Czy picie kawy na pusty żołądek szkodzi?

CZAS CZYTANIA: 3 minuty

Kawa jest tak popularnym napojem, że w niektórych krajach jej spożycie ustępuje tylko wodzie. Wiele osób lubi ją pić z samego rana. Jednak niektórzy twierdzą, że picie kawy na pusty żołądek może zaszkodzić zdrowiu.

Czy picie kawy powoduje problemy trawienne?

Badania pokazują, że gorycz kawy może stymulować produkcję kwasu żołądkowego. W związku z tym wiele osób uważa, że ​​kawa podrażnia żołądek, pogarsza objawy zaburzeń jelitowych, takich jak zespół jelita drażliwego (IBS) i powoduje zgagę, wrzody, nudności, refluks żołądkowy i niestrawność.

Niektórzy sugerują, że picie kawy na pusty żołądek jest szczególnie szkodliwe, ponieważ nie ma pokarmu w żołądku, który zapobiegałby uszkodzeniu wyściółki żołądka przez kwas.

Jednak badania nie znajdują silnego związku między kawą a problemami trawiennymi, niezależnie od tego, czy pijesz ją na pusty żołądek.

Podczas gdy niewielki odsetek ludzi jest wyjątkowo wrażliwy na kawę i regularnie doświadcza zgagi, wymiotów lub niestrawności. Częstotliwość i nasilenie tych objawów pozostają niezmienne niezależnie od tego, czy piją ją na pusty żołądek, czy pełny.

Mimo to ważne jest, aby zwracać uwagę na reakcję organizmu. Jeśli po wypiciu kawy na pusty żołądek, odczuwasz problemy trawienne, rozważ jej spożycia.

Czy picie kawa podnosi poziom hormonów stresu?pić kawę

Innym częstym argumentem jest, że picie kawy na pusty żołądek może zwiększyć poziom kortyzolu, hormonu stresu.

Kortyzol jest wytwarzany przez nadnercza i pomaga regulować metabolizm, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Jednak chronicznie nadmierny poziom może powodować problemy zdrowotne, w tym utratę masy kostnej, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę typu 2 i choroby serca.

Poziom kortyzolu naturalnie osiąga najwyższy poziom w momencie przebudzenia, spada w ciągu dnia i ponownie osiąga szczyt we wczesnych fazach snu.

Co ciekawe, kawa stymuluje produkcję kortyzolu. Dlatego niektórzy twierdzą, że picie jej z samego rana, kiedy poziom kortyzolu jest już wysoki, może być niebezpieczne.

Jednak produkcja kortyzolu w odpowiedzi na kawę wydaje się znacznie niższa wśród osób, które piją ją regularnie, a niektóre badania nie wykazują żadnego wzrostu poziomu kortyzolu. Ponadto niewiele jest dowodów sugerujących, że picie kawy na pełny żołądek zmniejsza tę reakcję.

Co więcej, nawet jeśli nie pijesz jej często, wzrost poziomu kortyzolu wydaje się być przejściowy.

Krótko mówiąc, negatywne skutki chronicznie wysokiego poziomu tego hormonu są bardziej prawdopodobne z powodu zaburzeń zdrowotnych, takich jak zespół Cushinga, niż ze spożycia kawy.

Inne skutki uboczne picia kawy na pusty żołądek

Kawa może mieć również kilka negatywnych skutków ubocznych, niezależnie od tego, czy pijesz ją na pusty żołądek czy też nie.

Na przykład kofeina może uzależniać, a genetyka niektórych osób może sprawić, że będą na nią szczególnie wrażliwi. Ponieważ regularne spożywanie kawy może zmienić chemię mózgu, wymuszając coraz większych ilości kofeiny, aby wywołać te same efekty.

Picie nadmiernych ilości może prowadzić do niepokoju, kołatania serca i nasilonych ataków paniki. Może nawet powodować bóle głowy, migreny i wysokie ciśnienie krwi u niektórych osób. Z tego powodu większość ekspertów zgadza się, że należy ograniczyć spożycie kofeiny do około 400 mg dziennie, odpowiednik 4–5 filiżanek (0,95–1,12 litra) kawy.

Ponieważ u dorosłych jej działanie może trwać do 7 godzin, kawa może również zakłócać sen, zwłaszcza jeśli pijesz ją wieczorem.

Wreszcie kofeina może przenikać przez łożysko, a jej działanie może trwać do 16 godzin dłużej u kobiet w ciąży i dzieci. Dlatego zachęca się kobiety w ciąży do ograniczenia spożycia kawy do 1–2 filiżanek (240–480 ml) dziennie.

Należy pamiętać, że picie kawy na pusty żołądek nie wydaje się wpływać na siłę ani częstotliwość tych efektów.

Podsumowując

Wiele osób pije kawę rano przed posiłkiem. Pomimo utrzymujących się mitów niewiele dowodów naukowych sugeruje, że picie jej na pusty żołądek jest szkodliwe. Raczej ma taki sam wpływ na twoje ciało, niezależnie od tego, kiedy ją spożywasz.

Mimo to, jeśli masz problemy z trawieniem gdy pijesz kawę na pusty żołądek, spróbuj łączyć ją z jedzeniem. Jeśli zauważysz poprawę, najlepiej dla Ciebie będzie odpowiednio dostosować swoich nawyków.