowate. Ocet prawdopodobnie nie będzie skuteczny w usuwaniu pleśni z porowatych lub chłonnych powierzchni.

Jak użyć ocet do usuwania pleśni w domu?

Przed czyszczeniem pleśni ważne jest, aby w pierwszej kolejności rozwiązać problem z wilgocią, który doprowadził do jej rozwoju. Jeśli pozbędziesz się pleśni bez usunięcia wilgoci, prawie na pewno odrośnie.

Po rozwiązaniu problemu z wilgocią, oto przewodnik jak użyć octu do usunięcia pleśni.

Co będzie potrzebne:

 • nierozcieńczony ocet
 • rękawiczki
 • maska
 • okulary ochronne
 • butelka z rozpylaczem
 • szmatka do czyszczenia
 • miękka szczotka

Instrukcja:

 1. Jeśli to możliwe, otwórz okno, aby przewietrzyć pomieszczenie, w którym pracujesz.
 2. Załóż maskę ochronną, okulary i rękawiczki.
 3. Wlej nierozcieńczony ocet do butelki ze spryskiwaczem. Spryskaj bezpośrednio na spleśniałą powierzchnię.
 4. Pozostaw ocet na co najmniej godzinę.
 5. Używając szczotki z miękkim włosiem, wyszoruj spleśniałą powierzchnię, aż ją zetrzesz. Jeśli czyścisz bardziej szorstką powierzchnię, możesz potrzebować grubszego włosia.
 6. Całkowicie osusz obszar czystą szmatką i wyrzuć zużytą szmatkę i szczotkę.

Ocet to jedna z kilku opcji do pozbycia się pleśni. Poniżej przyjrzymy się trzem innym środkom czyszczącym, których możesz użyć do pozbycia się pleśni. Pominęliśmy wybielacz z listy, mimo że może on pomóc w zwalczaniu pleśni na twardych powierzchniach.

Mimo że wiele osób używa wybielacza, aby pozbyć się pleśni, długotrwałe narażenie na jego opary może podrażniać płuca, skórę i oczy. Osoby z chorobami układu oddechowego, takimi jak astma, mogą być szczególnie wrażliwe na opary.

Nie mieszaj octu z wybielaczem lub wodą utlenioną

Nie mieszaj octu z wybielaczem. Może to spowodować powstanie toksycznego chloru gazowego. Należy również unikać mieszania octu z wodą utlenioną. Ta reakcja tworzy toksyczną substancję chemiczną zwaną kwasem nadoctowym, który może potencjalnie podrażnić skórę lub oczy.

Alternatywne sposoby na pozbycie się pleśni

Chociaż ocet jest często skutecznym środkiem czyszczącym, istnieje wiele innych domowych środków czyszczących, których możesz użyć. Oto kilka innych opcji.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego pochodzi z liści małego drzewa pochodzącego z Australii, zwanego Melaleuca alternifolia. Zawiera on szereg substancji chemicznych, w tym terpinen-4-ol  który ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe.

Naukowcy odkryli, że olejek z drzewa herbacianego skuteczniej hamuje rozwój pleśni niż ocet, alkohol i dwa rodzaje komercyjnych środków do czyszczenia pleśni.

Aby użyć olejków herbacianych, spróbuj wymieszać łyżeczkę oleju z około szklanką wody.

Woda utleniona

Woda utleniona jest powszechnie stosowana do dezynfekcji otwartych ran ze względu na jej działanie przeciwbakteryjne. Może również hamować rozwój pleśni w domu.

Naukowcy zbadali wpływ nadtlenku wodoru i kilku innych środków dezynfekujących na sześć powszechnych rodzajów grzybów występujących w pomieszczeniach. Doszli do wniosku, że woda utleniona może dezynfekować grzyby na twardych powierzchniach, ale jest mało skuteczna na powierzchniach porowatych.

Aby wyczyścić powierzchnię wodą utlenioną, możesz nanieść ją bezpośrednio na powierzchnię. Pozostaw na co najmniej 10 minut i zetrzyj.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona, znana również jako wodorowęglan sodu, ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe, dzięki czemu może zabijać domowe pleśnie.

Aby użyć sody oczyszczonej do zabicia pleśni w domu, spróbuj zrobić pastę, mieszając ją z wodą i nakładając bezpośrednio na spleśniały obszar. Pozostaw na co najmniej 10 minut przed szorowaniem.

Jak zapobiegać pleśni w domu?

Pleśń rozwija się w wilgotnych miejscach i często można ją znaleźć wokół rur, przecieków lub okien. Najlepszym sposobem zapobiegania rozwojowi pleśni jest minimalizacja wilgoci w domu.

 • Regularnie sprawdzaj swój dom. Poszukaj śladów zalania lub widocznej pleśni. Napraw wszelkie nieszczelne rury lub przecieki w dachu, które mogą powodować gromadzenie się wody.
 • Utrzymuj poziom wilgotności pod kontrolą. Rozważ użycie osuszacza w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak piwnica. Poziomy wilgotności między 30 do 50% jest idealny do unikania pleśni.
 • Przewietrz dom. Użyj wentylatorów w kuchni i łazience.
 • Napraw lub wymień przeciekające szyby. Regularne naprawianie okien pomoże zapobiec rozwojowi pleśni wokół ramy.
 • Natychmiast osusz dom po powodzi. Aby uniknąć rozwoju pleśni, najlepiej wysuszyć dom 24 do 48 godzin  po zalaniu.
 • Dodaj inhibitory pleśni do farby. Wiele sklepów dla majsterkowiczów sprzedaje inhibitory pleśni, które można dodać do farb.

Podsumowanie

Jeśli zauważysz pleśń w swoim domu, ważne, aby natychmiast ją usunąć, ponieważ wdychanie zarodników pleśni może przyczynić się do wielu problemów zdrowotnych.

Ocet ma potencjał, aby zabić wiele rodzajów pleśni w twoim domu. Jeśli jednak masz do czynienia ze szczególnie duży obszar pleśni, dobrym pomysłem jest skontaktowanie się z profesjonalistą, który pomoże Ci z tym problemem.