Niedobór witaminy B

Udostępnij:
CZAS CZYTANIA: 2 minuty

Witaminy z grupy B są niezbędne m.in. do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, syntezy czerwonych krwinek i hormonów. Pełnią bardzo ważną funkcję w ludzkim organizmie, dlatego ich niedobór przekłada się na gorsze funkcjonowanie różnych narządów i układów. Jakie mogą być przyczyny niedoboru witaminy B? Co robić, aby do niego nie dopuścić?

Jaką rolę odgrywają witaminy z grupy B w ludzkim organizmie?

Pod pojęciem “witamina B” nie kryje się jedna witamina, a grupa witamin. Każda z nich pełni nieco inną funkcję w ludzkim organizmie.

  • B1 (tiamina): wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego, jest potrzebna do produkcji energii i metabolizmu węglowodanów.
  • B2 (ryboflawina): uczestniczy w przemianach białek, tłuszczów, węglowodanów i energii.
  • B3 (niacyna): potrzebna do produkcji hormonów steroidowych i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. 
  • B5 (kwas pantotenowy): bierze udział w przemianach energetycznych, a także syntezie hormonów i cholesterolu.
  • B6 (pirydoksyna): odgrywa ważną rolę w syntezie neuroprzekaźników (dopaminy i serotoniny) i wspomaga funkcje układu odpornościowego.
  • B7 (biotyna): istotna dla zdrowia paznokci, skóry i włosów, a także prawidłowego przebiegu przemian składników odżywczych.
  • B9 (kwas foliowy): niezbędny do właściwego podziału komórek i syntezy DNA. Jest szczególnie ważny dla kobiet planujących dziecko i ciężarnych, ponieważ zmniejsza ryzyko wad cewy nerwowej u płodu.
  • B12 (kobalamina): potrzebna do syntezy czerwonych krwinek i prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Przyczyny niedoboru witaminy B

Niedobór witaminy B może wynikać z różnych przyczyn. Jedną z nich jest źle zbilansowana dieta, która zawiera niewiele produktów bogatych w witaminy z grupy B. Należą do nich m.in. pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, mleko i przetwory mleczne, mięso drobiowe czy ryby.

Kolejną przyczyną są zaburzenia wchłaniania witamin. Mogą one wynikać z picia nadmiernych ilości alkoholu lub obecności różnych chorób. Wśród schorzeń, które mają negatywny wpływ na wchłanianie witamin z grupy B wymienia się m.in. celiakię i nieswoiste choroby zapalne jelit.

Jedną z przyczyn niedoboru może być również przyjmowanie niektórych leków np. metforminy i inhibitorów pompy protonowej. Jednak należy pamiętać, aby nie odstawiać ich samodzielnie – decyzję powinien podjąć lekarz.

Co zrobić, aby nie dopuścić do niedoboru?

Jak zapobiec niedoborowi witaminy B? Pierwszą ważną rzeczą jest zadbanie o odpowiednio zbilansowaną dietę. Jeśli nie pokrywa ona dziennego zapotrzebowania na te ważne składniki (np. ze względu na zwiększone potrzeby w czasie ciąży lub karmienia piersią) warto rozważyć suplementację. 

Jeśli pomimo dbania o zdrową dietę, unikania alkoholu i suplementacji pojawia się problem z niedoborem, należy zgłosić się do lekarza. Może być to znak, że przyczyna niedoboru leży w zaburzeniach wchłaniania spowodowanych chorobą. W takim przypadku konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych (np. w kierunku celiakii, nieswoistych chorób zapalnych jelit) zleconych przez lekarza.

Udostępnij: