Suszone owoce: zdrowa przekąska czy bomba kaloryczna?

CZAS CZYTANIA: 4 minuty

Suszone owoce, jak nazwa sama wskazuje to owoce, z którym usunięto prawie całą zawartość wody poprzez proces suszenia. Podczas tego procesu owoc kurczy się, pozostawiając niewielki susz.

Najpopularniejszym rodzajem tych owoców są rodzynki, daktyle, śliwki, figi i morele. Dostępne są również inne odmiany suszonych owoców, czasami w formie kandyzowanej (powlekane cukrem). Należą do nich mango, ananasy, żurawina, banany i jabłka.

Suszone owoce można przechowywać znacznie dłużej niż świeże i mogą być poręczną przekąską, szczególnie podczas długich podróży.

Suszone owoce są pełne składników odżywczychowoce suszone wartości

Są one bardzo pożywne. Jeden kawałek suszonego owocu zawiera mniej więcej taką samą ilość składników odżywczych jak świeży, ale skondensowany w znacznie mniejszej powierzchni.

Suszone owoce zawierają do 3,5 razy więcej błonnika, witamin i minerałów niż świeże owoce. Dlatego jedna porcja może zapewnić duży procent dziennego zalecanego spożycia wielu witamin i minerałów, takich jak kwas foliowy.

Niestety, są także wyjątki. Na przykład zawartość witaminy C jest znacznie mniejsza w suszonych owocach.

Na ogół zawierają dużo błonnika i są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy, zwłaszcza polifenoli. Przeciwutleniacze polifenolowe są związane z korzyściami zdrowotnymi, takimi jak lepszy przepływ krwi, poprawa zdrowia układu pokarmowego, zmniejszone uszkodzenia oksydacyjne i zmniejszone ryzyko wielu chorób.

Właściwości zdrowotne suszonych owoców

Kilka badań wykazało, że ludzie, którzy jedzą suszone owoce, zwykle ważą mniej i spożywają więcej składników odżywczych, w porównaniu do tych, którzy ich nie jedzą.

Jednak badania te miały charakter obserwacyjny, więc nie mogą udowodnić, że susz wpłynął na poprawę ich stanu zdrowia.

Suszone owoce są również dobrym źródłem wielu związków roślinnych, w tym silnych przeciwutleniaczy.

Rodzynki mogą zmniejszyć ryzyko chorób

Rodzynki to suszone winogrona. Są bogate w błonnik, potas i różne prozdrowotne związki roślinne.

Mają niską do średniej wartość indeksu glikemicznego oraz niski indeks insulinowy.

Oznacza to, że rodzynki nie powinny powodować znacznych skoków poziomu cukru we krwi lub insuliny po posiłkach.

Badania pokazują, że jedzenie rodzynek przyczynia się do:

  • Niższego ciśnienia krwi.
  • Poprawy kontroli poziomu cukru we krwi.
  • Zmniejszania markerów stanu zapalnego i poziomu cholesterolu we krwi.
  • Prowadzą do zwiększenia sytości.

Wszystkie te czynniki powinny przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób serca.

Suszone śliwki są naturalnym środkiem przeczyszczającymsuszone śliwki zaparcia

Suszone śliwki są bardzo odżywcze, bogate w błonnik, potas, beta-karoten (witaminę A) i witaminę K.

Znane są z naturalnego działania przeczyszczającego. Jest to spowodowane dużą zawartością błonnika i alkoholu cukrowego zwanego sorbitolem, który występuje naturalnie w niektórych owocach.

Wykazano, że jedzenie suszonych śliwek poprawia częstotliwość i konsystencję stolca. Uważa się, że śliwki są jeszcze skuteczniejsze w łagodzeniu zaparć niż babka płesznik, która jest powszechnym lekarstwem.

Jako doskonałe źródło przeciwutleniaczy, suszone śliwki mogą hamować utlenianie cholesterolu LDL i zapobiegać chorobom serca i nowotworom.

Śliwki są również bogate w minerał zwany borem, który może pomóc w walce z osteoporozą.

Ponadto suszone śliwki są bardzo sycące i nie powinny powodować gwałtownych skoków poziomu cukru we krwi.

Daktyle są korzystne dla kobiet w ciążysuszone daktyle

Daktyle są niesamowicie słodkie. Są doskonałym źródłem błonnika, potasu, żelaza i wielu związków roślinnych.

Ze wszystkich suszonych owoców są jednym z najbogatszych źródeł przeciwutleniaczy, przyczyniając się do zmniejszenia uszkodzeń oksydacyjnych w organizmie.

Daktyle mają niski indeks glikemiczny, co oznacza, że ​​ich spożywanie nie powinno powodować dużych skoków poziomu cukru we krwi.

Spożycie daktyli było również badane w odniesieniu do kobiet w ciąży i porodu. Daktyle jedzone regularnie w ostatnich tygodniach ciąży mogą ułatwić rozszerzenie szyjki macicy, a także zmniejszyć potrzebę wywołania porodu.

Daktyle wykazały również obiecujące wyniki w badaniach laboratoryjnych jako lekarstwo na niepłodność u mężczyzn, ale w tym momencie brakuje badań na ludziach.

Suszone owoce są bogate w naturalny cukier i kalorie

Suszone owoce zawierają zwykle znaczne ilości naturalnych cukrów. Ponieważ woda została z nich usunięta, cały cukier i kalorie są skoncentrowane w znacznie mniejszej gramaturze.

Z tego powodu suszone owoce mają bardzo dużo kalorii i cukru, w tym zarówno glukozy, jak i fruktozy.

Poniżej znajduje się kilka przykładów naturalnej zawartości cukru w ​​suszonych owocach:

  • Rodzynki: 59%.
  • Daktyle: 64–66%.
  • Śliwki: 38%.
  • Morele: 53%.
  • Figi: 48%.

Około 22–51% cukru to fruktoza. Spożywanie dużej ilości fruktozy może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Obejmuje to zwiększone ryzyko przytycia, cukrzycy typu 2 i chorób serca.

Ponieważ suszone owoce są słodkie i zawierają dużo energii, łatwo jest przesadzić, co może skutkować nadmiernym spożyciem cukru i kalorii.

Unikaj owoców kandyzowanych

Aby niektóre suszone owoce były jeszcze bardziej słodkie i atrakcyjne, przed suszeniem oblewa się je cukrem lub syropem.

Suszone owoce z dodatkiem cukru nazywane są również owocami „kandyzowanymi”.

Wielokrotnie wykazano, że dodatek cukru ma szkodliwy wpływ na zdrowie, zwiększając ryzyko otyłości, chorób serca, a nawet raka.

Aby uniknąć suszonych owoców z dodatkiem cukru, bardzo ważne jest, aby przeczytać informacje o składnikach i wartościach odżywczych na opakowaniu.

Suszone owoce mogą zawierać siarczyny i być zanieczyszczone grzybami i toksynami

Niektórzy producenci dodają do swoich suszonych owoców konserwanty zwane siarczynami. Dzięki temu suszone owoce wyglądają atrakcyjniej, ponieważ chronią owoce i zapobiegają przebarwieniom.

Dotyczy to głównie owoców o jaskrawych kolorach, takich jak morele i rodzynki.

Niektóre osoby mogą być wrażliwe na siarczyny, a po ich spożyciu mogą wystąpić skurcze żołądka, wysypki skórne i ataki astmy. Aby uniknąć siarczynów, wybieraj suszone owoce, które są brązowe lub szare, a nie jaskrawe.

Suszone owoce, które są niewłaściwie przechowywane i używane, mogą być również zanieczyszczone grzybami, aflatoksynami i innymi toksycznymi związkami.

Podsumowanie

Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów, suszone owoce mają zarówno zalety jak i wady.

Suszone owoce mogą zwiększyć spożycie błonnika i składników odżywczych oraz dostarczyć organizmowi duże ilości przeciwutleniaczy. Jednak są one również bogate w cukier i kalorie i mogą powodować problemy, gdy są spożywane w nadmiarze. Z tego powodu suszone owoce powinny być spożywane tylko w niewielkich ilościach, najlepiej razem z innymi pożywnymi produktami.

Nie należy ich jeść garściami, ponieważ bardzo łatwo jest przesadzić z kaloriami z suszonych owoców. Ponadto są pokarmem wysokowęglowodanowym, co czyni je nieodpowiednimi na diecie niskowęglowodanowej.

Wieczorną porą suszone owoce są dalekie od ideału, ale z pewnością są o wiele zdrowszą i bardziej pożywną przekąską niż chipsy lub inne przetworzone śmieciowe produkty.